Trápí vás mykóza kůže či nehtů? Přečtete si, jak se jí zbavit

25. 1. 2019 8:30
přidejte názor

Kožní mykóza je infekční onemocnění, které se projevuje zarudnutím pokožky a nepříjemným svěděním v místě výskytu. Za vznik tohoto onemocnění jsou zodpovědné houby, nejčastěji se jedná o dermatofyty nebo kvasinky, které se množí v teple a vlhku. Povrchové mykózy postihují až třetinu dospělých, lidově se jim říká také plísně. 

Existuje velké množství různých druhů hub, jen některé však napadají lidskou kůži a vyvolávají houbovou infekci také označovanou jako tinea. Onemocnění se může vyskytnout prakticky kdekoliv. Nejčastěji se kožní mykóza projeví mezi prsty na nohou, na chodidlech či na rukou, v podpaží i ve vlasech.

Příčiny a způsob přenosu

Na vznik kožní kvasinkové infekce má vliv několik hlavních faktorů, mezi které patří například pohlaví a věk pacienta, jeho celkový zdravotní stav, ale také vlastnosti houby, která infekci způsobila. Častý je přenos onemocnění přímo z ložisek na těle, hlavně z nohou. Odloupnuté kožní šupiny napadené mykózou jsou navíc infekční ještě několik dalších měsíců.

Vzniku kožní mykózy napomáhá také vlhké prostředí. Infekce se může přenášet prostřednictvím kontaktu s nemocným člověkem nebo používáním společných předmětů (například stejných ručníků či pomůcek na manikúru). Rizikové jsou také veřejné prostory, jako jsou společné šatny a sprchy, bazény nebo posilovny. K nákaze jsou navíc náchylnější lidé s oslabenou imunitou.

Obecné příznaky kožní mykózy

U některých osob nemusí být plísňová infekce patrná na první pohled, kožní mykóza je nesvědí a na kůži nejsou viditelné žádné změny. Dotyčný se pak může rychle stát zdrojem nákazy pro své okolí.

Druhy kožní mykózy

Mykóza nohou

V případě, že se mykóza vyskytuje na nohou, lékaři toto onemocnění označují jako tinea pedis neboli atletická noha. Infekce nejčastěji postihuje meziprstní prostory. Nejprve se začne olupovat začervenalá kůže, později se ztlušťuje, zbělá a může začít praskat. Mykóza mezi prsty může mít chronický průběh – střídá se období potíží s obdobím klidu.

Na okrajích chodidel a na ploskách nohou se kvasinková kožní infekce projevuje často nenápadně. Kůže je ztluštělá a začne se olupovat. Může být také zarudlá a postupně praskat. Nejméně časté jsou pak drobné svědivé puchýřky, které se po zaschnutí také olupují.

Léčili jste se někdy s kožní mykózou?

Onychomykóza neboli mykóza nehtů

Nehtová mykóza je často důsledkem neléčené kožní infekce či špatné péče o nohy. Nejčastěji postižené jsou nehty na nohou, a to především na palci a na malíčku. Okraj nehtu se začne postupně ztlušťovat, žloutne a drolí se. To vede k tzv. onycholýze – odlučování nehtové ploténky od jejího lůžka.

Dermatofyty mohou proniknout i přímo do nehtového lůžka a narušit tak jeho růst. Nehet je pak deformovaný, zabarvený doběla či dočerna a ztrácí svůj přirozený lesk. Důležité je zahájit léčbu včas, protože mykóza se z jednoho nehtu může rozšířit i na ostatní nehty v okolí. Ostré a deformované nehty pak často způsobují poranění kůže či další komplikace.

Zvláště na pozoru by se před tímto onemocněním měli mít starší pacienti, u kterých se snižuje cirkulace krve, a jejich nehty pomaleji dorůstají. Infekci nahrává vlhké prostředí, v parných dnech je proto dobré zvolit vzdušnou obuv bez ponožek. Neměli byste však chodit naboso ve vlhkých veřejných prostorách, jako jsou bazény nebo sauny.

Mykóza na rukou

Mykóza rukou je druhotná infekce, která se objeví při výskytu mykózy na nohou. Projevuje se zarudnutím dlaní, svěděním a olupováním ztluštělé kůže. Další forma této infekce může být příčinou výskytu svědivých puchýřků na dlaních či na postranních plochách jednotlivých prstů.

Mykóza hlavy

Tento druh mykózy postihuje především obočí, řasy a pokožku hlavy, která je schovaná pod vlasy. Setkat se s ní můžeme hlavně u dětí školního věku, snadno se totiž šíří ve větších kolektivech. Mezi hlavní projevy této infekce patří červená olupující se kůže na hlavě s pupínky a puchýřky, dále také lámání a vypadávání vlasů.

Mykóza v ústech

Mykotická infekce může postihnout také sliznici dutiny ústní, na vině jsou zde kvasinky z rodu Candida. Toto onemocnění můžete nejčastěji pozorovat na jazyku, ale i na dásních a rtech. Mezi hlavní projevy patří bílý povlak v hrdle, hnisavé puchýřky na jazyku, potíže s polykáním, oteklé uzliny pod bradou nebo také bolestivé zarudnutí s drobnými trhlinkami v podobě infekčních koutků.

Mykóza třísel

Mykóza v tříslech se běžně vyskytuje u mužů, později se často šíří také na stehna, hráz, podbřišek i do intimní oblasti. Tato infekce se přenáší z kůže na nohou a také z nehtů. Na tříslech vznikne malé svědivé červené ložisko, které začne pomalu postupovat do okolí prostřednictvím červeného lemu tvořeného pupínky a puchýřky. Samotné ložisko později v centru bledne a spontánně se hojí.

Léčba kožní mykózy

Při cílené léčbě kožní mykózy se užívají léky s názvem antimykotika, které zabraňují růstu a množení hub. Ty jsou dostupné ve formě tablet, pro celkovou léčbu se však hodí také různé masti, krémy, roztoky a laky na nehty s antimykotiky.

Léky bez předpisu zahrnují například přípravky Canesten, Imazol, Canespor nebo Lamisil. Na lékařský předpis jsou pak vázané léky speciálně určené proti dermatofytům. Jedná se o Exoderil nebo Imacort, který obsahuje kortikoidy. U chronické mykózy, u onychomykózy a také u infekce většího rozsahu je nutná systémová léčba, například léky jako Sporanox nebo Prokanazol.

Léčba kožní a nehtové plísně by měla být zahájena co nejdříve, zabráníte tím totiž rozšíření mykózy na další části těla. Základem úspěšného odstranění infekce je ale samozřejmě i pravidelná péče o pokožku a dodržování hygienických návyků. Všeobecně také platí, že antimykotika je na postižené místo nutné aplikovat ještě 14 dní po vymizení infekce, aby se zabránilo opakovanému výskytu.

Kdy navštívit lékaře?

Je nutné se připravit na to, že léčba kožní mykózy je dlouhodobá záležitost, může trvat klidně i celý měsíc. Je potřeba ji zahájit ihned a nespoléhat na to, že infekce sama vymizí. Pokud se však váš stav ani po 2–3 týdnech poctivé aplikace antimykotických přípravků nezlepší, nebo se objeví bolest a horečka, je nutné okamžitě vyhledat lékaře.

Přírodní a domácí léčba mykózy

Léčba nehtové plísně je náročný proces. Důležité je včas aplikovat antimykotické přípravky, jako podporu této léčby ale můžete vyzkoušet i řadu osvědčených přírodních triků. Proti plísním zabírá třeba česnek utřený s trochou soli a vody, který je vhodné natřít na postižený nehet i pod něj.

Další přírodní látkou, která účinně působí proti kožní infekci, je jablečný ocet. Ten můžete smíchat s citronem a ústní vodou a následně tuto směs nechat působit na nehtech, doporučuje se ale také koupel v horké vodě smíchané s jablečným octem.

Zajímavou přírodní alternativou léčby plísňové infekce je také chytrá houba (Pythium oligandrum), která je dostupná ve formě šumivých tablet či rozpustného prášku. Tento přípravek se živí ostatními houbami, a proto se skvěle hodí pro zlikvidování kožní mykózy. Zároveň je vhodný i pro děti nebo těhotné a kojící ženy.

Prevence proti mykóze

Riziko kožní mykózy můžete snížit především díky dodržování hygienických návyků. Plíseň nohou postihuje hlavně osoby se zvýšenou potivostí, pro ty jsou určené různé antiperspirační přípravky. Důležité je také vždy po koupeli důkladně vysušit celé chodidlo i prostor mezi prsty. Dále se doporučuje:

 • Noste ponožky z přírodních materiálů
 • Perte ponožky na vyšší teplotu
 • Noste otevřenou obuv
 • Používejte vlastní přezůvky
 • Všechnu obuv řádně vydezinfikujte
 • Vydezinfikujte koupelnové rohožky
 • Nepoužívejte cizí ručníky
 • Vyhýbejte se neprodyšnému spodnímu prádlu
 • Nechoďte naboso ve veřejných prostorách
 • Omezte příjem sladkých potravin a nápojů
 • Žádné názory
 • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?