Fenykl pomůže při trávicích obtížích, ale i se zpestřením vaší kuchyně

9. 5. 2023 7:30
přidejte názor
Zdroj: Pixabay

Fenykl obecný je velmi užitečným parťákem v kuchyni i při obtížích s trávením. Zatímco hlíza rostliny je bohatá na prospěšné vitamíny a minerály, semena obsahují léčivé látky, které pomáhají ulevit od problémů s žaludkem či střevy. Ze semen se získává fenyklový čaj, který je vhodný jak pro miminka, tak pro kojící matky, neboť podporuje tvorbu mateřského mléka. Jaké jsou jeho další účinky?

Co je fenykl?

Fenykl obecný (Foeniculum vulgare) je kulinářská a léčivá rostlinka, která patří do čeledi miříkovitých spolu s koprem, mrkví, řapíkatým celerem a pastinákem. Vyznačuje se nezaměnitelnou vůní, péřovitými zelenými listy, bílou hlízou a žlutými květy.

Zatímco hlíza a listy fenyklu našly své využití v kuchyni jako zelenina teprve nedávno, fenyklová semena se uplatňují jako koření pro své léčivé účinky už celá staletí. Používají se přitom hlavně drcená semena v podobě prášku, z něhož se připravuje fenyklový čaj. Ten slouží především na podporu trávení.  [1, 23]

Fenyklový čaj: účinky

Sušená semena se nejčastěji používají na přípravu léčivého fenyklového čaje pro miminka i dospělé, ale lze z nich připravit například také olej. Jako lék pomáhá hlavně při trávicích obtížích, jako jsou bolesti žaludku a střev.

Čaj zlepšuje tvorbu žaludečních šťáv a také uvolňuje tlusté střevo. Pokud tedy máte podrážděný žaludek, trpíte plynatostí nebo průjmem, fenykl vám může pomoci s úlevou od těchto problémů.

Vzhledem k příznivým účinkům fenyklových semen lze čaj nebo tinkturu použít také k úlevě od žaludečních křečí způsobených nemocemi, jako jsou například syndrom dráždivého tračníku či Crohnova choroba a další stavy postihující gastrointestinální systém. Kromě výše uvedeného má ale fenyklový čaj mnoho dalších účinků, jako jsou:

Hlíza fenyklu: účinky

Neměli bychom však opomínat ani příznivé účinky hlízy fenyklu, která je bohatá na vitamíny a lze ji využít v kuchyni na přípravu různých receptů. Obsahuje hlavně vitamíny A, K, E, C, kyselinu listovou a betakaroten a kromě toho také minerály, jako jsou draslík, hořčík, vápník, mangan a železo.

Fenykl údajně obsahuje dvakrát větší dávku vitamínu C než pomeranč a množství železa ve fenyklu by mělo pokrýt čtvrtinu denní doporučené dávky pro dospělého muže. Jak tedy sami vidíte, hlíza fenyklu je velmi bohatým zdrojem zdraví prospěšných látek, které mohou:

 • snížit krevní tlak,
 • podpořit zdraví vašeho srdce,
 • udržet zdravou pleť,
 • pomoci předcházet různým zánětům,
 • regulovat hladinu cukru,
 • zmírnit příznaky anémie. [7, 8, 9]

Fenykl a recepty z něj

Hlízu fenyklu můžete jíst jak syrovou, tak uvařenou, stejně jako jiné druhy zeleniny. Vzhledem k obsahu éterických olejů je dobře stravitelná, takže ji můžete přidat například do salátu nebo jíst samotnou. Fenykl má charakteristickou příchuť anýzu, a z toho důvodu je chutný zejména v kombinaci s ořechy.

Plod fenyklu dále můžete vařit, dusit či zapékat s dalšími druhy zeleniny, které se používají ve středomořské kuchyni (například rajčata, olivy, papriky, okurky a podobně). Nožem nejprve odstraňte hnědé skvrny a poté jej nakrájejte na čtvrtky. Fenykl se vaří přibližně 8 až 12 minut. Pokud fenykl pečete, můžete jej například rozkrojit na dvě půlky.

Díky své výrazné chuti i vůni se fenykl nejvíce hodí k pokrmům z ryb, mořských plodů i masa. K dochucování jídel lze také použít fenyklovou nať nebo fenyklová semena jako koření. Na jaké způsoby tedy můžete fenykl připravit? Zde jsou některé oblíbené recepty:

 • fenyklový salát s celerem, jablky, olivami a zálivkou z oleje a citrónu jako příloha ke grilovanému masu,
 • rukolový salát s cibulí, fenyklovými semínky, listy fenyklu, citronovou šťávou a olivovým olejem,
 • grilovaný fenykl s pečivem a olivovým dresinkem,
 • zapečený fenykl s brambory, česnekem, parmazánem a smetanou,
 • pečený fenykl se solí, olivovým olejem a parmazánem,
 • těstoviny s mořskými plody, smetanou, česnekem, rajčaty, šalotkou a fenyklem,
 • těstoviny s brokolicí, sardinkami, cibulí, olivovým olejem a fenyklem,
 • fenyklová polévka z brambor, zeleninového vývaru a fenyklu se smetanou, česnekem a pepřem,
 • hamburger z grilovaného mletého hovězího masa s dresinkem z cibule a fenyklu. [10, 11, 12, 13]
Ženšen pravý se sklízí až po šesti letech. Jaké má léčivé účinky?
Přečtěte si také:

Ženšen pravý se sklízí až po šesti letech. Jaké má léčivé účinky?

Pěstování fenyklu

Semena fenyklu jsou k dostání téměř v každém zahradnictví a v období května a června se sázejí do humózní, vápenaté půdy. Fenykl má rád slunná a teplá stanoviště, která jsou chráněna před větrem. Optimální teplota je kolem 15 až 25 °C. Na pěstování je však poměrně nenáročný a snese mrazy i sucho.

Fenykl byste i přesto měli pravidelně zalévat, zejména pak v období sucha, a malé sazeničky včas přesadit. Rostlinu byste neměli sázet vedle kopru, nicméně velmi dobře se snese například s okrasnými trávami. Pokud ho necháte, aby se sám vyséval, na jaře vám vyrostou nové sazenice. Rostlinka roste poměrně rychle a dorůstá do výšky kolem 30 centimetrů. [14, 15]

Užíváte někdy fenykl?

Fenykl a nežádoucí účinky

Pro většinu lidí je užívání celého fenyklu jako součást zdravé a vyvážené stravy bezpečné. Ale jedinci, kteří mají alergii na celer a mrkev, mohou být alergičtí i na fenykl. Kromě toho fenykl nemá žádné kontraindikace, proto mohou fenyklový čaj užívat kojící matky i novorozenci.

Nesmí se však konzumovat příliš vysoké dávky fenyklu, proto se o vhodném dávkování raději poraďte s vaším pediatrem nebo lékárníkem. Dávkování fenyklového čaje pro novorozence od ukončeného jednoho měsíce se uvádí jako maximálně půl šálku denně. Pokud užíváte nějaké léky nebo trpíte zdravotními problémy, vždy je lepší se poradit s lékařem o vhodnosti pravidelného užívání rostliny.

Fenykl v těhotenství

Fenykl v těhotenství se příliš nedoporučuje, jelikož plody i semena fenyklu obsahují estragol, který by mohl ovlivnit přirozenou hladinu hormonů ve vašem těle. Pokud zvažujete pravidelnou konzumaci fenyklu nebo fenyklového čaje v těhotenství, poraďte se raději nejprve s vaším gynekologem. [16, 17, 18, 19]

Zdroje: webmd.com, bylinkyprovsechny.cz, nzip.cz, healthline.com,  bbcgoodfood.com, receptik.cz, healthline.com, rhs.org.uk, britannica.com

 • Žádné názory
 • Našli jste v článku chybu?