Co způsobuje bolest žaludku? Na vině může být špatně zvolená strava, stres i závažné onemocnění

26. 12. 2022 9:00
17 nových názorů

Bolest žaludku se řadí mezi nepříjemné zdravotní problémy, se kterými se lidé potýkají velice často. Obvykle ji doprovází také další komplikace, jako je například pálení žáhy, nevolnost, zvracení, průjem, pocit tlaku v břiše či nepříjemné křeče. Aby mohl lékař zvolit správný způsob léčby, je nutné přesně určit, co bolest žaludku způsobilo. 

Jelikož bolest žaludku patří mezi symptomy, které mohou signalizovat velké množství různých obtíží a onemocnění, bývá spojena také s dalšími problémy. Nastávající maminky někdy trápí bolest žaludku v těhotenství a bolest žaludku u dětí zase patří mezi velice časté nemoci malých pacientů. Lidé si kromě toho stěžují také na tyto komplikace:

 • bolest žaludku a zad,
 • bolest žaludku a pocit na zvracení,
 • bolest žaludku a průjem,
 • bolest žaludku a zvracení,
 • ranní bolest žaludku,
 • bolest žaludku v noci,
 • bolest žaludku vystřelující do zad,
 • časté říhání a bolest žaludku,
 • pálení žáhy a bolest žaludku. [1, 2, 3, 4]
Bolest v podbřišku může být velmi nebezpečná. Rozhodně ji nepodceňujte
Přečtěte si také:

Bolest v podbřišku může být velmi nebezpečná. Rozhodně ji nepodceňujte

Příčiny bolesti žaludku

Akutní bolest žaludku či dlouhodobé obtíže mohou signalizovat celou řadu různých problémů. Mezi hlavní příčiny patří překyselení žaludku (žaludeční dyspepsie), poškození trávicího traktu, nevhodně zvolená strava či otrava jídlem, stres, alkohol, dlouhodobé či nadměrné užívání léků nebo nějaké závažné onemocnění, jako je například:

Bolest žaludku po jídle

Pravděpodobně každý z nás už někdy zažil nepříjemnou bolest žaludku po jídle. Tento problém může být způsobený tím, že se člověk zbytečně přejídá, nevhodnou kombinací potravin nebo konzumací zkaženého jídla. Problematická může být také nepravidelná strava a návštěvy lednice v pozdních večerních hodinách.

Trpíte žaludečními vředy?

Trápí vás nevolnost od žaludku pouze ve chvíli, když zkonzumujete určitý druh pokrmů? Bolest břicha po jídle a těžko od žaludku může být spojené také s konkrétními potravinami. Pacienty často trápí například:

 • bolest žaludku po kávě,
 • bolest žaludku po čokoládě,
 • bolest žaludku po česneku,
 • bolest žaludku po bílém víně,
 • bolest žaludku po jogurtu,
 • bolest žaludku po šlupkách z ovoce a zeleniny,
 • bolest břicha po konzumaci tučných a mastných výrobků.

Pokud se bolest žaludku objeví po každém jídle, na vině pravděpodobně není dietní chyba, ale nějaký závažnější problém. Může to být laktózová intolerance, porucha jater, žlučníku či slinivky, žaludeční vředy nebo třeba žlučníkové kameny. V takovém případě je nutné navštívit lékaře, který pacienta pošle na gastroenterologické vyšetření.

Bolest žaludku na lačno

Některé pacienty naopak trápí silná dlouhodobá bolest žaludku ve chvíli, kdy mají hlad a jejich žaludek je prázdný. Na vině může být v tomto případě žaludeční nebo dvanáctníkový vřed. 

Bolest žaludku ze stresu

Stresové situace nás někdy dokáží pěkně potrápit, a to nejen po psychické stránce. Ve chvíli, kdy je člověk dlouhodobě ve stresu, pracuje pod tlakem, odkládá řešení nepříjemných konfliktů a složitých problémů nebo není schopný říci ne, se mohou projevit také silné bolesti žaludku (žaludeční neuróza). Ačkoli si pacienti obvykle stěžují na pocit sevřeného žaludku nebo nepříjemný tlak, lékařská vyšetření v tomto případě často nic neodhalí.

Bolest žaludku po alkoholu

Po alkoholu můžete mít nejen velice nepříjemnou kocovinu, ale tato látka také celkově zatěžuje lidský organismus. Kromě toho, že ovlivňuje smysly a koordinaci, může také podráždit váš žaludek. Zvyšuje kyselost žaludku a zároveň některým lidem způsobuje nevolnost, průjem nebo silné žaludeční křeče. Situaci můžete zlepšit tím, že se před konzumací alkoholu dobře najíte a budete jednotlivé skleničky prokládat vodou.

Bolest žaludku po antibiotikách

Antibiotika patří mezi velice účinné léky, zároveň však narušují přirozenou mikroflóru lidského těla. Některým pacientům mohou způsobit nepříjemné zažívací potíže, průjem, podrážděný žaludek nebo dokonce silné bolesti žaludku. Odborníci proto doporučují společně s antibiotiky preventivně užívat také probiotika, která pomáhají mikroflóru zase obnovit. [5, 6, 7, 8, 9]

Jaké má bolest žaludku příznaky?

Bolest žaludku často doprovází také další nepříjemné příznaky. Může to být například:

Kvíz: Poznáte nemoci trávicí soustavy?
Přečtěte si také:

Kvíz: Poznáte nemoci trávicí soustavy?

Co na bolest žaludku pomáhá?

Existuje spousta různých tipů, které radí, jak na bolest žaludku vyzrát. Co se týče vhodné léčby, vždy samozřejmě záleží na příčině těchto zdravotních komplikací. V některých případech pomohou léky na bolest žaludku a s tím spojené komplikace, jako je například Doxybene, Rennie, Iberogast nebo Gaviscon. Při nadýmání pomáhají teplé obklady a lékaři doporučují užívat Espumisan, na průjem naopak můžete vyzkoušet Smectu nebo černé uhlí.

Důležitý je samozřejmě dostatečný přísun tekutin, a to hlavně čisté vody. Vyzkoušet můžete také mátový, heřmánkový nebo zázvorový čaj. Tyto tři bylinky totiž mají pozitivní účinek na uklidnění žaludku a snížení pocitu nevolnosti. Ke zmírnění žaludečních obtíží slouží také koření a další bylinky, jako je například:

Často se doporučuje také změna životního stylu a s tím spojená dieta při bolesti žaludku. Co jíst při bolesti žaludku? Strava by měla zahrnovat lehčí pokrmy s dostatkem vlákniny, čerstvého ovoce a zeleniny, libového masa a ryb. Vyhněte se naopak tučným jídlům a mastným smaženým pokrmům, omezte konzumaci sladkých limonád, polotovarů, alkoholu, černé kávy a sladkostí. Důležitá je také pravidelnost stravování.

Pokud jste nezaznamenali žádnou dietní chybu a snažíte se stravovat vyváženě, ale přesto vás trápí dlouhodobá tupá bolest žaludku, je nutné vyhledat lékaře. Ten vás pošle na specializované vyšetření, které odhalí příčinu vašich obtíží, a doporučí vám vhodnou léčbu. [15, 16, 17, 18, 19]

Jaké jsou příčiny bolesti žaludku?
Ať už se jedná o akutní bolest žaludku nebo dlouhodobé bolesti žaludku, na vině může být celá řada různých důvodů. Sem patří například překyselení žaludku, poškození trávicího traktu, nevhodná strava, otrava jídlem, stres, alkohol, užívání léků, ale i závažné onemocnění. Za rozvojem obtíží přitom často stojí syndrom dráždivého tračníku, refluxní choroba jícnu, žaludeční vředy, gastritida, žlučníkové kameny, zánět slinivky břišní nebo třeba Crohnova choroba.
Co způsobuje bolest žaludku po jídle?
Tento problém se rozvíjí na základě několika různých důvodů. V první řadě může být bolest žaludku po jídle způsobena přejídáním se, nevhodným kombinováním potravin nebo konzumací zkaženého jídla. Pro některé pacienty je pak problematické také nepravidelné stravování a jiní si stěžují na těžko od žaludku ve chvíli, kdy se do jídla pouštějí až v pozdních večerních hodinách. Kromě toho pak bolest břicha může souviset s konzumací konkrétního druhu potravin, ale na vině bývá i laktózová intolerance, porucha jater, žlučníku nebo slinivky či přítomnost žlučníkových kamenů.
Jaké má bolest žaludku příznaky?
Bolest žaludku může doprovázet také celá řada dalších symptomů, kam patří především křeče v břiše, tlak v žaludku, neustálý pocit plnosti, plynatost, nevolnost, průjem, zácpa či zvracení. Kromě toho se bolest břicha často pojí také s pálením žáhy.
Co pomáhá na bolest žaludku?
V tomto případě vždy záleží na tom, co nepříjemné zdravotní obtíže vyvolalo. Pokud jde o nějakou dietní chybu či zkažené jídlo, je nutné se těmto věcem pro příště vyhnout. Dále mohou pomoci léky na bolest žaludku, jako je Doxybene, Rennie či Gaviscon. Při nadýmání lékaři doporučují Espumisan, na průjem naopak Smectu. Kromě toho je důležitý i dostatečný příjem tekutin a někdy pak mohou pomoci také bylinky nebo dieta při bolesti žaludku. Pokud je na vině nějaké onemocnění, lékař doporučí vhodný způsob terapie.
Radek (neregistrovaný)
Dobrý den už 4 týden mě bolí žaludek vždy když jse trochu najím tak to na chvilku přestane ale pak to začne znovu..je možné i nějaké jiné vyšetření než hadička do krku protože tento způsob nezvládnu mám dávicí efekt a ani umrtvení nepomůže..moc děkuji
MUDr. Thai Bao Han (neregistrovaný)
Dobrý den, endoskopické vyšetření nelze nahradit ničím jiným, ale je možné se na nějakém vstřícném nemocničním pracovišti domluvit na vyšetření v celkové anestezii.
Vanesa Pullkova (neregistrovaný)
Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli je normální když mam křeče v žaludku a pocit na zvracení Když mě to začne bolet mam pocit plnosti A také mě bolí často i zadá
MUDr. Thai Bao Han (neregistrovaný)
Dobrý den, je potřeba vyšetření u praktického lékaře, jsou křeče navázané na jídlo nebo je máte nalačno? Dle vyšetření a důkladné anamnézy se pak může rozhodnout, která léčba bude nejvhodnější. Bolest zad může a nemusí souviset, taktéž vyšetří praktický lékař.
Marek (neregistrovaný)
Ještě něco je mi 28 let a vážím 103.4 kg a špatně se mi dýchá a opravdu skoro po každém jídle je mi na zvracení,zvedá se mi žaludek a potom mám vždycky průjem prosím vás o radu Děkuji Marek
 • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?