Žaludeční vředy prodělal každý desátý Čech. Jaké jsou jejich příznaky?

Žaludeční vřed je označení pro zánětlivé onemocnění, které postihuje sliznici trávicího ústrojí. Ta bývá poškozena působením kyseliny chlorovodíkové, která je běžnou součástí žaludečních šťáv. Ke vzniku vředů přispívají některé léky nebo špatné stravovací návyky. Onemocnění není radno podceňovat. Prasklý vřed může končit i smrtí.

Alespoň jednou v životě žaludeční vřed potrápí každého desátého Čecha, přičemž nejčastěji se vyskytuje na jaře a na podzim. Nejvíce ohroženi jsou pak ti, kteří mají onemocnění v rodině.

Jak už název napovídá, žaludeční vředy nejčastěji postihují sliznici žaludku či dvanáctníku, mohou se však objevit i v jícnu či tenkém střevě. Zánětlivé onemocnění bývá často důsledkem působením kyseliny chlorovodíkové, která je součástí žaludečních šťáv a společně s enzymy slouží k trávení potravy. Zdravá sliznice je proti působení kyseliny chráněna vrstvou hlenu, pokud však dojde jejímu narušení, žaludeční stěna se naleptá a vzniká již zmíněný vřed.

Na vzniku žaludečních vředů se podílí i bakterie zvaná Helicobacter pylori, která je schopná přežít v kyselém prostředí žaludku, vyvolat zánět a oslabit tak části sliznice. Ta se k tvorbě vředů následně stává náchylnější. Tato bakterie se vyskytuje až u poloviny české populace.

Žaludeční vřed může vznikat i vlivem některých léků, například Ibuprofenem či Ibalginem. Tyto přípravky oslabují odolnost žaludeční stěny a ta je pak náchylnější ke vzniku onemocnění. Podobným výsledkem může končit i nadměrný stres, kouření či pravidelná konzumace alkoholu. Vhodné prostředí pro tvorbu vředů zajišťují i špatné stravovací návyky.

Příznaky žaludečních vředů

Jak poznat žaludeční vřed? Podle bolesti. Ta totiž patří k nejčastějším a „nejspolehlivějším“ projevům onemocnění. Nejčastěji se objevuje v nadbřišku a zpravidla se ozývá při jídle. Pokud se však vřed nachází ve dvanáctníku, cítí pacient nepříjemnou bolest naopak nalačno a odeznívá s jídlem. Lidé, kteří mají takto postižený dvanáctník, proto zpravidla tloustnou.

Jaké další mohou mít žaludeční vředy příznaky?

 • Pálení v jícnu
 • Návaly kyselého a pálivého zpět do jícnu
 • Potřeba zvracetněkdy s příměsí krve
 • Přetrvávající bolest břicha
 • Průjem

Jak se projevují žaludeční vředy – tři stádia nemoci

 1. FÁZE: Zpočátku, kdy dochází k překyselení žaludku, pociťuje pacient nepříjemné pálení žáhy. Na rentgenovém snímku však ještě není nic patrné
 2. FÁZE: U pacienta se objevují pravidelné bolesti, které jsou závislé na lokaci vředu. Na snímku je vřed již patrný
 3. FÁZE: Ve stolici se začíná objevovat natrávená krev

Vyšetření a léčba

Pokud máte podezření na žaludeční vřed, příliš dlouho s návštěvou lékaře neotálejte. Vyhnete se tak velmi nepříjemným komplikacím. Jednou takovou může být třeba prasklý žaludeční vřed.

Pro lékaře jdou důležité hlavně informace týkající se natrávené krve ve stolici. Zpravidla pak následuje gastroskopie, což je vyšetření, při kterém se ústy do žaludku zavádí speciální optický přístroj, takzvaný endoskop, kterým lékaři zjistí případné nemoci jícnu, žaludku i části tenkého střeva.

Co se týče léčby, ničeho drastického se bát nemusíte, odborník vám pravděpodobně doporučí především změnu životního stylu, tedy méně stresu, žádné kouření a alkohol. A jak je to se stravovacími návyky? Vhodná je v boji s žaludečními vředy dieta, při které se vynechají dráždivé potraviny. Zakázaná jsou tak třeba kořeněná či ostrá jídla a ovocné džusy.

Během záchvatu bolesti se pak dají užívat léky, které snižují kyselost zažívacího prostředí. Obecně se léčba žaludečních vředů zaměřuje na posílení ochrany žaludeční či jícnové stěny. Pomocí medikamentů se rovněž odstraňuje bakteriální infekce. K operativním zákrokům se přistupuje pouze výjimečně.

Domácí léčba a babské rady

V případě žaludečních vředů může pomoci i přírodní léčba. Ta spočívá v konzumaci těch potravin, které pomáhají posílit přirozenou obranu sliznice. O jaké potraviny se jedná? Tvorbu potřebného hlenu podporují třeba lněná semínka vyluhovaná ve vlažné vodě. Nápomocný je i gel s aloe vera.

Dieta při žaludečních vředech

Pokud se u vás vyskytnou žaludeční vředy, určitě byste z jídelníčku měli vyřadit:

 • Kořeněné a aromatické potraviny
 • Kávu a silný čaj – zkrátka všechny kofeinové nápoje a potraviny (včetně čokolády), které zvyšují tvorbu žaludečních kyselin. Vynechat je nutné i bezkofeinovou kávu, jejíž složení dráždí sliznici
 • Alkohol! – doporučuje se vyloučit hlavně bílé víno, které okyseluje žaludek a dráždí sliznici. Přípustné je pivo a malé množství červeného vína
 • Cukry – slazená strava dokáže zvýšit kyselost žaludku za týden až o 20 %
 • Smažená jídla – hlavně pak na přepálených tucích, tedy hranolky, řízky, karbanátky či smažené sýry

Jako vhodné potraviny se naopak označují jáhly a brambory. A to hlavně kvůli obsahu vitamínu C a zásadité povaze. Pomáhají také mandle.

Dodržujete striktně lékařem stanovenou dietu?

Komplikace

Nejčastější komplikací je krvácení. Děje se tak v momentě, kdy vřed pronikne do cévy žaludeční stěny. Takovýto stav je pro pacienta vážný a rozhodně by ho neměl podceňovat. Může dojít ke zvracení krve či jejího natrávení. Nemocný pak následně pozoruje tmavou krev ve své stolici.

Potrápit pacienta umí i prasklý žaludeční vřed, který bývá důsledkem neléčené vředové choroby. Projevuje prudkou bolestí břicha, která se nejprve projevuje v nadbřišku, ale kvůli následnému vytékání obsahu žaludku do dutiny břišní se přesunuje dolů k podbřišku. Břišní stěna tuhne a je bolestivá na dotek. Rozvíjející se zánět pobřišnice pak vede k zastavení činnosti střev.

Pokud má pacient podezření na prasklý žaludeční vřed (či jiný vřed v trávicí soustavě), měl by okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. V tomto případě je totiž nutný neodkladný chirurgický zákrok. Postupně se zhoršující stav může vést až k otravě krve a stavu šoku, tedy poruše dýchání i oběhové soustavy. Tento stav nakonec vyúsťuje ve smrt.

Prevence

Jelikož jsou vředy často způsobeny špatnou životosprávou, je prevencí hlavně zdravý životní styl. Základem je pravidelná a vyvážená strava, dostatečný pitný režim a spánek. Ideálně by se ml člověk vyhýbat nadbytečnému stresu a omezit pití alkoholu na minimum. Vhodná nejsou ani příliš pálivá a kořeněná jídla, sycené nápoje a vysoký příjem kofeinu. Vyvarovat by se měli lidé také kouření.

15 comments

 • aNNA FISEROVA /

  DOBRZ DEN MAM VELMI TEYKE A SILNE BOLESTI VE BRISKU , NASLI MI VE INTERIALNICH VE ORGANECH A VE ZALUDKU VREDY,LECBOU BERU HELICIED A BOLESSTI A KRVACENI SE VRACI A DESIVE NADIMANI VELMI TEŽKE

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Fišerová,

   pokud i přes farmakologickou léčbu máte nadále silné bolesti a krvácení, zvažte chirurgickou léčbu.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Petr Urbansky /

  Mám bolesti v břichu ale nevím jestli to jsou vředy někdy zvracim žaludeční stavy a průjem jen někdy zatím ty bolesti trvají 2 dny

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Urbanský,

   bolesti v horní části břicha jsou jeden z příznaků vředů, dále navíc záleží, jestli je bolest navázaná na lačnění nebo jestli máte bolesti po jídle. Nechte se vyšetřit u gastroenterologa, pokud bude mít podezření na vředovou chorobu, naindikuje vám endoskopické vyšetření.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Marie Karásková /

  Dobrý den
  Já mám občas bolesti v horní části břicha, ale mám to spíše po jídle…hlavně večer. A tak jsem se chtěla zeptat jestli i toto je příznak vředů
  Děkuji 🙂

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Karásková,

   bolest v horní části břicha po jídle je jeden z příznaků žaludečních vředů. Dále sem patří např. nechutenství, pocit plnosti, pálení žáhy, občasné zvracení s příměsí žluči. Objednejte se prosím ke gastroenterologovi na gastroskopii, ten může potvrdit diagnozu či vyvrátit.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Kateřina Šůstková /

  Dobrý den, žaludeční vředy mi diagnostikovali ve třinácti letech. A nyní mě bolí žaludek už pátý den. Doktor mi napsal kapky na bolest ale nepomáhá to. Takže zítra se obědnam na gastroskopii. Chtěla bych se zeptat jestli by mě mohly vzít přednostně když už chodím predklonena kvůli bolesti

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Šůstková,

   přednostně by vás objednat mohli, pokud v anamnéze máte prodělané žaludeční vředy v tak mladém věku.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Petr Kůta /

  Podcenil jsem příznaky. pak jsem se kvůli korona virovému omezení na vyšetřená nedostal..před 4 dny..v pět ráno vřed praskl.Nepřeju to nikomu, bolí to jak………….skoro jsem umřel, a proto…nikdy podobné věci nepodcením. píšu toto z jablonecké JIPky jako varování pro další nevěřící Tomáše..

 • Dobrý den zdravím všechny co tu jsou Moje jemno je Roman a jemi 19 let už týden me bolí nad bříškem a pod bříškem se mi udělála taková kulička objednal sem se na sono a mám to až na 12.8.2020 a co tu čtu tak se hodně bojím hodně moc nechci umřít :/ prosím prosím o pomoc bojím se že odejdu od rodiny

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den, Romane,
   pokud se vám bude zdát, že bolest břicha je nesnesitelná, jeďte na chirurgickou pohotovost. Nevím, odkud pocházíte, zkuste obvolat i soukromé ordinace, které dělají ultrazvuk břicha, jestli by nebyl dřívější termín.

 • Arnošt Mikuš /

  Dobrý den.Mám problém se žaludkem vždy když se najím ráno.Nepálí mě žáha ani nemám návaly na zvracení jen mě hodně bolí v horní části žaludku po ranním jídle.Pak se uvolní větry a jdu se vyčůrat a potom lehnout a asi za půl hodiny bolesti začnou ustupovat až zmizí.Pak jsou dny že se bolest začne objevovat i po obědě to si jdu taky lehnout a po čase zmizí.Alkohol nepiji ale kouřím.Měl jsem agresívní rakovinu prostaty a tu odoperovali a po dvou letech zjistili že rakovinové bunky se ukládají u srdeční aorty.Tak mám podezření že ta rakovina má za následek moje problémy.

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,
   nechte se vyšetřit na gastroenterologii. Mohlo by se jednat o vředovou chorobu žaludku.

 • Zdenka Tokarová /

  Před rokem mi zjistili vred 5 ml a tet poslední dnich man opět bolesti zvracim prujem nemám mám břicho jak kamen tlačí me to az do zad

 • Adam Bauer /

  Z mých zkušeností je lepší vyřadit i veškeré bublinkové nápoje, i nealkoholické!

  Naopak mi nejvíce pomohl čaj na zažívání “Žaludek a střeva” např. od Teekanne.

Napsat komentář

Vaše emeilová adresa nebude zveřejněna

top