Žaludeční vředy prodělal každý desátý Čech. Jaké jsou jejich příznaky?

26. 3. 2023 9:00
36 nových názorů

Žaludeční vřed je označení pro zánětlivé onemocnění, které postihuje sliznici trávicího ústrojí. Ta bývá poškozena působením kyseliny chlorovodíkové, která je běžnou součástí žaludečních šťáv. Ke vzniku vředů přispívají některé léky nebo špatné stravovací návyky. Onemocnění není radno podceňovat. Prasklý vřed může končit i smrtí. 

Alespoň jednou v životě žaludeční vřed potrápí každého desátého Čecha, přičemž nejčastěji se vyskytuje na jaře a na podzim. Nejvíce ohroženi jsou pak ti, kteří mají onemocnění v rodině. Jak už název napovídá, žaludeční vředy nejčastěji postihují sliznici žaludku či dvanáctníku, mohou se však objevit i v jícnu či tenkém střevě. 

Zánětlivé onemocnění bývá často důsledkem působení kyseliny chlorovodíkové, která je součástí žaludečních šťáv a společně s enzymy slouží k trávení potravy. Zdravá sliznice je proti působení kyseliny chráněna vrstvou hlenu, pokud však dojde k jejímu narušení, žaludeční stěna se naleptá a vzniká již zmíněný vřed.

Na vzniku žaludečních vředů se podílí i bakterie zvaná Helicobacter pylori, která je schopná přežít v kyselém prostředí žaludku, vyvolat zánět a oslabit tak části sliznice. Ta se k tvorbě vředů následně stává náchylnější. Tato bakterie se přitom vyskytuje až u poloviny české populace.

Žaludeční vřed může vznikat i vlivem některých léků, například Ibuprofenem či Ibalginem. Tyto přípravky oslabují odolnost žaludeční stěny a ta je pak náchylnější ke vzniku onemocnění. Podobným výsledkem může končit i nadměrný stres, kouření či pravidelná konzumace alkoholu. Vhodné prostředí pro tvorbu vředů pak zajišťují i špatné stravovací návyky. [1, 2, 34]

Příznaky žaludečních vředů

Jak poznat žaludeční vřed? Podle bolesti. Ta totiž patří k nejčastějším a „nejspolehlivějším“ projevům onemocnění. Nejčastěji se objevuje v nadbřišku a zpravidla se ozývá při jídle. Pokud se však vřed nachází ve dvanáctníku, cítí pacient nepříjemnou bolest naopak nalačno a odeznívá s jídlem. Lidé, kteří mají takto postižený dvanáctník, proto zpravidla tloustnou.

Jaké další mohou mít žaludeční vředy příznaky?

Jak se projevují žaludeční vředy – tři stádia nemoci

  • 1. FÁZE: zpočátku, kdy dochází k překyselení žaludku, pociťuje pacient nepříjemné pálení žáhy. Na rentgenovém snímku však ještě není nic patrné.
  • 2. FÁZE: u pacienta se objevují pravidelné bolesti, které jsou závislé na lokaci vředu. Na snímku je vřed již patrný.
  • 3. FÁZE: ve stolici se začíná objevovat natrávená krev. [10, 11, 12, 13]

Vyšetření a léčba

Pokud máte podezření na žaludeční vřed, příliš dlouho s návštěvou lékaře neotálejte. Vyhnete se tak velmi nepříjemným komplikacím. Jednou takovou může být třeba prasklý žaludeční vřed.

Pro lékaře jdou důležité hlavně informace týkající se natrávené krve ve stolici. Zpravidla pak následuje gastroskopie, což je vyšetření, při kterém se ústy do žaludku zavádí speciální optický přístroj, takzvaný endoskop, kterým lékaři zjistí případné nemoci jícnu, žaludku i části tenkého střeva.

Co se týče léčby, ničeho drastického se bát nemusíte, odborník vám pravděpodobně doporučí především změnu životního stylu, tedy méně stresu, žádné kouření a alkohol. A jak je to se stravovacími návyky? Vhodná je v boji s žaludečními vředy dieta, při které se vynechají dráždivé potraviny. Zakázaná jsou tak třeba kořeněná či ostrá jídla a ovocné džusy.

Během záchvatu bolesti se pak dají užívat léky, které snižují kyselost zažívacího prostředí. Obecně se léčba žaludečních vředů zaměřuje na posílení ochrany žaludeční či jícnové stěny. Pomocí medikamentů se rovněž odstraňuje bakteriální infekce. K operativním zákrokům se přistupuje pouze výjimečně. [14, 15, 16, 17, 18]

Domácí léčba a babské rady

V případě žaludečních vředů může pomoci i přírodní léčba. Ta spočívá v konzumaci těch potravin, které pomáhají posílit přirozenou obranu sliznice. O jaké potraviny se jedná? Tvorbu potřebného hlenu podporují třeba lněná semínka vyluhovaná ve vlažné vodě. Nápomocný je i gel s aloe vera. [19, 20, 21]

Bércové vředy trápí více ženy. Příčinou mohou být neléčené křečové žíly
Přečtěte si také:

Bércové vředy trápí více ženy. Příčinou mohou být neléčené křečové žíly

Dieta při žaludečních vředech

Pokud se u vás vyskytnou žaludeční vředy, určitě byste z jídelníčku měli vyřadit:

  • Kořeněné a aromatické potraviny – příliš dráždí postižené struktury.
  • Kávu a silný čaj – zkrátka všechny kofeinové nápoje a potraviny (včetně čokolády), které zvyšují tvorbu žaludečních kyselin. Vynechat je nutné i bezkofeinovou kávu, jejíž složení dráždí sliznici.
  • Alkohol! – doporučuje se vyloučit hlavně bílé víno, které okyseluje žaludek a dráždí sliznici. Přípustné je pivo a malé množství červeného vína.
  • Cukry – slazená strava dokáže zvýšit kyselost žaludku za týden až o 20 %.
  • Smažená jídla – hlavně pak na přepálených tucích, tedy hranolky, řízky, karbanátky či smažené sýry.

Jako vhodné potraviny se naopak označují jáhly a brambory. A to hlavně kvůli obsahu vitamínu C a zásadité povaze. Pomáhají také mandle. [22, 23, 24, 25]

Dodržujete striktně lékařem stanovenou dietu?

Komplikace

Nejčastější komplikací je krvácení. Děje se tak v momentě, kdy vřed pronikne do cévy žaludeční stěny. Takovýto stav je pro pacienta vážný a rozhodně by ho neměl podceňovat. Může dojít ke zvracení krve či jejího natrávení. Nemocný pak následně pozoruje tmavou krev ve své stolici.

Potrápit pacienta umí i prasklý žaludeční vřed, který bývá důsledkem neléčené vředové choroby. Projevuje prudkou bolestí břicha, která se nejprve projevuje v nadbřišku, ale kvůli následnému vytékání obsahu žaludku do dutiny břišní se přesunuje dolů k podbřišku. Břišní stěna tuhne a je bolestivá na dotek. Rozvíjející se zánět pobřišnice pak vede k zastavení činnosti střev.

Pokud má pacient podezření na prasklý žaludeční vřed (či jiný vřed v trávicí soustavě), měl by okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. V tomto případě je totiž nutný neodkladný chirurgický zákrok. Postupně se zhoršující stav může vést až k otravě krve a stavu šoku, tedy poruše dýchání i oběhové soustavy. Tento stav nakonec vyúsťuje ve smrt. [26, 27, 28, 29]

Prevence

Jelikož jsou vředy často způsobeny špatnou životosprávou, je prevencí hlavně zdravý životní styl. Základem je pravidelná a vyvážená strava, dostatečný pitný režim a spánek. Ideálně by se ml člověk vyhýbat nadbytečnému stresu a omezit pití alkoholu na minimum. Vhodná nejsou ani příliš pálivá a kořeněná jídla, sycené nápoje a vysoký příjem kofeinu. Vyvarovat by se měli lidé také kouření. [30, 31, 32, 33, 34]

Zdroje: wikiskripta.eu, pharmanews.cz, lekarnickekapky.cz, stefajir.cz, alphega.cz, nemoci.vitalion.cz, nhs.uk, mayoclinic.org, my.clevelandclinic.org, healthline.com, ncbi.nlm.nih.gov, betterhealth.vic.gov.au

Adam Bauer (neregistrovaný)
Z mých zkušeností je lepší vyřadit i veškeré bublinkové nápoje, i nealkoholické! Naopak mi nejvíce pomohl čaj na zažívání "Žaludek a střeva" např. od Teekanne.
Vladimír (neregistrovaný)
Omluvte mně, že otravuji, ale hodně se bojím každého lékařského zákroku, už zhruba 10let chodím minimálně 2krat, 3krat na WC a mám jen řídkou stolici, co koliv sním tak je během pár hodin že mně pryč. Jednou za 2 měsíce mám ve stolici drobet krve. Můžou to být také vředy? Děkuji za odpověď. VLÁĎA.
MUDr. Thai Bao Han (neregistrovaný)
Dobrý den, není se za co stydět. Doporučuji kompletní vyšetření u gastroenterologa, včetně důkladné anamnézy, odběrů krve a případné endoskopické vyšetření (koloskopie).
Martina Lackova (neregistrovaný)
Dobry den boli uz pul roku pod zebrem bliz k zaludku byla jsem na vysetreni na rengen nic nenasli az povysetreni z krve a moci zjistili ze mam zanet zaludku beru antibiotika uz týden ze zacatku me to prestavalo bolet ale posledni dva dny me to zase boli antibiotika mam na dva tydny tak nevim jestli je prubeh normalni kdyz uz tyden beru antibiotika a porad to boli jestli to neni treba vred uz jednou jsem byla s vredama na operaci nebo jestli nemam znovu zajit k doktorovi predem dekuji za odpoved
MUDr. Thai Bao Han (neregistrovaný)
Dobrý den, léky určitě doberte ty dva týdny dle doporučení lékaře. Bylo by vhodné endoskopické vyšetření u gastroenterologa.
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?