Žaludeční vředy prodělal každý desátý Čech. Jaké jsou jejich příznaky?

Žaludeční vřed je označení pro zánětlivé onemocnění, které postihuje sliznici trávicího ústrojí. Ta bývá poškozena působením kyseliny chlorovodíkové, která je běžnou součástí žaludečních šťáv. Ke vzniku vředů přispívají některé léky nebo špatné stravovací návyky. Onemocnění není radno podceňovat. Prasklý vřed může končit i smrtí.

Alespoň jednou v životě žaludeční vřed potrápí každého desátého Čecha, přičemž nejčastěji se vyskytuje na jaře a na podzim. Nejvíce ohroženi jsou pak ti, kteří mají onemocnění v rodině.

Jak už název napovídá, žaludeční vředy nejčastěji postihují sliznici žaludku či dvanáctníku, mohou se však objevit i v jícnu či tenkém střevě. Zánětlivé onemocnění bývá často důsledkem působením kyseliny chlorovodíkové, která je součástí žaludečních šťáv a společně s enzymy slouží k trávení potravy. Zdravá sliznice je proti působení kyseliny chráněna vrstvou hlenu, pokud však dojde jejímu narušení, žaludeční stěna se naleptá a vzniká již zmíněný vřed.

Na vzniku žaludečních vředů se podílí i bakterie zvaná Helicobacter pylori, která je schopná přežít v kyselém prostředí žaludku, vyvolat zánět a oslabit tak části sliznice. Ta se k tvorbě vředů následně stává náchylnější. Tato bakterie se vyskytuje až u poloviny české populace.

Žaludeční vřed může vznikat i vlivem některých léků, například Ibuprofenem či Ibalginem. Tyto přípravky oslabují odolnost žaludeční stěny a ta je pak náchylnější ke vzniku onemocnění. Podobným výsledkem může končit i nadměrný stres, kouření či pravidelná konzumace alkoholu. Vhodné prostředí pro tvorbu vředů zajišťují i špatné stravovací návyky.

Příznaky žaludečních vředů

Jak poznat žaludeční vřed? Podle bolesti. Ta totiž patří k nejčastějším a „nejspolehlivějším“ projevům onemocnění. Nejčastěji se objevuje v nadbřišku a zpravidla se ozývá při jídle. Pokud se však vřed nachází ve dvanáctníku, cítí pacient nepříjemnou bolest naopak nalačno a odeznívá s jídlem. Lidé, kteří mají takto postižený dvanáctník, proto zpravidla tloustnou.

Jaké další mohou mít žaludeční vředy příznaky?

 • Pálení v jícnu
 • Návaly kyselého a pálivého zpět do jícnu
 • Potřeba zvracetněkdy s příměsí krve
 • Přetrvávající bolest břicha
 • Průjem

Jak se projevují žaludeční vředy – tři stádia nemoci

 1. FÁZE: Zpočátku, kdy dochází k překyselení žaludku, pociťuje pacient nepříjemné pálení žáhy. Na rentgenovém snímku však ještě není nic patrné
 2. FÁZE: U pacienta se objevují pravidelné bolesti, které jsou závislé na lokaci vředu. Na snímku je vřed již patrný
 3. FÁZE: Ve stolici se začíná objevovat natrávená krev

Vyšetření a léčba

Pokud máte podezření na žaludeční vřed, příliš dlouho s návštěvou lékaře neotálejte. Vyhnete se tak velmi nepříjemným komplikacím. Jednou takovou může být třeba prasklý žaludeční vřed.

Pro lékaře jdou důležité hlavně informace týkající se natrávené krve ve stolici. Zpravidla pak následuje gastroskopie, což je vyšetření, při kterém se ústy do žaludku zavádí speciální optický přístroj, takzvaný endoskop, kterým lékaři zjistí případné nemoci jícnu, žaludku i části tenkého střeva.

Co se týče léčby, ničeho drastického se bát nemusíte, odborník vám pravděpodobně doporučí především změnu životního stylu, tedy méně stresu, žádné kouření a alkohol. A jak je to se stravovacími návyky? Vhodná je v boji s žaludečními vředy dieta, při které se vynechají dráždivé potraviny. Zakázaná jsou tak třeba kořeněná či ostrá jídla a ovocné džusy.

Během záchvatu bolesti se pak dají užívat léky, které snižují kyselost zažívacího prostředí. Obecně se léčba žaludečních vředů zaměřuje na posílení ochrany žaludeční či jícnové stěny. Pomocí medikamentů se rovněž odstraňuje bakteriální infekce. K operativním zákrokům se přistupuje pouze výjimečně.

Domácí léčba a babské rady

V případě žaludečních vředů může pomoci i přírodní léčba. Ta spočívá v konzumaci těch potravin, které pomáhají posílit přirozenou obranu sliznice. O jaké potraviny se jedná? Tvorbu potřebného hlenu podporují třeba lněná semínka vyluhovaná ve vlažné vodě. Nápomocný je i gel s aloe vera.

Dieta při žaludečních vředech

Pokud se u vás vyskytnou žaludeční vředy, určitě byste z jídelníčku měli vyřadit:

 • Kořeněné a aromatické potraviny
 • Kávu a silný čaj – zkrátka všechny kofeinové nápoje a potraviny (včetně čokolády), které zvyšují tvorbu žaludečních kyselin. Vynechat je nutné i bezkofeinovou kávu, jejíž složení dráždí sliznici
 • Alkohol! – doporučuje se vyloučit hlavně bílé víno, které okyseluje žaludek a dráždí sliznici. Přípustné je pivo a malé množství červeného vína
 • Cukry – slazená strava dokáže zvýšit kyselost žaludku za týden až o 20 %
 • Smažená jídla – hlavně pak na přepálených tucích, tedy hranolky, řízky, karbanátky či smažené sýry

Jako vhodné potraviny se naopak označují jáhly a brambory. A to hlavně kvůli obsahu vitamínu C a zásadité povaze. Pomáhají také mandle.

Dodržujete striktně lékařem stanovenou dietu?

Komplikace

Nejčastější komplikací je krvácení. Děje se tak v momentě, kdy vřed pronikne do cévy žaludeční stěny. Takovýto stav je pro pacienta vážný a rozhodně by ho neměl podceňovat. Může dojít ke zvracení krve či jejího natrávení. Nemocný pak následně pozoruje tmavou krev ve své stolici.

Potrápit pacienta umí i prasklý žaludeční vřed, který bývá důsledkem neléčené vředové choroby. Projevuje prudkou bolestí břicha, která se nejprve projevuje v nadbřišku, ale kvůli následnému vytékání obsahu žaludku do dutiny břišní se přesunuje dolů k podbřišku. Břišní stěna tuhne a je bolestivá na dotek. Rozvíjející se zánět pobřišnice pak vede k zastavení činnosti střev.

Pokud má pacient podezření na prasklý žaludeční vřed (či jiný vřed v trávicí soustavě), měl by okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. V tomto případě je totiž nutný neodkladný chirurgický zákrok. Postupně se zhoršující stav může vést až k otravě krve a stavu šoku, tedy poruše dýchání i oběhové soustavy. Tento stav nakonec vyúsťuje ve smrt.

Prevence

Jelikož jsou vředy často způsobeny špatnou životosprávou, je prevencí hlavně zdravý životní styl. Základem je pravidelná a vyvážená strava, dostatečný pitný režim a spánek. Ideálně by se ml člověk vyhýbat nadbytečnému stresu a omezit pití alkoholu na minimum. Vhodná nejsou ani příliš pálivá a kořeněná jídla, sycené nápoje a vysoký příjem kofeinu. Vyvarovat by se měli lidé také kouření.

37 comments

 • aNNA FISEROVA /

  DOBRZ DEN MAM VELMI TEYKE A SILNE BOLESTI VE BRISKU , NASLI MI VE INTERIALNICH VE ORGANECH A VE ZALUDKU VREDY,LECBOU BERU HELICIED A BOLESSTI A KRVACENI SE VRACI A DESIVE NADIMANI VELMI TEŽKE

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Fišerová,

   pokud i přes farmakologickou léčbu máte nadále silné bolesti a krvácení, zvažte chirurgickou léčbu.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Petr Urbansky /

  Mám bolesti v břichu ale nevím jestli to jsou vředy někdy zvracim žaludeční stavy a průjem jen někdy zatím ty bolesti trvají 2 dny

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Urbanský,

   bolesti v horní části břicha jsou jeden z příznaků vředů, dále navíc záleží, jestli je bolest navázaná na lačnění nebo jestli máte bolesti po jídle. Nechte se vyšetřit u gastroenterologa, pokud bude mít podezření na vředovou chorobu, naindikuje vám endoskopické vyšetření.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Marie Karásková /

  Dobrý den
  Já mám občas bolesti v horní části břicha, ale mám to spíše po jídle…hlavně večer. A tak jsem se chtěla zeptat jestli i toto je příznak vředů
  Děkuji 🙂

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Karásková,

   bolest v horní části břicha po jídle je jeden z příznaků žaludečních vředů. Dále sem patří např. nechutenství, pocit plnosti, pálení žáhy, občasné zvracení s příměsí žluči. Objednejte se prosím ke gastroenterologovi na gastroskopii, ten může potvrdit diagnozu či vyvrátit.

   Redakce Zdraví.euro.cz

   • Dobrý den skoro jistě vím že mám vredv a podle všeho na dvanacterniku.. Mám zvracení záchvaty čím dál častěji to je cca 1 měsíčně jak kdy ale vždy min 4 dny zvracím a nemůžu do sebe dostat žádnou stravu v tu chvíli.. Pak se z toho nějak vždycky dostanu buď sama nebo pohotovost ale stále se prostě nemůžu dokopat na hadici až tak moc se toho bojím že si říkám že radši na to umřu… Kouřim a ziju dost stresovéj zivot. Vím že doporučení je změna stravy a vyhnout se stresu jenže to se nedá mám to v povaze ke všemu. Co můžu delat

    • MUDr. Thai Bao Han /

     Dobrý den,

     a na vyšetření na gastroenterologii jste už byla? Aby provedli endoskopické vyšetření. Chápu, že stresu se nelze úplně vyhnout, ale kouření ovlivnit lze.

 • Kateřina Šůstková /

  Dobrý den, žaludeční vředy mi diagnostikovali ve třinácti letech. A nyní mě bolí žaludek už pátý den. Doktor mi napsal kapky na bolest ale nepomáhá to. Takže zítra se obědnam na gastroskopii. Chtěla bych se zeptat jestli by mě mohly vzít přednostně když už chodím predklonena kvůli bolesti

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Šůstková,

   přednostně by vás objednat mohli, pokud v anamnéze máte prodělané žaludeční vředy v tak mladém věku.

   Redakce Zdraví.euro.cz

   • Vít Řeháček /

    Dobry den, na vecer jsem pil trosku vodky s pomerancovym dzusem, a na noc to zajedl tvarohem s mandarinkami. Rano po sesti hodinach jsem to cele vyzvracel nestravene a od te doby je mi uz dva dny stredne blbe. Dlouhodobe me obcas take po ranu boli zaludek na lacno nez neco snim. Otazka zni, zda jsem si mohl nejaky latentni vred tak podrazdit, ze mi to zpusobuje takove problemy nebo jestli jsem jen neco spatneho snedl a ani nevim, co by to bylo

   • Dobrý den mám silné bolestí břicha, nadýmání velmi silné, no velký problém se stolicí, konečník mi vylézá při čůrání i při snažení se něco ze swbe dostat..

    • MUDr. Thai Bao Han /

     Dobrý den,

     to je opravdu veliký problém který popisuje – prolaps rekta. Nechte se co nejdříve vyšetřit na chirurgii.

 • Petr Kůta /

  Podcenil jsem příznaky. pak jsem se kvůli korona virovému omezení na vyšetřená nedostal..před 4 dny..v pět ráno vřed praskl.Nepřeju to nikomu, bolí to jak………….skoro jsem umřel, a proto…nikdy podobné věci nepodcením. píšu toto z jablonecké JIPky jako varování pro další nevěřící Tomáše..

 • Dobrý den zdravím všechny co tu jsou Moje jemno je Roman a jemi 19 let už týden me bolí nad bříškem a pod bříškem se mi udělála taková kulička objednal sem se na sono a mám to až na 12.8.2020 a co tu čtu tak se hodně bojím hodně moc nechci umřít :/ prosím prosím o pomoc bojím se že odejdu od rodiny

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den, Romane,
   pokud se vám bude zdát, že bolest břicha je nesnesitelná, jeďte na chirurgickou pohotovost. Nevím, odkud pocházíte, zkuste obvolat i soukromé ordinace, které dělají ultrazvuk břicha, jestli by nebyl dřívější termín.

 • Arnošt Mikuš /

  Dobrý den.Mám problém se žaludkem vždy když se najím ráno.Nepálí mě žáha ani nemám návaly na zvracení jen mě hodně bolí v horní části žaludku po ranním jídle.Pak se uvolní větry a jdu se vyčůrat a potom lehnout a asi za půl hodiny bolesti začnou ustupovat až zmizí.Pak jsou dny že se bolest začne objevovat i po obědě to si jdu taky lehnout a po čase zmizí.Alkohol nepiji ale kouřím.Měl jsem agresívní rakovinu prostaty a tu odoperovali a po dvou letech zjistili že rakovinové bunky se ukládají u srdeční aorty.Tak mám podezření že ta rakovina má za následek moje problémy.

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,
   nechte se vyšetřit na gastroenterologii. Mohlo by se jednat o vředovou chorobu žaludku.

 • Dobrý den.
  Mam mirne,obcas silnejsi bolesti, tak hodinu po jidle. Jen po nejakem sytejsím treba po obede, kdyz snim toast nebo jogurt tak je to v poradku. Muze se jednat o zaludecni vredy?
  Jinak prujmy nemam, ani nezvracim.

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   k vyloučení žaludečních vředů se nechte vyšetřit na gastroenterologii.

 • Dobrý den,prosím vás bolí mě břicho,spíš žaludek a zvracel jsem krev.muze to být žaludeční vřed.Dekuji a přeji hezký zbytek dne

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   vřed to být mohl, záleží na množství krve, jak vypadala, kolikrát jste zvracel.. Doporučuji vyšetření v nemocnici.

 • Michaela Dudyova /

  Dobrej chtěla sem se zeptat vím možna to sem nepatří ale včera ráno příteli praskl vřed totiž jsme o tom nevěděli ze vůbec nějaký vřed měl jasně že byl na operaci prej to dopadlo dobře s přitelem jsem už i mluvila ale neptala sem se ho na njc aby neměl nahodou stresy a tak sem se chtěla zeptat nevede to nahodou k něčemu hroznemu prej mu zatim nic není ale on se ani na nic neptá jak je unavenej a sestry ani zadny doktor mi nezvedaji telefon naposledy včera po ty operaci ..nevite jestli bude mit naky nasledky předem se omlouvam že se ptám blbě ale nemam se koho zeptat a našla jsem jenom tuhle stránku..jinak dekuju

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   nyní bude přítel na monitorovaném lůžku ke kontrole dechových a oběhových funkcí. Následky záleží dle toho, jak velké postižení bylo, jestli byla potřeba část žaludku odstranit atd., ale rozhodně musí přestat kouřit, nepít alkohol, upravit stravování, brát pravidelně předepsané léky, neužívat Ibalgin atd… ale více vám později vysvětlí ošetřující lékař

 • Dobrý den, již podruhé ve svém životě mě trápí bolesti břicha s občasným pocitem zvracení, žádné krvácení. Strach z vyšetření gastroskopie je ale větší. Postačí změna životního stylu, tudíž se začít stravovat pravidelně a zdravěji nebo doporučujete navštívit lékaře? Bolesti opět přetrvávájí již několik dnů, dostavují se nepravidelně..

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   pokud úprava životního stylu nepřinese kladné změny, tak doporučují navštívit praktického lékaře či gastroenterologa.

 • Vít Řeháček /

  Dobry den, na vecer jsem pil trosku vodky s pomerancovym dzusem, a na noc to zajedl tvarohem s mandarinkami. Rano po sesti hodinach jsem to cele vyzvracel nestravene a od te doby je mi uz dva dny stredne blbe. Dlouhodobe me obcas take po ranu boli zaludek na lacno nez neco snim. Otazka zni, zda jsem si mohl nejaky latentni vred tak podrazdit, ze mi to zpusobuje takove problemy nebo jestli jsem jen neco spatneho snedl a ani nevim, co by to bylo

 • Vít Řeháček /

  Dobry den, na vecer jsem pil trosku vodky s pomerancovym dzusem, a na noc to zajedl tvarohem s mandarinkami. Rano po sesti hodinach jsem to cele vyzvracel nestravene a od te doby je mi uz dva dny stredne blbe. Dlouhodobe me obcas take po ranu boli zaludek na lacno nez neco snim. Otazka zni, zda jsem si mohl nejaky latentni vred tak podrazdit, ze mi to zpusobuje takove problemy nebo jestli jsem jen neco spatneho snedl a ani nevim, co by to bylo?

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   jsou to pouze dohady, pokud máte podezření na vřed, tak doporučuji vyšetření na gastroenterologii.

 • Dobrý den, poslední dobou trpím bolestmi v podbřišku jakoby na játrech na levé straně po ujití asi 50 m. Když ulehnu do 10 minut je bolest pryč pak chvíli mohu chodit ale zase se to vrátí. Bolí trochu i levá ledvina, špatně močím, jde to pomaličku a někdy bolí i záda. Netrpím žádnými průvodními jevy vředu žaludku nebo dvanáctníku. Ani po najezení bolest nepřestane. Jen po chvíli klidu když ležím. Někdy při bolesti mám pocity na zvracení a v ústech se mi hromadí velké množství slin, zatím jsem se ale ještě nepozvracel… po chvíli to přejde a po ulehnutí bolest přejde také. Bolest pociťují někde uprostřed břicha u páteře. Ve stolici žádná krev není ani nemočím krev. Snad mi poradíte o co se jedná..

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   možná by se mohlo jednat o benigní hyperplazii prostaty, ale bude potřeba vyšetření a odběry… Navštivte vašeho praktického lékaře a pro jistotu vemte vzorek moči na vyšetření.

 • Zdenka Tokarová /

  Před rokem mi zjistili vred 5 ml a tet poslední dnich man opět bolesti zvracim prujem nemám mám břicho jak kamen tlačí me to az do zad

 • Martina Lackova /

  Dobry den boli uz pul roku pod zebrem bliz k zaludku byla jsem na vysetreni na rengen nic nenasli az povysetreni z krve a moci zjistili ze mam zanet zaludku beru antibiotika uz týden ze zacatku me to prestavalo bolet ale posledni dva dny me to zase boli antibiotika mam na dva tydny tak nevim jestli je prubeh normalni kdyz uz tyden beru antibiotika a porad to boli jestli to neni treba vred uz jednou jsem byla s vredama na operaci nebo jestli nemam znovu zajit k doktorovi predem dekuji za odpoved

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   léky určitě doberte ty dva týdny dle doporučení lékaře. Bylo by vhodné endoskopické vyšetření u gastroenterologa.

 • Omluvte mně, že otravuji, ale hodně se bojím každého lékařského zákroku, už zhruba 10let chodím minimálně 2krat, 3krat na WC a mám jen řídkou stolici, co koliv sním tak je během pár hodin že mně pryč. Jednou za 2 měsíce mám ve stolici drobet krve. Můžou to být také vředy? Děkuji za odpověď. VLÁĎA.

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   není se za co stydět. Doporučuji kompletní vyšetření u gastroenterologa, včetně důkladné anamnézy, odběrů krve a případné endoskopické vyšetření (koloskopie).

 • Adam Bauer /

  Z mých zkušeností je lepší vyřadit i veškeré bublinkové nápoje, i nealkoholické!

  Naopak mi nejvíce pomohl čaj na zažívání “Žaludek a střeva” např. od Teekanne.

Napsat komentář

Vaše emeilová adresa nebude zveřejněna

top