Pálení očí není radno podceňovat. Na vině může být banalita i vážné onemocnění

5. 6. 2020 9:00
přidejte názor

Ačkoliv pálení očí obvykle představuje pouze přirozenou reakci na jejich dlouhodobé namáhání, může zároveň signalizovat nějaké závažnější onemocnění, jako je například zelený zákal. Pokud problém přetrvává, je tedy vhodné vyhledat lékaře, který se pokusí odhalit jeho přesnou příčinu a zároveň navrhne nejlepší způsob léčby.

Ať už je příčinou únava, infekce nebo třeba alergie, každý z nás už někdy nepříjemné pálení v očích zažil. Tyto zdravotní obtíže navíc v dnešní digitální době trápí stále více dospělých pacientů, kteří tráví své dny sledováním počítačových a mobilních obrazovek, ale nevyhýbají se ani dětem nebo těhotným ženám.

Doprovodné projevy

I když pálení a slzení očí představuje nepříjemný zdravotní problém samo o sobě, pacienti si často stěžují také na další doprovodné příznaky. Sem patří například:

  • Citlivost na světlo
  • Suché oči
  • Cukání očí
  • Zarudnutí očí
  • Svědění a pálení očních víček
  • Pálení očí a bolest hlavy
  • Rozmazané či dvojité vidění

Jaké může mít pálení očí příčiny?

Jelikož ve většině případů způsobuje pálení očí únava, lidé tento zdravotní problém často berou na lehkou váhu, nebo se ho dokonce snaží přejít. Zrakové obtíže však není radno podceňovat. Ačkoliv svědící, slzející a zarudlé oči často signalizují pouhé rozšíření nebo zanícení krevních cév, někdy bývají příznakem závažného onemocnění, které může v budoucnu negativně ovlivnit pacientův zrak.

Únava

Nejčastější příčina pálení očí spočívá v jejich dlouhodobém namáhání a následné zrakové únavě. Ta může být spojena třeba s nedostatkem spánku, s dlouhodobým sledováním televize a čtením v nevhodných podmínkách nebo s řízením na dlouhé vzdálenosti bez zastavování, kdy se oči musí několik hodin intenzivně soustředit na cestu.

Pokud jde o zrakové problémy způsobené únavou, velmi časté je třeba pálení očí od monitoru, pálení očí od neustálého sledování obrazovek chytrých telefonů nebo pálení očí ze zářivek, a to především když se člověk dlouze dívá do jasného či oslňujícího světla (například na pracovišti). Nemalou roli při slzení a pálení očí hraje i stres a na vině mohou být kromě jiného i zastaralé dioptrické brýle.

Externí vlivy

Krátkodobé pálení očí může být způsobeno také vnějšími faktory a škodlivými látkami. Nikoho tak jistě nepřekvapí, že se objevuje třeba během krájení cibule, v zakouřeném, suchém a prašném prostředí nebo při potápění s otevřenýma očima v chlorované vodě. Někdy se však může dostavit také nepříjemné slzení, řezání a pálení očí po svařování nebo při pohledu do UV lampy.

Cizí těleso v oku

Za pálení očí může být zodpovědná také přítomnost cizího tělesa, které se do oka dostane z vnějšího prostředí. Někdy dokonce mohou být tímto narušitelem i hojně využívané kontaktní čočky. Pokud je má člověk v očích příliš dlouho, může se objevit zarudnutí a nepříjemné pálení, v ojedinělých případech pak mívají čočky na svědomí také infekci nebo poškození oční rohovky.

Co v takovém případě dělat? Vyplatí se důsledně dbát na správnou hygienu a skladování kontaktních čoček. Můžete také vyzkoušet jemnější fyziologický roztok, ale pokud ani toto řešení nepomůže, raději byste měli zvážit přechod na klasické brýle nebo třeba operaci.

Alergie

Některým jedincům způsobuje pálení očí alergie a senná rýma. Na vině v tomto případě bývají látky, které jsou pro zdravé jedince neškodné, u alergiků však mohou vyvolat podráždění očí a další nepříjemné komplikace. Jedná se například o pyly z různých druhů stromů a květin, ale také o prachové částice. Tyto komplikace se objevují především v jarních a letních měsících, kdy rostliny kvetou.

Prasklá cévka

Zarudnutí oka může způsobit také prasklá žilka, která se těsně pod očním povrchem zlomí a krev poté zabarví oční bělmo dočervena. Ačkoliv to může na první pohled vypadat hodně děsivě, ve skutečnosti se většinou nejedná o žádný závažný problém a často ho ani nijak výrazně nepocítíte. Vlásečnicové cévky oka lze totiž poškodit relativně snadno, ale zároveň by měly tyto obtíže brzy samy vymizet.

Na vině může být třeba drobný úraz či nadměrná zátěž v posilovně, ale také problém s krevním tlakem, onemocnění štítné žlázy, užívání léků na srážlivost krve nebo třeba nedostatek spánku. Mezi další příčiny, které mohou vést k prasknutí žilky v oku, se poté řadí kouření, souvislé kýchání, vřed rohovky, nezřízená konzumace alkoholu, potápění do velkých hloubek či nadměrné nošení kontaktních čoček.

Bakteriální a virové infekce

Svědění a pálení očí může signalizovat také probíhající bakteriální či virovou infekci. Jedno nebo obě oči bývají v takovém případě zarudlé, opuchlé a zároveň i nepříjemně slzí. Tento stav obvykle nebývá nijak zvlášť nebezpečný, ale dokáže člověka pěkně potrápit. Ideální je proto vyhledat lékaře a řídit se jeho doporučením.

Pálení očí spojené s jejich výrazným zarudnutím je typické třeba pro zánět spojivek. Ten dále doprovázejí i jiné komplikace, jako je například otok víčka, bolest oka, slzení či hnisavý výtok, jenž signalizuje bakteriální infekci. Zarudnutí očí a porucha zraku však může mít původ i v zánětu duhovky.

Syndrom suchého oka

Jednou z častých příčin pálení očí je chronické onemocnění, které lékaři označují jako syndrom suchého oka. To bývá způsobeno porušením slzného filmu, nedostatečnou tvorbou slz a jejich rychlejším odpařováním. Pokud jde o charakteristické projevy, pacienti trpící syndromem suchého oka si stěžují na nepříjemné řezání, slzení, zarudnutí a pálení v očích, které doprovází světloplachost, zhoršené vidění, ale i bolesti hlavy.

Zelený zákal

Náhlé zčervenání očí, které doprovází nepříjemná bolest či pálení, může být způsobeno glaukomovým záchvatem. Ten se obvykle projeví zcela nečekaně, a to v momentě, kdy je na oko vyvíjen přílišný tlak způsobený nahromaděním tekutin. Doprovází ho pak třeba rozmazané vidění, tlak v očích, bolest hlavy, nevolnost nebo dokonce i zvracení.

Zelený zákal neboli glaukom poškozuje optický nerv spojující sítnici oka s naším mozkem. Jedná se o velice nebezpečné onemocnění, v jehož důsledku mohou někteří pacienti dokonce i oslepnout. Z toho důvodu byste pálení a slzení očí rozhodně neměli podceňovat. Pokud se u vás vyskytnou některé ze zmíněných obtíží, ihned vyhledejte lékaře. Důležité jsou také pravidelná lékařské kontroly, které dokáží nemoc zachytit již v raném stádiu.

Jak často se potýkáte s pálením očí?

Co na pálení očí pomáhá?

Pálení a řezání v očích je nejen velice nepříjemné, ale zároveň může mít negativní vliv také na náš každodenní život. Pokud jsou tyto komplikace způsobeny únavou či nevyspáním, brzy by měly samy od sebe vymizet. Pomoci mohou také různé volně prodejné oční kapky na pálení očí, které dokáží rychle ulevit od bolesti, unavené oči chrání a osvěžují a zároveň mírní podráždění i nepříjemný pocit suchosti. Důležitý je pak i dostatečný příjem tekutin, odpočinek a procházky na čerstvém vzduchu.

Pokud je příčinou nepříjemného pálení a řezání v očích dlouhodobé sledování počítačového monitoru nebo čtení v nevhodných podmínkách, je třeba tyto vlivy alespoň částečně omezit. I během pracovního procesu byste proto měli na svůj zrak myslet, každých dvacet minut si dát na chvilku pauzu od svého digitálního zařízení a alespoň po dobu dvaceti vteřin se soustředit na vzdálenější předměty.

Dlouhodobější obtíže si žádají návštěvu lékaře

Když pálení očí samo neustupuje, nebo ho doprovází další komplikace, neměli byste otálet s návštěvou lékaře, který dokáže správně určit příčinu vašeho problému. Jestliže pálení očí způsobil zánět spojivek, důležité je dodržovat přísná hygienická pravidla. V případě bakteriální infekce lékaři pacientům obvykle předepisují antibiotika ve formě kapek či mastí, ale někdy je nutné nasadit také celková antibiotika. Pomoci pak může také oplachování či prokapávání očí borovou vodou.

Také v případě alergie je nejdůležitější co nejdříve vyhledat lékaře, který vám poradí, jaké přípravky byste měli v budoucnu užívat. Dále je vhodné co nejvíce omezit kontakt s alergenem, při akutním pálení na oteklé oči přiložit studený obklad nebo podrážděným očím ulevit vypláchnutím studenou vodou. K dispozici jsou také speciální oční kapky proti alergii s obsahem antihistaminik nebo další léky.

Syndrom suchého oka se poté léčí třeba pomocí zvlhčujících očních kapek a očních mastí, jejichž užívání vám doporučí lékař. Pacienti často volí také umělé slzy, které očím poskytují efektivní rehydrataci a posilují přirozený slzný film. Co se týče zeleného zákalu, úspěšná terapie spočívá hlavně v časné diagnostice. Glaukom odhalený v raném stádiu se léčí pomocí speciálních kapek vyrovnávajících nitrooční tlak, někdy je však nutné přistoupit k chirurgickému zákroku.

Pálení očí v těhotenství

Také nastávající maminky si často stěžují na suché oči a pocity nepříjemného pálení nebo řezání, které se jim dříve vyhýbaly. Nejvíce pak tyto změny pozorují ženy, které nosí kontaktní čočky. Na vině je většinou hormonální nerovnováha, která způsobuje, že se slzný film ztenčuje a snadněji rozpadá, takže rohovka mnohem rychleji vysychá.

Tyto problémy ovšem mívají přechodný charakter a po porodu by měly zase odeznít. Mezitím mohou pomoci třeba zvlhčující oční kapky, udržování vysoké vzdušné vlhkosti a dostatečný odpočinek. Pokud se však potíže zhoršují, je vhodné navštívit očního lékaře.  

Zdroje: mojezdravi.cz, zeiss.cz, hylo.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?