Zelený zákal je tichý zloděj zraku. Pokud se neodhalí, může končit slepotou

Zelený zákal, odborně glaukom, je onemocnění, jehož vlivem dochází k trvalému poškození zrakového nervu. Jedná se o velmi nenápadnou oční vadu, kterou dokáží odhalit jen pravidelné lékařské prohlídky. Problémům obvykle předchází zvýšený nitrooční tlak, s glaukomem se však někteří lidé i rodí.

Glaukom, který je mezi lidmi známý také jako zelený zákal, je považován za nebezpečné a zákeřné onemocnění, vlivem něhož dochází k vážnému a nevratnému poškození zrakového nervu. To se projevuje různými poruchami vidění, které se postupem času zhoršují. Pokud se včas nezahájí léčba, může nemoc končit i úplnou slepotou.

Postupná ztráta zraku je pro onemocnění přímo typická. Nejprve dochází k malým výpadkům v zorném poli, kterých si pacient mnohdy vůbec nevšímá. Postupem času jsou však tyto výpadky nepřehlédnutelné. Člověk navíc ztrácí i periferní vidění a místo některých předmětů vidí jen stíny či černé skvrny. K úplné ztrátě zraku pak dochází v momentě, kdy oční nerv zcela odumře.

Problém zeleného zákalu je, že v mnoha případech probíhá velmi nenápadně a bezbolestně. Pacient si tak obtíží často všimne až v momentě, kdy se u něj projeví první poruchy zraku, což je vzhledem k prodělaným změnám pozdě. Zahájením léčby sice dalším poruchám v mnoha případech předejdete, na zmíněné degenerativní změny už však žádný vliv nemá. Jsou totiž trvalého rázu. Vzhledem k nenápadnosti onemocnění hrají důležitou roli pravidelné oční prohlídky, díky kterým se problém daří odhalit včas.

Příčiny zeleného zákalu

Příčin vzniku glaukomu může být mnoho, od infekce přes úraz až po zvýšení nitroočního tlaku či ucpání odtokových kanálků pro nitrooční tekutinu. Se zeleným zákalem se někteří jedinci dokonce už rodí.

Nejčastěji bývá s glaukomem skloňován právě nitrooční tlak. Z jakého důvodu? V oku se stále tvoří nitrooční tekutina, která z oka následně odtéká již zmíněnými kanálky. Aby byla hladina nitroočního tlaku normální, musí být tyto dva procesy v určité rovnováze. Jakmile se totiž uvnitř oka tvoří velké množství tekutiny nebo se její odtok sníží či úplně přeruší, tlak uvnitř oka stoupá. Tento stav následně vážně a nevratně poškozuje zrakový nerv.

Příznaky zeleného zákalu

Zákeřnost zeleného zákalu spočívá hlavně v tom, že zpravidla probíhá bez příznaků. Nebezpečnou nemoc tak nepomůže odhalit ani bolest a většina pacientů zaznamená obtíže až v pokročilé fázi onemocnění, kdy se objeví:

 • Výpadky zorného pole
 • Porucha periferního vidění
 • Rozmazané okraje zorného pole
 • Snížená zraková ostrost
 • Potíže se zrakem při práci na blízko či v tmavých prostorách

Všechny tyto poruchy jsou již známkou poškození očního nervu, které nelze napravit ani následnou léčbou.

Druhy zeleného zákalu

Podle způsobu, jakým nemoc probíhá, můžeme zelený zákal rozdělit na chronický a akutní.

Chronický glaukom

Chronický glaukom se většinou týká pacientů ve věku mezi 40 a 45 lety. Jeho příznaky nebývají viditelné a pokud se už objeví, tak bývají velmi nenápadné. Glaukom se tak může ojediněle projevit třeba občasným zamlženým viděním nebo zčervenáním oka bez jakéhokoli vnějšího podráždění, zánětu či únavy. Tyto příznaky ukazují na zvyšující se nitrooční tlak. Ten zároveň nedosáhl takových hodnot, aby způsoboval bolest.

K poškozování ostrosti zraku dochází u chronického glaukomu až později, prvotním příznakem obvykle bývá zužování zorného pole. Toho si pacienti mnohdy všímají až během pokročilého stádia onemocnění, a to konkrétně v momentě, kdy se zorné pole zúží do velikosti hlavně pušky a znemožní prostorovou orientaci.

Akutní glaukom

Akutní zelený zákal se oproti jeho chronické verzi projevuje náhlým zhoršením vidění a silnými bolestmi hlavy, které se vyskytují hlavně v oblasti obočí. V tomto případě je nutná okamžitá léčba, jejímž cílem je snížit tlak. Následně řeší zelený zákal operace, která zajistí dostatečný odtok nitroděložní tekutiny z oka.

Zelený zákal nerovná se šedý zákal

Lidé se poměrně často pletou glaukom s šedým zákalem, kterému se odborně říká katarakta. Na rozdíl od zeleného zákalu však nesouvisí s nitroočním tlakem a poruchou očního nervu. Jedná se o vážné oční onemocnění vlivem kterého dochází k zakalení jinak čiré čočky. Její snížená průhlednost následně snižuje průchodnost světelných paprsků k sítnici oka, což vede k zamlženému neostrému vidění. Pacienti mívají pocit, že na svět koukají skrze šedý filtr.

Léčba zeleného zákalu

Jak už zaznělo výše, úspěšná léčba zeleného zákalu spočívá hlavně v časné diagnostice. Následující postup závisí na stupni onemocnění. Pokud byl glaukom odhalen v počátečním stádiu, požívají se k léčbě kapky, které vyrovnávají nitrooční tlak. Účinnost léčby je nutné pravidelně kontrolovat a dle potřeby ji měnit. V případě, že hodnoty tlaku neklesnou na požadovanou úroveň, uchylují se lékaři k chirurgické léčbě, tedy k operaci zeleného zákalu.

Pro tlumení nepříznivých dopadů je v poslední době doporučováno i užívání CBD.

Rizikové faktory

Vyšší riziko vzniku zeleného zákalu mají samozřejmě ti, v jejichž rodině se toto onemocnění již vyskytlo. Za další rizikové faktory se obecně považuje poškození zraku a pacienti starší 65 let. Onemocnět glaukomem však mohou výjimečně i malé děti.

5 comments

 • ŠÁRKA STARINSKA /

  Dobrý den..prosím Vás obracím se z otázkou já se už léčim 25 let na zelený zakal a celý život v mladí jsem nosila brýle 9 dioptrií jsem po operaci už 25 let a tě od te doby léčim na zelený zakal.. nyní nosím čočky 2 dioptrie do dálky ale pravidelně jsou do očí každé ráno na snížení nitrocniho tlaku.. prosím mám otázku? Dá se provést operace zeleného zákalu abych dobře opět viděla? Já jsem z Havířova,,,tak nejlépe kde bych to měla aktuální a zdali je to možné? Děkuji moc za Vaši odpověď

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Starinská,

   operace zeleného zákalu se provádí u pacientů s pokročilým onemocněním. Záleží ale na kopřítomnosti šedého zákalu, náchylnosti pacienta k infekcím, na věku a celkové fyzické kondici, jak je snášena léčba očními kapkami, jestli pacient v minulosti už chirurgický zákrok podstoupil, na schopnosti zvládnout následnou pooperační péči. Poraďte se se svým očním lékařem, jestli by pro vás byla vhodná laserová nebo klasická operace.

   Redakce Zdravá.Euro.cz

 • Po operaci zadní sítnice sedeho zakalu někdy když vyjdu ven tak vidím vše dosti bílé nasadíme si brejle proti sluníčku a vše se srovná dekuji

 • Marcela Botosova /

  Dobrý den já mám na levém oku Zelený zakal a špatně vidím na malé pismenka a bolí mě szoho hlava. Chtěla bych jít na operaci třeba i Lejzrem ale moje Ocni Doktorka mi řekla že zeleny zakal se neomezuje

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   zelený zákal má mnoho příčin, jaká příčina je u vás netuším, ale některé glaukomy se řeší laserovou iridotomií, některé i operační iridotomiíí. Pokud by se bolesti hlavy a vidění zhoršovaly, určitě co nejdříve se nechte na očním vyšetřit.

Napsat komentář

Vaše emeilová adresa nebude zveřejněna

top