Příznaky a léčba zánětu spojivek

Zánět spojivek, nebo-li konjunktivitida postihuje miminka, děti i dospělé. K základním příznakům zánětu spojivek patří začervenání oka, který je někdy spojený s rozsáhlým otokem víček. Objevuje se také bílý, žlutý nebo průhledný hlenovitý výtok. Po ránu bývají oči zalepené.

Zánět provázejí i nepříjemné pálení, svědění očí a pocit cizího tělíska v oku. Přidává se i zvýšená citlivost na sluneční záření a prudké světlo. Postiženy bývají obvykle obě oči. Na jednom z nich však může zánět vzniknout dříve než na druhém.

Zánět spojivek u dětí a miminek představuje poměrně běžné onemocnění. Je však důležité problém nepodceňovat a raději stav konzultovat s lékařem.

Příčiny zánětu spojivek

Zánět spojivek může mít několik příčin. Nejčastěji jde o bakterie, viry nebo parazity. Do očí si je obvykle zanesete špinavými prsty, společným ručníkem, kapkami do očí, vodou v bazénu, nebo nadměrným světelným zářením ne jen od slunce. Zánět spojivek může být i projevem alergické reakce. Obtíže vznikají po kontaktu s alergenem a nejčastěji se objevují na jaře a začátkem léta, tedy v období, kdy kvete nejvíce květin, trav a stromů.

Dále může být rizikovým faktorem malé množství slz – slzy jsou jedním z mechanismů, které oko i spojivku chrání, neustále je omývají a zabraňují tak původcům infekcí zachytit se a napadnout tkáň.

Zánět spojivek u miminka 5. až 14. den po porodu bývá způsobený chlamydiemi a k nákaze dochází při průchodu porodními cestami.

Přesnou diagnózu vždy potvrdí pouze mikrobiologické testy.

Inkubační doba zánětu spojivek

Od prvního kontaktu s infekcí, až po projevy prvních příznaků zánětu spojivek může uplynout různě dlouhá inkubační doba. U nejakutnější formy se projeví během pár hodin a léčba obvykle trvá několik dní, přibližně týden.

V případě infekční příčiny zánětu spojivek jsou příznaky zjevné až po pár dnech a léčba trvá přibližně 14 dní.

Pokud se jedná o alergickou příčinu, příznaky nastupují po pár dnech až týdnech a léčba může trvat měsíce.

Léčba zánětu spojivek

Léčba zánětu spojivek by vždy měla vycházet z příčin, které zánět vyvolaly. U alergických zánětů je nejprve třeba odstranit alergen, který zánět způsobil. Aplikují se kapky, gely, spreje a masti, které tlumí alergické reakce, někdy i lokální či celkové kortikoidy.

Bakteriální zánět spojivek se léčí podáváním antibiotik ve formě kapek či mastí, v těžších případech je třeba užívat antibiotika i celkově. Při infekčním zánětu je třeba dodržovat přísná hygienická pravidla.

Borová voda je velmi mocným pomocníkem při jakékoli infekci očí. Užívá se i jako prevence. S borovou vodou je oko možné otírat, oplachovat i prokapávat a je vhodná i pro miminka, kterým se oči borovou vodou otírají.

Trávíte u monitoru více času, než je zdravé?

Prevence zánětu spojivek

Nejlepší prevencí je důsledná hygiena. Používejte pouze vlastní ručník a před kontaktem s očima si vždy umyjte ruce. Zbytečně se svých očí nedotýkejte.

Chraňte svůj zrak před sluncem a nadměrným osvícením. Na místech, kde prudce svítí sluníčko byste měli používat kvalitní sluneční brýle s UV filtrem, zejména u vodních ploch a v zimě na horách. Od obou ploch se světlo ostře odráží.

Očím neprosívá ani dlouhé koukání do monitoru, kdy méně mrkají a dochází k jejich vysušování. Dopřejte si přestávku o občas na několik sekund zavřete oči nebo se dívejte na neutrální pozadí do dálky.

Příznaky a léčba zánětu spojivek
4.2 (83.4%) 47 hlasování

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top