Průjem, zvracení i vyčerpání organismu. Jak se zbavit střevní chřipky?

Střevní chřipka neboli gastroenteritida je akutní zánět žaludku a střev, který se typicky projevuje průjmem, zvracením a celkovou únavou organismu. Toto onemocnění většinou trvá jen pár dní, člověk se dokáže vyléčit sám a není proto nutné chodit k lékaři. U dětí a pacientů s oslabenou imunitou však může znamenat i ohrožení života.

Jak se přenáší střevní chřipka?

Původcem střevní chřipky mohou být viry, bakterie nebo různí parazité. Zdrojem nákazy nejčastěji bývá zkažené jídlo, kontaminovaná voda, ale i nemyté ovoce a zelenina. K přenosu gastroenteritidy však může dojít i vzduchem nebo třeba při kontaktu s nakaženou osobou.

Pokud se jedná o virovou infekci, k nákaze dochází tzv. fekálně-orální cestou, tedy přímým kontaktem s rukama znečištěnýma stolicí. Virovou střevní chřipku nejčastěji způsobují rotaviry nebo noroviry a je vysoce nakažlivá. Nákazu bakteriálního původu mají obvykle na svědomí bakterie Salmonella nebo Escheria Coli.

Inkubační doba střevní chřipky je velice proměnlivá, pohybuje se od několika hodin zhruba do sedmi dnů. Nejvyšší nakažlivost zaznamenali lékaři během prvních 4 dnů onemocnění, ve stolici však nákaza přetrvává i 10 dní nebo déle.

Příznaky střevní chřipky

Střevní chřipce často předchází výrazná únava, nepříjemný pocit v ústech a celkové nechutenství. Jelikož tato nemoc zasahuje trávicí systém, typickým příznakem gastroenteritidy je průjem. Jedná se o řídkou vodnatou stolici, která se v průběhu dne často opakuje a někdy navíc může obsahovat i krev nebo hlen.

Další projevy:

 • Bolesti břicha, křeče žaludku a střev
 • Nevolnost a zvracení
 • Nadýmání
 • Zvýšená teplota
 • Bolest svalů, kloubů, hlavy
 • Vyčerpání organismu

Jak dlouho trvá střevní chřipka? Příznaky většinou přetrvávají 1‒7 dní, záleží však hlavně na tom, co střevní chřipku způsobilo. Bakteriální infekce je často spojená s velkými bolestmi břicha a horečkami, virové onemocnění doprovází spíše zvracení, rýma i kašel. Zvracení obvykle ustoupí do 48 hodin, průjem může trvat i týden.

Střevní chřipka u dětí

Ačkoliv střevní chřipka u dospělých většinou rychle odezní, u malých dětí často představuje závažný problém. Velký výdej vody ve stolici společně s nízkým příjmem tekutin může totiž vést k dehydrataci a totálnímu vyčerpání organismu. Vždy je proto nutné vyhledat lékaře.

Přepadla vás někdy na dovolené střevní chřipka?

Co se týče akutní střevní chřipky, nejrizikovější skupinu tvoří kojenci. Dehydratace může nastat již během několika hodin od té doby, kdy se objeví první příznaky. V takovém případě je nutná hospitalizace, kdy lékaři kojence neustále kontrolují a aplikují jim výživu nitrožilně.

Léčba střevní chřipky

Ve většině případů si pacient se střevní chřipkou poradí sám a není nutné chodit k lékaři. Stačí pravidelně doplňovat tekutiny, dodržovat klidový režim a speciální dietu. Tělo je totiž vysílené a potřebuje znovu načerpat veškeré chybějící minerály a tekutiny, které pacient ztratil během průjmu a zvracení.

Co při střevní chřipce pomáhá?

 • První den vynechte tuhou stravu
 • Pijte čaj, vodu nebo minerálky
 • Nápoje by měly být spíše chladnější
 • Pijte vždy po menších doušcích
 • Pomáhají odvary z ostružinového listí, máty nebo meduňky
 • Starším dětem můžete podávat rehydratační roztok

Díky speciální dietě oslabený organismus postupně zvládne návrat k běžné stravě. Když se žaludek trochu uklidní, můžete pomalu začít jíst lehce stravitelná jídla. Jedná se například o rýži, dušenou mrkev nebo suché pečivo, později můžete přidat také banány, jablka nebo brambory. Vyhněte se naopak mléčným výrobkům, tučným jídlům a sladkostem.

Střevní chřipka léky

Během léčby pacienti mohou užívat podpůrné přípravky v podobě probiotik a minerálů, které uleví vyčerpanému organismu a opět stabilizují střevní mikroflóru. Existují i volně prodejné léky, jako je například Imodium, Endiaron nebo černé uhlí. Ty ale pomohou pouze v případě, že se jedná o infekční průjem.

Kdy vyhledat lékaře?

Někdy si pacient sám se střevní chřipkou neporadí a je nutné vyhledat odbornou pomoc.

Varovné projevy:

 • Tělo jeví příznaky dehydratace
 • Zvracení trvá déle než dva dny
 • Průjem trvá déle než několik dní
 • Ve stolici najdete stopy krve
 • Máte velice silné bolesti břicha
 • Horečka je vyšší než 38,5 °C

Díky vzorkům stolice, krve a moči, které se posílají na laboratorní vyšetření, lékaři zjistí, co onemocnění zapříčinilo. V případě bakteriální infekce je někdy nutné předepsat antibiotika. Zároveň také platí veškerá režimová opatření stejně jako při virové střevní chřipce, která zahrnují klid, dostatek tekutin a dietu.

Střevní chřipka v těhotenství a při kojení

Když gastroenteritidou onemocní žena v průběhu těhotenství, nejedná se většinou o závažný problém. Tato nemoc je sice vysilující, ale obvykle trvá pouze krátce a miminku by neměla způsobit žádné komplikace. Vždy je lepší poradit se ohledně vhodné léčby s odborníkem, dbát na pitný režim, a ještě více odpočívat.

Stejné je to i v případě, že maminka onemocní v průběhu kojení dítěte. Vhodné je vyhledat lékaře, který vám poradí ohledně léčby. S kojením však určitě není nutné přestávat, kojené děti totiž mají až o polovinu nižší výskyt akutní gastroenteritidy.

Střevní chřipka a prevence

Důležité je především dodržování správných hygienických návyků. Ty zahrnují například tato jednoduchá pravidla:

 • Myjte si ruce před jídlem a po toaletě
 • Vždy omývejte ovoce a zeleninu i další potraviny
 • Nepijte ze stejné lahve nebo sklenice jako ostatní
 • Vyhněte se společným ručníkům a hygienickým předmětům
Průjem, zvracení i vyčerpání organismu. Jak se zbavit střevní chřipky?
4.6 (91.14%) 70 hlasování

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top