Motá se vám hlava? Může jít o banalitu i závažný zdravotní problém

Hlava se čas od času zamotá každému z nás, ať už vlivem dehydratace, nízkého tlaku nebo blokace krční páteře. Ačkoli se většinou jedná o banalitu, která během několika vteřin samovolně odezní, může být motání hlavy i příznakem vážných zdravotních problémů. Pokud se závratě objevují často a trvají déle než několik minut, neváhejte navštívit lékaře.

Motání hlavy je nepříjemný pocit rotace, který doprovází ztráta rovnováhy, závrať a mnohdy i nutkání na zvracení. Jeho četnost stoupá s věkem. Může se navíc objevit kdykoli během dne. Situace, během které pacienti nepříjemný problém pociťují, je obvykle vodítkem k nalezení příčiny obtíží. Nejčastěji si však lidé stěžují na:

 • Motání hlavy vleže
 • Motání hlavy při chůzi
 • Motání hlavy při vstávání
 • Motání hlavy po ránu (nejčastěji spojeno s ranní cigaretou)

Nejčastější příčiny motání hlavy

Jaké může mít motání hlavy příčiny? Různorodé. Projevuje se až u stovek různých fyzických nemocí a může ukazovat i na problémy s psychikou. Mezi ty nejčastější příčiny motání hlavy (někdy také motolice hlavy) patří:

Mezi časté příčiny patří také zvýšená konzumace alkoholu, kávy či nikotinu. Motání hlavy se u kuřáků typicky objevuje po první ranní cigaretě, po požití alkoholu se pocit rotace projevuje hlavně nestabilní chůzí a velmi intenzivní bývá v leže. Motání hlavy při vstávání pak nejčastěji značí nízký krevní tlak.

Ačkoli za motáním hlavy stojí spíše banality, neměli bychom tento stav odbývat mávnutím ruky. A už vůbec ne, vyskytuje-li se u nás pravidelně. Časté motání hlavy může totiž ukazovat na mnohem závažnější problém. Tím může být třeba:

Krční páteř a motání hlavy

Motání hlavy je velmi často zapříčiněno právě blokací krční páteře. Ve svalech krku jsou totiž umístěna velmi citlivá nervová zakončení, která se aktivují při pohybu krční páteře. Jejich funkcí je mimo jiné předávat mozku informace o poloze hlavy vůči prostoru. Pokud dojte k blokaci těchto nervů, může se dostavit závrať.

Krční páteř motání hlavy způsobuje hlavně u lidí s výrazným psychoemocionálním zatížením, a to konkrétně při stresu a nedostatečné fyzické aktivitě. Typický je tento problém pro lidi se sedavým zaměstnáním, kteří několikahodinovým sezením u počítače namáhají krční páteř. Tento fakt takto pracující lidé zpravidla ignorují. Všímat si ho začnou až v momentu, kdy dojde k další stresové zátěži a zvýší se napětí svalů, které ovlivní krevní průtoky v hlavě. Jejich nedostatečnost se následně projeví zmíněnými závratěmi.

Jak na motání hlavy od krční páteře? Ideální je návštěva lékaře, který vám kromě medikamentózní léčby nejspíš předepíše také rehabilitace. Prospěšným způsobem, jak se zbavit motání hlavy od krční páteře, je také plavání, které krční svaly posiluje.

Krevní tlak a motání hlavy

Motání hlavy bývá velmi často zapříčiněno také vysokým (hypertenze) či nízkým (hypotenze) krevním tlakem. Vysoký tlak, o kterém mluvíme v případě, že jeho hodnoty opakovaně překračují 140/90 mm Hg, by pacienti rozhodně neměli podceňovat. Neléčená hypertenze může vést až k selhání srdečního svalu či mozkové mrtvici.

Hypotenze, tedy tlak, který má opakovanou hodnotu nižší než 90/65 mm Hg, oproti tomu nebezpečný není. Může ale dotyčnému způsobovat spoustu nepříjemností, jakými jsou kromě motání hlavy také:

 • Pocit slabosti
 • Únava
 • Omdlévání

V obou případech se doporučuje vyhledat lékaře, který k léčbě vysokého tlaku předepíše antihypertenziva a doporučí pacientovi úpravu životního stylu. Ten je nutné pozměnit i v případě nízkého tlaku. Od nepříjemných symptomů pomůže dostatek pohybu a vyvážený jídelníček, který bude obsahovat dostatek ovoce a zeleniny.

Psychika a motání hlavy

Jaký vliv má na motání hlavy psychika? Poměrně velký. Psychické potíže se totiž často projevují právě fyzickými příznaky. Motání hlavy tak může být známkou úzkosti, na vině však může být i stres. Typický je tento symptom hlavně pro fóbii z výšky.

Motání hlavy v těhotenství

Motání hlavy a pocit na zvracení, který ho doprovází, se objevují také během těhotenství. Do rostoucí dělohy totiž proudí větší množství krve. Ta občas nestíhá dostatečně zásobovat všechny orgány. Rostoucí děloha může navíc tlačit na cévy a oběh krve zpomalovat.

Jak často vás trápí motání hlavy?

Kdy zbystřit?

Zvážit návštěvu lékaře byste měli v těchto případech:

 • Závratě se u vás objevují každých pár dnů nebo vás trápí každodenní motání hlavy
 • Závrať doprovází problémy s řečí nebo viděním, náhlá slabost, silná bolest hlavy a potíže s chůzí (může se jednat o příznaky mrtvice, je tedy nutné ihned zavolat záchranku)
 • Závrať trvá déle než pár minut či dokonce hodin
 • Během závrati dochází k poruchám sluchu

První pomoc při motání hlavy

Pokud se vám zatočí hlava, můžete se nepříjemného pocitu pokusit zbavit tím, že vestoje překřížíte nohy nebo si sednete do dřepu. Pokud máte pocit, že byste mohli omdlít, sedněte si a zvedněte nohy vzhůru, docílíte tak lepšího prokrvení mozku i ostatních orgánů.

Kdy pacienty nejčastěji trápí motání hlavy?

Ačkoliv se motání hlavy může objevit prakticky kdykoliv, četnost těchto obtíží většinou stoupá s věkem. Pacienti si obvykle stěžují na motání hlavy vleže, motání hlavy při chůzi, točení hlavy při vstávání z postele nebo z gauče, ale i motání hlavy po ránu. Výjimkou ale samozřejmě není ani motání hlavy u dětí.

Co způsobuje motání hlavy?

Pacienty obvykle nejvíce zajímá, jaká je pro motání hlavy příčina. Původcem obtíží přitom mohou být různorodé vlivy, a to jak problémy fyzické, tak i ty psychické. Mezi nejčastější příčiny motání hlavy patří například dehydratace, strach z výšek, infekce, vysoký tlak, nízký tlak, blokace krční páteře, úzkosti, poruchy rovnovážného ústrojí, anémie nebo některá závažnější onemocnění. Na vině ovšem může být i zvýšená konzumace alkoholu, kávy nebo nikotinu.

Jak souvisí krční páteř a motání hlavy?

Někdy způsobuje pocit na omdlení krční páteř. Jelikož se na krku nachází citlivá nervová zakončení a krční páteř předává mozku informace o poloze hlavy vůči prostoru, může motání hlavy souviset právě s blokací krční páteře. To se stává hlavně u pacientů ve stresu a u lidí, kteří nemají dostatek pohybu (například vlivem sedavého zaměstnání). Ideálním způsobem, jak se tohoto problému zbavit, mohou být rehabilitace, medikamenty nebo třeba plavání.

Co pomáhá na motání hlavy?

Pokud se vám náhle zatočí hlava, zkuste vestoje překřížit nohy nebo si sednout do dřepu. Jestliže máte pocit na omdlení, posaďte se a zvedněte nohy vzhůru, aby došlo k lepšímu prokrvení mozku a ostatních orgánů. V případě, že vás motání hlavy trápí pravidelně, trvá dlouho nebo ho doprovází další komplikace, je načase navštívit lékaře. Ten doporučí, jak pocit motání hlavy zmírnit, a to například prostřednictvím léků, rehabilitací nebo různých režimových opatření.

37 comments

 • Ladislav Vokálek /

  ….nejčastěji jen při vstávání, dnes poprvé to zůstalo i porom a trvá teď již přes hodinu.
  Nevím co znamení při hodnocení zde modrá barva….

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   pokud máte krátkodobé vertigo po probuzení, které samo ustoupí, tak bych to neřešila…
   Pokud máte vertigo, které trvá přes hodinu, tak raději navštivte praktického lékaře k dovyšetření, změří tlak, vyšetří srdce… případně vás odešle ke specialistovi

 • Jiri Valek /

  Mota se me hlava v jake koliv poloze.

  • Kristýna /

   A co lékař?

  • Před oči dát prst ve vzdálenosti asi 20 cm a kroužit s ním doprava pravým prstem a doleva levým prstem. Pohybovat do stran.Cvičení očí. Nahoru dolů do stran, kroužení. A.je po točení hlavy.

 • Eva cervenakova /

  Mota se my hlava jak kdyby po chvastu .mám pocit na zvaracani a omleni

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   navštivte praktického lékaře, doporučí další vyšetření (neurolog, ORL, oční, kardiologie, atd..)

 • DARINA DEMETEROVÁ /

  Dobrý den. Chcela by som sa opýtať. Syn je doma je chorí. Teploty už nemá ale sťažuje sa ze sa mu točí hlava keď stojí.poradte mi prosím co ma robiť. Ďakujem Demeterová Darina.

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   pokud mu není dobře, tak ať hlavně leží a má dostatek tekutin. Pokud se bude potřebovat zvednout, nejdříve se položit na bok, chvíli v této pozici zůstat, poté se posadit, opět v této pozici chvíli zůstat a až pak se postavit. Pokud motání hlavy bude přetrvávat i při zdraví, poraďte se s obvodním pediatrem, který vás pošle ke specialistovi.

 • Pavel Kroužek /

  Motá se mě hlava v leze i v sede u čtvrtý den a přitom jsem byl v nemocnici na ct mozku s nic mě nenasly

 • Ivona Lynch /

  Mam silne narusene nervy ze stresu.Kdyz chodim pripadam si ze jsem na lodi co se houpe.Nekdy mam i zvyseny tlak.Je to normalni a jak dlouho to bude trvat?

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   přejde to, až výrazně omezíte stres ve vašem životě. Pro vznik hypertenze je stres na předních příčkách příčin. Zvládat stres vám může pomoci např. psychoterapeut.

 • Točí se mi hlava a motám se uz půl roku, je to hodně nepříjemné, jsem na PN. Mám i spoustu dalších pruvodnych zdravotních obtizi.
  Bojim se, od čeho to může být.

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   doporučuji komplexní interní vyšetření u praktického lékaře, dále kardiologické a neurologické vyšetření. Pokud bude vše negativní, tak ORL pro vertigo.

 • patrik Pehl /

  dobrý den, mám takový problém, ktery trva minimlane pres rok, pri vykyvu chovani , treba me rozcily deti, nebo se chci zacit smat, udelam prudsi pohyb telem, okamzite se dostavi nizky tlak, divny tlak v hlave a prestanu ovladat ruce nohy , musim se rychle uklidnit, zmenit okamzite chovani, pohyb aby se to vratilo do normalu, tato vec se mi zacala dit cca rok a pul zpet a stupnuje se to,ano mel jsem stresove zamestnani ale i kdyz jsem udelal zmenu problem prevlada , kolikrat se stane ze se to stane i vicekrat za den, ale nekdy mam i dva dny bez techto potizi ale jak mile zmenim cokoliv z vyse uz psanych prikladu dostavi se tento problem. nevim co stim mam delat nebo je to jen diky zmene .? dekuji za jakoukoliv radu. Patrik

 • Dobrý den,prosím vás o pomoc. Je mi 14 a skoro pořád se mi motá v hlavě,nemůžu ani pořádně fungovat ve škole.A byla jsem už hodně krát v nemocnici a nic mi nezjistili. Taky mám dost velký stres ze školy. Prosím co mám dělat aby ty potíže nebyly tak časté,nebo může to mít nějaký vliv i na věk?

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den, Sáro,

   pokud jste s tím byla v nemocnici, věřím, že jste byla široce vyšetřena (MRI mozku, neurologické vyšetření, ORL vyšetření, kardiologie, oční vyšetření). Pokud něco z toho vyšetřeno nebylo, obraťte se na svého praktického dětského lékaře, aby vás odeslal na vyšetření. Pokud nic nenaleznou, doporučuji psychologické vyšetření.

 • Libuše kotolanovalibuse53@gmail.com /

  Mám motolice hlavy léta a to jen ve Vertikální poloze celý den, než jsi jdu večer zase lehnout. Vyšetření mám úplně všechno a lékaři si s tím neví rady. Máte někdo stejné zkušenosti a dostali jste se z toho? Děkuji moc a přeji krásný den🙏😁.

  • Zdravím mám stejný problém trvá to léta, někdy se mi motá více někdy méně, v minulosti mi luplo v zádech pak jsem měl antibiotika které jsem nedobral a pak to začalo,od té doby stále.

  • Dobrý den mám uplý problém jako vy Ataky mi nikdo nepomohl Motam se pořád žádný lékař nepomohl Nevím co stím

   • Dobrý den
    Také se mi stále motá hlava,byla jsem na všech vyšetření a stále se motám.
    Co dále s tím?
    Katka

    • MUDr. Thai Bao Han /

     Dobrý den,

     opravdu jste již absolvovala kompletní interní, neurologické, oční a ORL vyšetření?

  • Dobrý den mám uplný problém jako vy A taky mi nikdo nepomohl Motam se pořád žádný lékař nepomohl Nevím co stím Magnet mozku neurologie vše v pořádku Problémy pokračují už nevím co dělat ani rehabilitace nezabrali PORADTE DĚKUJI

   • MUDr. Thai Bao Han /

    Dobrý den,

    vidím, že pokud jste měla i MRI mozku, tak jste důkladně vyšetřená. Doporučuji ještě vyšetření na terciálním pracovišti ORL, třeba FN MOTOL.

 • Věra Blechová /

  Dobrý den. Začala se mi teď točit hlava, vždy při chůzi venku. Beru prášky na tlak,(agen 5mg), na srdce, (rivocor 5mg),průdušky,(euphylin 200mg), a stacyl na ředění krve. Nikdy jsem to neměla ,a beru toto dlouhodobě, tak přes rok , je mi 58 let. Nechápu. Děkuji hezký den.

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   navštivte praktického lékaře k dovyšetření tlaku, srdce (EKG), možná provede odběry. Při vyloučení interní příčiny vás odešle k neurologovi, očnímu lékaři a ORL lékaři.

 • Jana Kořínková /

  Dobrý den, již půl roku mám bolesti spánků, brnění ulky hlavy a ruky.Kazdy den ráno vstanu motá se mi hlava a bolest hlavy mi jde do uší při mluvení se zakoktávám a nemohu nějaké slova vyslovit. Hlava se mi motá ve stoje i v šedé když si lehnu motání ustupuje ale bolest spánku a rozmazané vidění je stále. Občas se stane, že mám záškuby v nohou z ničeho nic a padají mi věci z rukou. Jsem unavenejsi. Byla jsem na neurologii kde mi udělali MR krční páteře a lékařka mi řekla že mi nic není ani ji nezajímalo jaké mám problémi neprohlidla mě nic. Jsem na PN s ostruhou na patě paní doktorce jsem o motani a bolestech hlavy již říkala, ale nikam jinam mě neposlala. Již nevím kam jít co dělat. Děkuji hezký den

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   popisujete těžké příznaky. Doporučuji vyměnit neurologa, který vás neurologicky vyšetří, výsledky MRI si jistě nechá zaslat.

 • Zuzana Moravcová /

  Motá se mi hlava už dva a půl roku a furt nevím proč.Byla jsem i v nemocnici a nic nezjistili.Všechny výsledky jsou v pořádku.ORL jsem měla též a taky v pořádku.I na Neurologii jsem byla a bylo vše v pořádku.Audio také v pořádku.Netuším tedy proč se mi motá když žádný psychický problém nemám.Navic chodím do oblouku a předtím mě to táhlo na levou stranu.Teď zase na pravou.Prosím o pomoc 🙏🏻 Každý měsíc chybím ve škole a už nemůžu chybět.Předem děkuju za odpověď ❤️.

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   a kardiologické a oční vyšetření někdo provedl? Možná by bylo dobré se obrátit na vyšší pracoviště a poprosit o konzultaci (např. pracoviště ve fakutní nemocnici). Předtím by bylo vhodné provést psychologické vyšetření, i když psychické potíže negujete a vyšetření by bylo negativní.

 • Cyprian jano /

  Dobrý den. Měsíc a půl mám rotaci hlavy a pocit mdlo. Byl jsem na veškerých vyšetření včetně ORL Opravdu už nevím rady a jsem z toho na dně. Měl jsem mdlo vždy jednou denně až dvakrát,a vše si pamatují. Jako bych upadávaly do bezvědomí . Na ulici jsem odpadaval a byl si přitom vědom. Jsem že slábly a vysílený. Prosím o radu a pomoc. Děkuji moc a moc za odpověď. PS. Psychický stav bez narušení. Žádné starosti apd.nemam.

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   určitě na ORL vyloučili benigní paroxysmální polohové vertigo? Dále je nutné vyšetření na neurologii, kde případně doporučí zobrazovací vyšetření (třeba magnetická rezonance mozku). Dále kardiologii (EKG, tlak) a oční vyšetření.

 • Jana Stepka /

  Dobry den, jit druhy vecer se mi pri ulehnuti a zavreni oci zacne neskutecne motat hlava a jako velmi rychle busit srdce. Pri pohmatu na tel mi neprijde nic v neporadku a jakmile otevru oci, tak to prestane. Je mi 40 a vyjma zvysene fce stitne zlazy a astma se na nic nelecim. Nevim co to muze zpusobovat. Jsem kurak, ale ne nijak silny (3-5 cigaret) denne . Dekuji J.S.

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   mohlo by se jednat o benigní paroxysmální polohové vertigo. Pokud se problém bude opakovat, navštivte praktického lékaře k dovyšetření a případnému doporučení k terapii.

Napsat komentář

Vaše emeilová adresa nebude zveřejněna

top