Chrápete a budíte se s pocitem sucha v ústech? Pozor na syndrom spánkové apnoe

Syndrom spánkové apnoe je vážná porucha spánku, v jejímž důsledku pacient opakovaně přestává dýchat. Onemocnění tedy narušuje přísun kyslíku do těla a má vliv na zdraví pacienta a kvalitu jeho spánku. Vlivem zástav dechu totiž dochází k opakovanému mikroprobuzení, a to až stokrát za hodinu. Kvůli tomu, že pacient není schopný přejít do hluboké fáze spánku, se pak cítí unavený i po dlouhém odpočinku.

Syndrom spánkové apnoe je závažné onemocnění, které je charakteristické dýchacími pauzami, ke kterým dochází během spánku. Kvůli zástavám dechu je tělo pacienta nedostatečně okysličováno, což vede ke zdravotním problémům. Negativní vliv má nemoc i na kvalitu spánku. V momentě, kdy nemocný přestane dýchat, vyšle totiž mozek signál, že je třeba organismus probudit, a to až stokrát během jedné hodiny. Pacient, kterým je až čtyřikrát častěji muž ve věku 40 až 60 let, tak mnohdy není vůbec schopný přejít do hluboké fáze spánku.

Typy spánkové apnoe

Obstrukční spánková apnoe

Vzniká v momentě, kdy se v zadní části krku uvolní svaly podporující měkké tkáně, jako je patro, čípek, mandle či boční stěny hrtanu. Relaxace svalů způsobí, že se tkáně zúží nebo uzavřou, čímž se vytvoří překážka dýchání. Tělo má pak nedostatek kyslíku a v plicích se vytváří nepříjemný tlak. Mozek, který rozezná nebezpečí, nemocného krátce vzbudí, čímž obnoví průchodnost dýchacích cest. Toto mikroprobuzení je zpravidla tak krátké, že si ho dotyčný ani nepamatuje. Vzorec se tak může opakovat celou noc, a to až stokrát za hodinu, aniž by si to nemocný vůbec uvědomoval.

Centrální spánková apnoe

Tato forma nemoci je podstatně vzácnější, a i během ní dochází k přerušení dýchání. Děje se tak proto, že mozek nevysílá dostatečné signály do dýchacích svalů, což vede k chvilkové ztrátě dýchacího úsilí. U některých pacientů pak nastává kombinace obstrukčního i centrálního typu.

Příznaky spánkové apnoe

Kromě hlasitého chrápání a přerušovaného dýchání, které jako první zpravidla zpozoruje jiná osoba, provází syndrom spánkové apnoe celá řada dalších příznaků. Mezi ty nejčastější patří:

 • Náhlé probuzení doprovázené dušností
 • Probouzení se suchými ústy a bolestí v krku
 • Ranní bolesti hlavy
 • Časté probouzení
 • Velká ospalost během dne
 • Problémy s pozorností
 • Podrážděnost

Jak poznat, že je čas navštívit lékaře? Pokud vás někdo upozornil, že chrápete, věnujte pozornost intenzitě chrápání, dušení či lapání po dechu, které vás probouzí, a nadměrné denní ospalosti. Pokud se u vás tyto symptomy vyskytují, neváhejte a obraťte se na odborníka.

Rizikové faktory

Obecně je známo, že až čtyřikrát větší riziko obstrukční spánkové apnoe mají lidé s obezitou, kdy k rozvoji onemocnění přispívají tukové usazeniny v horních dýchacích cestách. S problémy pak souvisí i kouření, které způsobuje zánětlivé procesy v krku a zadržuje vodu v horních dýchacích cestách. Za uvolněnými svaly krku pak stojí třeba alkohol, drogy a sedativa. Mezi další rizika patří:

 • Větší obvod krku
 • Zúžení dýchacích cest
 • Věk
 • Dědičnost
 • Ucpaný nos

Co se týče centrální spánkové apnoe, kdy je na vině nervová soustava, má negativní vliv věk, onemocnění srdce a užívání opiátů. Potíže se mohou vyskytnout i po prodělané mozkové mrtvici.

Diagnostika a léčba spánkové apnoe

Lámete si hlavu s tím, na koho se v případě problémů obrátit? Diagnostikou spánkové apnoe se u nás zabývají speciální spánková centra. Vyšetření spočívá ve sledování dýchání a dalších tělesných funkcí přes noc, přičemž testování může probíhat přímo na pracovišti či doma prostřednictvím zapůjčeného přístroje. Lékař může doporučit také vyšetření na ORL, neurologii či alergologii, a to z toho důvodu, aby se objasnily příčiny vzniku problémů a určila se adekvátní léčba.

Ta je v lehčích případech řešena pouze změnou životního stylu, například omezením kouření a redukcí váhy. U těžších případů se přistupuje ke komplexnějším řešením, jejichž základem jsou speciální přístroje, které mají za úkol pomoci pacientovi přes noc dýchat. Vzhledem k tomu, že léčba přístroji vyžaduje spaní se speciální maskou, může být spánek zpočátku nekomfortní. V některých případech představuje řešení také operace.

Kromě zdravého životního stylu, jehož základem je pravidelná a vyvážená strava a pohyb, může lidem od spánkové apnoe pomoci například i kvalitní polštář.

Chrápete a budíte se s pocitem sucha v ústech? Pozor na syndrom spánkové apnoe
3.4 (68.57%) 7 hlasování

5 comments

 • Několikrát jsem si stěžovala u mého praktického lékaře , také u několik a odborníků ,na ORL a vždy se jen smáli a nabízeli jen placenou operaci, která prý stejně nepomůže tak nevím 😁asi budu chrápat porad

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Ivano,

   pokud vám chrápání výrazně narušuje kvalitu života, objednejte se rovnou do spánkové poradny. Zde se lékaři specializují na tyto problémy a mohli by mít konečné slovo.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Jan Tlustý /

  Dobrý den,
  Trpím na spánkové apnoe. V období, kdy jsem zhubl, se to zlepšilo, dokonce jsem mohl vysadit používání přístroje (CPSP), který používám na spaní. Nízkou váhu jsem si neudržel, tak přístroj zase používám. Chtěl bych se zeptat, jaký problém může nastat při ohrožení koronavirem. Obávám se, že bych mohl mít problémy v případě nakažení.

  S pozdravem Jan Tlustý.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Tlustý,

   základní léčbou spánkové apnoe je hlavně úprava životosprávy – pokud je to možné, upravte prosím svou váhu, nekuřte, nepijte alkohol atd. Bohužel nepíšete, jestli netrpíte dalšími komorbiditami, ale pacienti se spánkovou apnoí často trpí na kardiovaskulární onemocnění. Špatný spánek vede k denní únavě, bolestem hlavy a až depresivnímu ladění. To vše nehraje do karet imunitě. Nepíšete ani, kolik je Vám let. Těžší průběh choroby hrozí hlavně pacientům nad 65 let, nejvíce seniorům nad 80 let. Doporučujeme Vám důkladnou osobní hygienu, hlavně rukou, nošení roušky, omezení vycházení ven, zvýšený příjem vitaminů a klid.

 • Jan Tlustý /

  Oprava: Měl jsem na mysli přístroj CPAP.
  Jan Tlustý.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top