Děti mají dostat modernější vakcíny

14. 11. 2002 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
V příštím roce by 100 tisíc dětí, které se ročně povinně očkují proti infekčním nemocím - zejména proti záškrtu, tetanu, černému kašli a hemofilové invazívní infekci - mělo dostat nové, moderní a mnohem šetrnější vakcíny...


V příštím roce by sto tisíc dětí, které se ročně povinně očkují proti infekčním nemocím, zejména proti záškrtu, tetanu, černému kašli a hemofilové invazívní infekci (vyvolává zánět mozkových blan a hrtanové příklopky) mělo dostat nové, moderní a mnohem šetrnější vakcíny. Do konce roku komise ministerstva zdravotnictví připraví nové očkovací programy, které už budou s moderními vakcínami počítat. Vláda pak rozhodne, odkdy se bude očkovat nově. „Současné vakcíny jsou ale naprosto bezpečné. To garantujeme. Ty nové jsou však šetrnější k příjemci,“ řekl Právu ve středu v průběhu parlamentního semináře o očkování hlavní hygienik republiky a náměstek ministryně zdravotnictví Michael Vít. „Mají méně vedlejších účinků a nemusí se také očkovat tak často, protože jedna injekce obsahuje ochranu proti více nemocím. Jestliže dnes stát stojí vakcíny pro povinné očkování dětí ročně asi 300 miliónů, nové vyjdou možná na 450 miliónů,“ řekl Vít. Docent Ivan Novák z pediatrické kliniky fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze soudí, že „současné vakcíny jsou ve své koncepci staré desítky let a moderní, které se nyní objevily, se již používají ve vyspělých státech zámoří i Evropy,“ řekl Právu.

Jedna injekce proti osmi chorobám

Novák tvrdí, že dnes lékaři v jedné injekci chrání dítě maximálně proti čtyřem chorobám. „V případě zavedení moderních vakcín by jedna injekce chránila dítě proti šesti a možná i více chorobám. To by snížilo množství vpichů, tím i možných komplikací.“

Docent Novák upozornil, že co do účinnosti, tedy tvorby protilátek, jsou současné i moderní vakcíny srovnatelné, ale moderní vakcíny způsobují méně komplikací a vedlejších reakcí. „Jsou však dražší. Protože jde o peníze, jejich nákup je otázkou politického rozhodnutí. My lékaři jsme jednoznačně pro.“ Pro zavedení moderních vakcín je i místopředseda zdravotního a sociálního výboru Milan Cabrnoch (ODS), sám povoláním lékař. „Když se vše dobře spočítá, možná zjistíme, že moderní očkovací látky sice budou dražší, ale v konečném efektu lacinější. Ubude totiž vedlejších komplikací, které se také musí léčit, a zavedeme-li i kombinované vakcíny, budou menší náklady na zvaní dětí do ordinací,“ řekl Právu. Dodal, že k tomu není třeba souhlasu parlamentu. „Je jen na vládě, aby rozhodla. Peníze se určitě najdou. Vždyť co to je 450 miliónů ve 160 miliardách, které jdou ročně do zdravotnictví.“ Proti povinnému očkování v České republice ostře vystupuje Sdružení Paracelsus. Jeho předseda Zdeněk Samson Troníček, povoláním strojař a také přírodní léčitel, tvrdí, že očkování může mít rozsáhlé, až šokující nežádoucí účinky. S tím ostře nesouhlasí hlavní hygienik Michael Vít. „Očkováním ročně ochráníme v Česku 100 000 dětí, které by se jinak mohly nakazit infekční chorobou, a zachráníme 500 dětských životů. To jsou snad přesvědčivé důkazy pro povinné očkování,“ tvrdí Vít.

Václav Pergl, Právo, 14.11.2002

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?