Poslední nález nakaženého prasete byl letos v dubnu, šlo ale o divočáky uhynulé v té době už čtvrt až půl roku. Naposledy tak byl virus zjištěn v únoru. Protilátky proti nemoci byly naposledy zjištěny u divočáků v dubnu.
V ČR stále platí mimořádná veterinární opatření nařizující celoroční intenzivní odlov divokých prasat. Je také zakázáno jejich přikrmování. „Povoleno je pouze vnadění, a to tak, že na vnadišti se nesmí najednou nacházet více než 20 kg krmiva, přičemž na 50 hektarů honitby smí být umístěno jedno vnadiště,“ připomnělo ministerstvo. Zároveň na celém území státu zůstává v platnosti nařízení upravující povinnost evidovat přemísťování prasat určených k domácí porážce.
„Bez ohledu na příznivý vývoj nákazové situace afrického moru prasat v celé ČR stále platí mimořádná veterinární opatření. Je nezbytně nutné, aby je lovci i chovatelé dodržovali. Vyzývám především chovatele prasat v zamořené oblasti nadále striktně dodržovat pravidla biologické bezpečnosti v chovech. Tato opatření upravují i podmínky, za nichž je možné zpracovávat maso a odesílat masné výrobky ze zamořené oblasti,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).
V zamořené oblasti, kterou je část okresu Zlín, stále platí omezení vstupu do tzv. vysoce rizikové oblasti, odkud pocházely všechny nakažené kusy. Lov a odchyt divočáků v zamořené oblasti je povolený jen za splnění veterinárních podmínek. Mimo jiné se všechny nalezené a ulovené kusy stále vyšetřují na africký mor. K motivaci lovců v zamořené oblasti i širší oblasti intenzivního odlovu je nadále vyplácena finanční odměna za zastřelené prase. V rámci celé ČR pak nálezné za uhynulé kusy. Nemoc není nebezpečná pro lidi, pokud by se však dostala do chovu prasat, musí se vybít.
Odlovený divočák s pozitivními protilátkami podle Petra Majera ze Státní veterinární správy nevykazoval známky nemoci. Majer dodal, že podle vědeckých studií přežije nemoc přibližně pět procent nakažených divočáků. Nejde ale zjistit, zda se s virem setkal na jaře nebo již v zimě. Za celou dobu, co se nemoc na území ČR vyskytuje, byly protilátky zjištěny u 19 divočáků, kteří chorobou netrpěli.
Podle ústředního ředitele SVS Zbyňka Semeráda je nemoc nyní rozšířená v Maďarsku, na pomezí Ukrajiny a Rumunska. V Polsku se podle něj řeší na pětině území. Na začátku července byla v Rumunsku potvrzena nákaza v komerčním chovu.