Ebola se vyskytla původně na jihu Guineje a postupně se rozšířila do metropole Konakry a do sousední Libérie.
„V této části Afriky jsme dosud epidemii eboly neměli. Takový druh epidemie vždy vyvolává mnoho strachu a obav,“ řekl Fukuda.
Podle statistiky WHO se krvácivou horečkou v Guineji nakazilo 157 osob a z nich 101 lidí zemřelo. Testy na ebolu byly pozitivní u 67 z nich. V Libérii se nakazilo 21 lidí, z nichž zemřelo deset. V Sierra Leone prověřují jeden podezřelý případ, v Mali devět. Testy prováděné v Ghaně u dívky, která zemřela na symptomy podobné ebole, byly negativní.
Specialista WHO Stéphane Hugonnet se právě vrátil z Guineje a řekl, že by se důraz neměl klást na čísla. „Důležitější je, jak se ta infekce šíří. Je nebezpečí zavlečení do jiných zemí, musíme být ostražití,“ prohlásil.
Poprvé se virus eboly objevil v 70. letech v dnešním Kongu. Nemoc má vysokou úmrtnost, není proti ní vakcína ani lék. Minulá vážná epidemie v roce 2000 se objevila v Ugandě. Nakazilo se tehdy 425 osob a polovina zemřela. Příznaky eboly jsou krvácivá horečka, zvracení a průjem. Naděje na přežití stoupá, jestliže se zabrání dehydrataci organismu. Onemocnění se šíří ze zvířat na člověka i mezi lidmi navzájem.