Folikulitida může být důsledkem nesprávného holení i těsného oděvu. Jak jí předcházet?

22. 10. 2020 10:18
2 nové názory

Folikulitida je relativně častá kožní porucha způsobená zánětem ve vlasových folikulech. Folikul je malá kožní dutina, ze které rostou vlasy a ochlupení. Každý vlas či chlup na lidském těle roste z vlastního folikulu. I když se folikulitida může objevit na jakékoli oblasti těla, nejčastěji postihuje paže, nohy, hýždě, genitálie a obličej. Onemocnění se nejčastěji projevuje jako malé červené hrbolky, které mohou mít bílou špičku naplněnou hnisem. Ty často svědí či pálí. Jak se jich zbavit a navíc jim předcházet při opakovaném výskytu?

Co je folikulitida?

Folikulitida je název označující zánět vlasového váčku neboli folikulu, který se může objevit nejen v místě růstu vlasů, ale jakéhokoliv chloupku na těle. Jedná se tedy o hnisavou kožní infekci, kterou způsobují bakterie, případně plísně. Jakmile dochází k vnějšímu podráždění pokožky a vlasový folikul je narušen, může snadno dojít k vniknutí infekce, která zpravidla vyvolává pocity pálení či svědění.K infekci jsou náchylní především jedinci s oslabenou imunitou, nicméně se jedná o celkem častý a běžný typ zánětu, který postihuje osoby každého věku.

Jaká je příčina folikulitidy?

Lidská pokožka je přirozeně osídlena mikroorganismy, které brání usídlení jiné nežádoucí flóře. Aby kožní bariéra zůstala nenarušena, je zapotřebí udržovat pH pokožky slabě kyselé, určitou přítomnost kožního mazu a klíčovou roli hraje zejména kožní imunitní systém. Zdravý imunitní systém znamená přítomnost antigenů (Langerhansovy buňky) a keratinocytů, které i při mechanickém poškození kůže dokáží zabránit rozvoji infekce.

Je-li kožní bariéra narušena, může dojít k proniknutí bakterií a vytvoří se zánět na postiženém místě. Ten nejčastěji vyvolává zlatý stafylokok neboli Staphylococus aureus. K mechanickému poškození kožní bariéry dochází například při:

 • Holení
 • Podráždění potem
 • Narušení chemickými přípravky (masti, oleje apod.)
 • Nošení těsného oděvu, jež způsobuje tření
 • Poranění kůže

Při narušení kožní mikroflóry hraje rovněž roli:

 • Vlhkost vzduchu
 • Zvýšená činnost mazových žláz
 • Porucha buněčné imunity
 • Snížené prokrvení oblasti kůže
 • Diabetes
 • HIV a AIDS

Jaké má folikulitida příznaky?

Folikulitida způsobuje, že se na pokožce vytvářejí malé hrbolky, nejčastěji s povrchovou krustou. Vždy ovšem záleží, o jaký typ folikulitidy se jedná. Hrbolky či puchýřky mohou mít červenou, bílou nebo žlutou barvu. Nejčastěji bývá postihována oblast obličeje, paže, nohy, hýždě, genitálie, hrudník a záda. Dále mohou být puchýře doprovázeny:

 • Bolestivostí
 • Svěděním
 • Otokem
 • Hnisem

Jaké typy folikulitidy existují?

Existují dva základní typy folikulitidy, které se odlišují primárně podle toho, co je způsobuje. První z nich je povrchová folikulitida. K té dochází, když je poškozena pouze část folikulu, zatímco hluboká folikulitida představuje stav, když je poškozen celý folikul.

Povrchové folikulitidy

 • Bakteriální folikulitida: Nejběžnější forma. Tento typ způsobuje svědivé bílé hrbolky naplněné hnisem. Můžete ji získat, pokud dojde k poškození kůže a do poraněného místa proniknou bakterie (obvykle Staphylococcus aureus, také nazývaný zlatý stafylokok).
 • Folikulitida z vody (pseudomonas folicullitis): Může vypuknout při plavání v bazénu nebo ve vířivce, kde nejsou vyvážené hodnoty pH nebo chloru. Po pobytu ve vodě můžete pozorovat vyrážku tvořenou z červených, kulatých a svědivých hrbolů.
 • Folikulitida z holení (pseudofolliculitis barbae): Tento typ je způsoben zanícenými chloupky spojenými s holením nebo epilací. Po proceduře můžete mít na obličeji nebo jiných částech těla tmavé hrbolky případně keloidy.
 • Kvasinková folikulitida (Pityrosporum folicullitis): Tento typ se vyskytuje spolu s kvasinkovou infekcí. Způsobuje červené, svědivé pupínky plné hnisu, které se objevují na horní části těla, většinou na zádech a hrudi, ale můžete je zaznamenat také na krku, ramenou, pažích a obličeji.

Hluboké folikulitidy

 • Zánět ve vousaté části obličeje (Sycosis barbae): Jedná se o případ, kdy se po holení nakazí celý folikul. To způsobuje velké červené hnisavé hrbolky a v některých případech může vést k zjizvení.
 • Gramnegativní folikulitida: Tento typ folikulitidy je způsoben dlouhodobým používáním antibiotik k léčbě akné. Dochází k ní tehdy, stanou-li se bakterie rezistentními vůči antibiotikům a akné se ještě zhorší.
 • Vředy: Vředy (červené boule, které můžou být citlivé nebo bolestivé) se vytvářejí, když je vlasový folikul vážně infikován. Může rovněž dojít ke vzniku zánětu shlukem několika vředů.
 • Eozinofilní folikulitida: Tento typ obvykle postihuje děti nebo lidi, kteří se potýkají s obtížemi, jež ovlivňují jejich imunitní systém. Tento stav způsobuje svědění a hnisavé hrbolky, které se nejčastěji objevují na ramenou, nadloktí, krku a na čele.

V jaké části těla se u vás objevila folikulitida?

Diagnostika folikulitidy

Pokud se dlouhodobě či opakovaně potýkáte se zmiňovanými potížemi, měli byste vyhledat dermatologa. K diagnostice folikulitidy lékař vyšetří zanícené nebo podrážděné oblasti pokožky. Nezapomeňte informovat svého lékaře o tom, jak dlouho již máte na kůži hrbolky, jestli se u vás objevily nějaké další příznaky a zda jste se s podobnými obtížemi potýkali již v minulosti. Lékař může být schopen diagnostikovat folikulitidu pouze na základě vzhledu. Aby však zjistil její příčinu, je potřeba přistoupit k testování. Odebrání vzorku tekutiny ze zaníceného pupenu nebo vzorku tkáně může pomoci lékaři zjistit, co přesně způsobuje infekci.

Léčba folikulitidy

Léčba folikulitidy se liší podle typu a závažnosti stavu. Mírné případy často vyžadují pouze domácí léčbu. Těžké nebo opakující se případy však mohou vyžadovat léky nebo jiné terapie. Pro folikulitidu je k dispozici řada léků. Mohou být předepsány k léčbě bakteriálních nebo houbových infekcí v závislosti na příčině onemocnění.

Zpravidla bývají doporučena protizánětlivá léčiva. Často se k léčbě užívají antibiotické masti či protiplísňové krémy a léčivé šampony, případně antibiotika v orálním podání. Pokud je léčba i nadále neúčinná, je možné přistoupit k laserovému ošetření, které vede k odstranění zanícených vlasových folikul.

Jak folikulitidě předcházet?

Ne vždy je možné vzniku folikulitidy zabránit, nicméně pro vás může být žádoucí osvojit si některé návyky, které mohou riziko výskytu infekce výrazně snížit. Pokud se u vás jednou folikulitida objevila, je rozhodně na místě přistupovat k prevenci zodpovědněji, abyste se vyhnuli opakovanému zánětu. Níže je uvedeno několik běžných opatření, které můžete učinit, abyste zabránili vzniku folikulitidy.

Noste volné oblečení, když je teplo a vlhko

Těsné oblečení má tendenci třít se o vaši pokožku. Když je teplo a vlhko, neustálé tření může poškodit vaše vlasové folikuly a způsobit folikulitidu. Pokud tedy například při cvičení nosíte těsný oděv, můžete zabránit podráždění pokožky tím, že si ihned po cvičení a sprchování převléknete oblečení.

Navštěvujte jen dobře udržované vířivky

Pravděpodobnost, že se budete potýkat s folikulitidou se zvyšuje tehdy, strávíte-li nějaký čas v horké vaně nebo vířivce, která je nesprávně udržována. Pokud si nejste jisti, zda jsou hladiny kyselin a chloru správně regulovány, možná bude lepší návštěvu vířivky zcela vynechat.

Plavky vždy důkladně vysušte

Po každém použití plavek nebo neoprenu je vhodné tyto věci vyprat a před opětovným použitím nechat úplně vyschnout, což pomáhá snížit riziko vystavení se bakteriím, které mohou způsobit folikulitidu.

Správná aplikace léčivých mastí

Při aplikaci léků na pokožku postupujte podle osvědčených kroků. U některých lidí se objeví folikulitida, když si na kůži aplikují určité léčebné masti. Ty vždy aplikujte stejným směrem, ve kterém rostou vaše vlasy či ochlupení. Pokud je to možné, ošetřenou oblast nezakrývejte.

Holte se opatrně

Holení je častou příčinou folikulitidy, proto byste k němu měli přistupovat opatrně. Vždy nezapomeňte pokožku navlhčit a zjemnit, ideální je tedy holit se po sprše a použít gel či pěnu určenou k holení. Holit byste měli vousy či chloupky po směru jejich růstu a ideálně po každém tahu žiletku opláchnout. Jakmile holení ukončíte, žiletka by měla zcela uschnout, aby nedocházelo k množení bakterií na jejím povrchu. U mužů se v případě výskytu podráždění doporučuje vyměnit žiletku za elektrický strojek, případně břitvu.

Zdroje: dermatologiepropraxi.cz, aad.org, mojezdravi.cz

martin (neregistrovaný)
Dobrý den, udělali se mi takove 3 pupinky v oblasti penisu nejak neboli, nesvedi, pohlavní styk jsem měl naposledy před rokem. Máte nějaké rady jak se ho toho zbavit? Děkuji
 • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?