Co je glomerulonefritida?
Co se dozvíte v článku
Glomerulonefritida představuje onemocnění ledvin, jež spočívá v poškození ledvinových glomerulů, které mají na starost filtraci krve. Jakmile je činnost těchto drobných tělísek narušena, odpadní látky nemohou být dostatečně filtrovány a vyloučeny z těla prostřednictvím moči. Onemocnění je tedy zánětlivého charakteru a je podmíněno imunologickými procesy.
Glomerulonefritidu lze rozdělit na primární a sekundární typ na základě toho, co onemocnění způsobilo. V případě sekundárního typu představuje glomerulonefritida jednu z komplikací zapříčiněnou jiným původcem. Příčina primárního typu není zřejmá, váže se však přímo pouze na ledviny. Dále pak odlišujeme, zda se jedná o akutní či chronickou formu nemoci.
Už jste dříve slyšeli o glomerulonefritidě?
Glomerulonefritida: co ji způsobuje?
Příčina onemocnění se liší podle toho, zda se jedná o akutní či chronický typ.
Akutní glomerulonefritida
Akutní glomerulonefritida může být odpovědí na infekci, jako je streptokok nebo zánět zubu. Důvodem bývá přehnaná reakce imunitního systému na infekci. V tomto případě existuje možnost, že obtíže vymizí bez léčby. Pokud nezmizí, je nutná rychlá léčba, aby se zabránilo dlouhodobému poškození ledvin.
Rizikovým faktorem může být také nadměrné užívání nesteroidních protizánětlivých léků, jako je ibuprofen a naproxen. Bez konzultace s poskytovatelem lékařské péče byste neměli překročit dávku a délku léčby uvedené v příbalových letácích. Onemocnění, která vyvolávají akutní typ nemoci, jsou:
- Streptokok způsobující zánět krku
- Lupus erythematodes
- Goodpastureův syndrom, vzácné autoimunitní onemocnění, při kterém protilátky napadají vaše ledviny a plíce
- Amyloidóza, ke které dochází, když se ve vašich orgánech a tkáních hromadí abnormální bílkoviny, které mohou způsobit poškození
- Granulomatóza s polyangiitidou, vzácné onemocnění způsobující zánět cév
- Polyarteritis nodosa, vaskulinitida, při které buňky napadají tepny
Chronická glomerulonefritida
Chronická forma nemoci se může vyvinout během několika let bez příznaků nebo s velmi nenápadnými symptomy. To může způsobit nevratné poškození ledvin a nakonec vést k jejich úplnému selhání. Chronická glomerulonefritida nemusí mít vždy jasnou příčinu. Někdy ji může také způsobit genetické onemocnění. Dědičná nemoc se vyskytuje především u mladých mužů se špatným zrakem a sluchem. Mezi další možné příčiny patří:
- Imunitní nemoci
- Prodělaná rakovina
- Vystavení některým uhlovodíkovým rozpouštědlům
Příznaky glomerulonefritidy
Konkrétní příznaky glomerulonefritidy, tedy toho, jak se nemoc projevuje, obvykle závisí na tom, o jaký typ se jedná. Zpravidla se však některé příznaky shodují, zejména pokud se jedná o zabarvení moči. Typickými symptomy onemocnění jsou:
- Zabarvení moči kvůli obsahu krvinek
- Pěnivá moč v důsledku obsahu proteinů
- Vysoký krevní tlak
- Zadržování tekutin a tvorba otoků
Příznaky akutní glomerulonefritidy
- Otok ve tváři
- Méně časté močení
- Krev v moči, která mění vaši moč na tmavě rezavou barvu
- Nadbytečná tekutina v plicích způsobující kašel
- Vysoký krevní tlak
Příznaky chronické glomerulonefritidy
Chronická forma může vypuknout bez jakýchkoli projevů. Může rovněž dojít k pomalému rozvoji příznaků podobných akutní formě. Některé symptomy zahrnují:
- Krev nebo přebytek bílkovin v moči, který může být mikroskopický a může se projevit při vyšetření moči
- Vysoký krevní tlak
- Otoky kotníků a obličeje
- Časté noční močení
- Bublinková nebo pěnivá moč z přebytku bílkovin
- Bolest břicha
- Časté krvácení z nosu
Diagnostika glomerulonefritidy
V první řadě jsou pro správné určení nemoci klíčové příznaky, které jsme uvedli výše. Pokud se u vás objeví, měli byste je sdělit svému lékaři, aby vás mohl odkázat k patřičnému odborníkovi. Dalším krokem diagnostiky je odebrání vzorku moči a krve, které umožní hledání bílkovin a krevních buněk v moči a dále také protilátek v krvi, jež poukazují na zánět. Z krve lze rovněž zaznamenat zvýšenou koncentraci kreatininu, jež je ukazatelem porušené filtrace ledvin, neboť se jedná o jednu z odpadních látek metabolismu.
Krevní testy navíc pomohou provozovateli lékařské péče odhalit, jaký typ onemocnění máte a jak moc již poškodilo vaše ledviny. V některých případech může být nutné provést i biopsii ledvin. Při tomto testu se odebere malý kousek ledviny speciální jehlou, aby mohl být prozkoumán pod mikroskopem. Biopsie snáze pomůže stanovit pro vás co nejvhodnější léčbu.
Léčba glomerulonefritidy
Léčba choroby se vždy odvíjí od toho, zda se dotyčný potýká s akutní či chronickou formou nemoci, jestli se léčí s jiným onemocněním a jak moc jsou projevy nemoci závažné. U akutní glomerulonefritidy je prvním cílem snížit příznaky a pokusit se zabránit dalšímu poškození ledvin.
Pokud se vyvinul vysoký krevní tlak (hypertenze), bude léčen antihypertenzivy (léky ke snížení krevního tlaku). Pokud je stav způsoben bakteriální infekcí, budou předepsána antibiotika. Je velmi důležité užívat antibiotika přesně podle pokynů po dobu celého průběhu léčby, i když příznaky infekce vymizí po několika dnech. Virové infekce nelze léčit antibiotiky. K léčbě glomerulonefritidy lze také použít kortikosteroidy a léky k potlačení reakce imunitního systému.
Pilulky na vodu
Lékař vám může předepsat také tzv. diuretikum. Diuretika zvyšují produkci moči v těle, což vede k častějšímu močení. Tyto léky se často nazývají „pilulky na vodu“. Obvykle je nejlepší užívat diuretika ráno nebo brzy odpoledne, abyste se vyhnuli nutnosti častého vstávání během noci kvůli močení.
Vitaminy a minerály
V závislosti na výsledcích krevních testů lze doporučit vitamínové nebo minerální doplňky, které pomáhají udržovat rovnováhu hladin elektrolytů (např. sodíku, vápníku a draslíku). Lidem s problémy s ledvinami může být doporučeno přejít na stravu, která omezuje hromadění odpadu v krvi. Tyto diety nejsou obvykle nutné, pokud je poškození ledvin mírné.
Prognóza při léčbě glomerulonefritidy
Prognóza glomerulonefritidy závisí na tom, zda jde o akutní nebo chronickou formu. Dalším důležitým faktorem je příčina zánětu. Pokud je zánět léčen včas, jeho příčina je léčitelná a poškození ledvin je malé, prognóza je dobrá.
V závažných případech glomerulonefritidy se však poškození ledvin může zhoršit, což vede k chronickému selhání ledvin a dalším souvisejícím problémům, jako je hypertenze a srdeční selhání. V závažných případech může být nutná dialýza.
Dialýza a transplantace ledvin
U akutní glomerulonefritidy a akutního selhání ledvin může dialýza pomoci odstranit přebytečnou tekutinu a odpadu pomocí membrány a dostat vysoký krevní tlak pod kontrolu. Dialýza není lék a lidé, kteří ji podstupují, musí dodržovat speciální dietu, omezovat tekutiny a užívat léky podle pokynů svých lékařů. Typ prováděné dialýzy je zvolen zdravotnickým týmem podle individuálních potřeb. Možnostmi jsou peritoneální dialýza nebo hemodialýza.
Pokud je to nutné, tým zdravotní péče může posoudit, že je nutné přistoupit k transplantaci ledvin. Jakkoli to může být děsivé, transplantace ledvin jsou nyní relativně běžné a mají poměrně vysokou úspěšnost. Mnoho lidí, kteří úspěšně podstoupili transplantaci, mohou pokračovat v normálním a zdravém životě. Pokud není transplantace možná, často kvůli celkovému špatnému zdraví, je jedinou možností dialýza.
Zdroje: nemoci.vitalion.cz, rehabilitace.info, kidney.org, medbroadcast.com