Hladoví muži údajně nevěnují ženským křivkám takovou pozornost jako jejich souputníci, kteří naopak mají plný žaludek. Pravdivost teorie prý dokazuje i oblíbenost určitých typů žen v různých částech světa.
Zatímco v jižní části Tichého oceánu, kde potravin není příliš velký dostatek, muži dávají přednost ženám plnějších tvarů, v západní Evropě je tomu přesně naopak. Evropané mají jídla více než dostatek. V kurzu jsou tak spíš ženy vyhublé.
Podle psychologů tento efekt souvisí s pudem sebezáchovy. Pokud se muž dostane do situace, kdy nemá dostatek jídla, jeho pohled na ženu, jako budoucí matku svých dětí, se radikálně mění. Silnější ženy mu totiž dávají větší jistotu, že zplození potomstva bude úspěšnější.
Při studii se vědci zaměřili na univerzitní studenty, kteří přicházeli do jídelny, nebo z ní odcházeli. Několik mužů vyzvali, aby „velikost hladu“ označili na stupnici od jedné do sedmi. Poté vybrali 31 hladových mužů a 30 najedených mladíků a dali jim vybrat z celkem 50 žen různých tělesných křivek. Výsledek byl jednoznačný. Hladoví studenti dávali přednost silnějším ženám a muži s plným žaludkem preferovali hubené dívky.
„Ukazuje to, jaký vliv má psychologie na naše vnímání a myšlenkové procesy,“ řekla BBC Martine Tovéeová z univerzity v Newcastlu.
ČTK