Přidaná hodnota nového zařízení spočívá v systému zvaném Miyabi, tj. v rafinované konstrukci umožňující propojení obou přístrojů. Právě díky této konstrukci lze při jednom výkonu a bez přemísťování pacienta získat současně jak zobrazení cévního řečiště (katetrizačně), tak zobrazení tkání v řezech (pomocí CT), a tedy detailnější informaci například o vztahu cévních struktur k okolním tkáním. Dosud mohli lékaři takovou informaci dostat jen v případě, že převezli pacienta z jednoho přístroje na druhý. Nyní se CT jednotka po kolejnicích přisune k angiolince a CT skener se pak může posouvat přímo nad jejím stolem, kde leží pacient.
„Užitek z kombinace tohoto přístrojového vybavení budou mít především pacienti postižení výdutěmi mozkových tepen nebo akutní cévní mozkovou příhodou. Oba přístroje pak samostatně budou sloužit jak k diagnostice cévních onemocnění, a to především angiolinka, tak například k diagnostice a léčbě onemocnění páteře, plic či jater. Ročně jsme připraveni na těchto přístrojích celkem vyšetřit a ošetřit až 7 tisíc pacientů,“ říká ředitel Nemocnice Na Homolce a primář radiodiagnostického oddělení Josef Vymazal.
Necelých 40 milionů na nákup celého zařízení přidělilo Ministerstvo zdravotnictví Nemocnici Na Homolce z dotačního programu na podporu rozvoje a obnovy materiálně-technické základny nemocnic ve státním vlastnictví. Něco přes 16 milionů přidala nemocnice z vlastních zdrojů. Díky této investici bude moci nadále rozvíjet jak svůj diagnostický program, který je jedním z nejlepších v republice, tak svůj neméně vyspělý program miniinvazivní intervenční léčby, v tomto případě především endovaskulární (katetrizační) léčby mozkových cév a intervenčních výkonů na páteři.