Hortonův syndrom známý jako Cluster headache se projevuje prudkými bolestmi hlavy kolem oka. Jak probíhá léčba?

20. 10. 2020 9:59
přidejte názor
Autor: Pixabay

Hortonův syndrom neboli Cluster headache jsou velmi silné bolesti hlavy, které se zpravidla soustředí v oblasti jednoho oka. Postižený zažívá cykly návalů bolestivých stavů, po nichž následují období remise. Frekvence obtíží během těchto cyklů se může pohybovat od jednoho bolu každý druhý den po několik bolestí hlavy denně. Naštěstí se jedná o poměrně vzácné obtíže, které neohrožují jedince na životě. Léčba může způsobit, že nepříjemné stavy budou kratší a méně intenzivní.

Čím se vyznačuje Hortonův syndrom?

Co se dozvíte v článku
  1. Čím se vyznačuje Hortonův syndrom?
  2. Jaké má Hortonův syndrom příznaky?
  3. Jaká je příčina Hortonova syndromu
  4. Rizikové faktory
  5. Kdy vyhledat lékaře?
  6. Léčba Hortonova syndromu

Hortonův syndrom známý rovněž pod pojmem Cluster headache je charakterizován prudkými bolestmi některých částí hlavy, které bývají popisovány jako ostré a pronikavé a dostavují se v opakovaných periodách. Mezi obdobími obtíží, jež se mohou projevovat po dobu několika týdnů i měsíců, se zpravidla dostavuje období remise, kdy bolesti odezní. Ta může trvat měsíce a někdy dokonce i roky.

Frekvence bolestí v období obtíží může být častá, návaly tedy mohou přicházet několikrát za den, v jiných případech se mohou opakovat v intervalu několika dnů. Bolest se zpravidla soustředí kolem jednoho oka a zesiluje především v noci po ulehnutí do postele, případně vás probudí ze spánku, což ji činí těžko snesitelnou. Jedná se o jednu z nejintenzivnějších bolestí hlavy, naštěstí je však tento syndrom v naší populaci poměrně vzácný.

Potýkáte se často s bolestmi hlavy?

Jaké má Hortonův syndrom příznaky?

Bolest hlavy udeří rychle, obvykle bez varování, ačkoli není vyloučena předcházející migrénová nevolnost. Mezi běžné příznaky Hortonova syndromu patří:

  • Nesnesitelná bolest, která se obvykle nachází kolem jednoho oka, ale může vystřelovat do jiných oblastí obličeje, hlavy a krku
  • Jednostranná bolest hlavy
  • Zarudnutí oka na postižené straně
  • Ucpaný nos nebo rýma na postižené straně
  • Otok kolem oka na postižené straně
  • Povislé víčko na postižené straně
  • Neklid
  • Nadměrné škubání
  • Pocení na čele nebo obličeji na postižené straně
  • Bledá kůže nebo zrudnutí na tváři

Jaká je příčina Hortonova syndromu

Přesná příčina vzniku Hortonova syndromu není prozatím zřejmá, nicméně byly zjištěny souvislosti s aktivitou v části mozku zvané hypotalamus. Samotná bolest hlavy je způsobena rozšířením cév, které transferují krev do mozku a obličeje. Toto zvětšení vyvíjí tlak na trojklanný nerv, který přenáší pocity z obličeje do mozku. Není však známo, proč k této dilataci dochází.

Vědci se domnívají, že abnormality v hypotalamu, malé oblasti mozku, která reguluje tělesnou teplotu, krevní tlak, spánek a uvolňování hormonů, mohou být zodpovědné za bolesti hlavy. Náhlé návaly mohou být také zapřičiněny uvolněním chemické látky histamin, který bojuje proti alergenům, nebo serotoninu, který reguluje náladu.

Zdá se, že u lidí, kteří kouří, je vyšší riziko vzniku náhlých bolestí hlavy. Někteří lidé, kteří trpí bolestmi hlavy, mají další členy rodiny, kteří se potýkají s podobnými obtížemi. Tento fakt naznačuje, že může existovat genetická souvislost. Návaly bolestí hlavy způsobené syndromem mohou být někdy vyvolány požitím alkoholu nebo silným zápachem, jako je parfém, barva nebo například benzín.

Rizikové faktory

Mezi rizikové faktory náhlých bolestí hlavy patří:

  • Kouření: Mnoho lidí, kteří trpí náhlými bolestmi hlavy, jsou kuřáci. Přestat kouřit však obvykle nemá žádný účinek na bolesti hlavy
  • Užívání alkoholu: Pokud máte bolesti hlavy, může pití alkoholu zvýšit riziko návalu bolestí
  • Pohlaví: U mužů je větší pravděpodobnost bolesti hlavy
  • Věk: Většina lidí, u kterých se objevuje syndrom, se pohybuje ve středním věku, i když se tento stav může vyvinout v jakémkoli věku
  • Rodinná anamnéza: Mít rodiče nebo sourozence, kteří se potýkali s podobnými obtížemi zvyšuje riziko i u vás

Kdy vyhledat lékaře?

Jakmile poprvé zažijete náhlé bolesti hlavy doprovázené výše uvedenými příznaky, měli byste co nejdříve navštívit praktického lékaře. Zeptá se vás na vaše obtíže a může vás případně odkázat na testy. Pro vyloučení jiných komplikací, jako je mozkový nádor či cévní výduť na mozku, které mohou mít podobné příznaky, bývá zapotřebí vyšetření mozku na CT nebo magnetické rezonanci.

U Hortonova syndromu je obraz mozku normální a diagnóza je stanovena na základě vašich příznaků bez nutnosti dalších testů. Pokud vám jsou diagnostikovány bolesti hlavy způsobené Hortonovým syndromem, obvykle se setkáte s odborníkem, jako je neurolog, který vás seznámí s dalšími možnostmi léčby.

Léčba Hortonova syndromu

Bolesti hlavy život neohrožují, nicméně mohou způsobit značné obtíže a významně ovlivnit kvalitu vašeho života. Volně prodejné léky proti bolesti, jako je paracetamol či ibuprofen, nebývají u těchto komplikací účinné, protože jsou příliš pomalé na to, aby se projevily.

Z tohoto důvodu se mohou užívat tzv. triptany, které vám předepíše vás lékař, případně lidokain aplikovaný nosem. Další variantou je kyslíková terapie, kdy dýcháte kyslík pomocí masky. Úleva v tomto případě přichází přibližně do 15 minut. Léčba zpravidla vede nejen k potlačení probíhajících bolestí, ale rovněž snížení intenzity i intervalů bolestí v dlouhodobém časovém horizontu.

Chirurgický zákrok

Jako poslední možnost lze přistoupit k chirurgickému zákroku za účelem deaktivace trigeminálního nervu. Operace může u některých pacientů způsobit trvalou úlevu od bolesti, ale může mít rovněž za následek závažné vedlejší účinky, jako je trvalá necitlivost obličeje.

 Zdroje: mojezdravi.cz, lecba-bolesti.cz, mayoclinic.org

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

+2