"Skutek se stal, došlo k podpisu, došlo k plnění, ale podle našeho názoru není tento skutek trestným činem," řekl předseda senátu Zdeněk Korf. V odůvodnění rozsudku také uvedl, že cena byla přiměřená, při stanovení ceny zdravotnické techniky neselhal management, který o nákupu rozhodoval. Podle soudu se cena za nákup techniky vešla do rozmezí, které bylo v té době pro zdravotnické zakázky optimální.
S rozsudkem nesouhlasí státní zástupce Lukáš Vodička, který navrhoval Všetečku uznat vinným a uložit mu trest dva roky s podmínkou na čtyři roky. Hrozily mu až tři roky vězení. Novinářům Vodička řekl, že zváží podání dovolání. "Bude se o tom rozhodovat až po doručení písemného vyhotovení rozsudku," řekl.
Všetečka coby náměstek pro zdravotnictví podepsal smlouvu jako předseda představenstva krajského zdravotnického holdingu. Dodavatelem rentgenové techniky téměř za 118 milionů korun byla firma Puro-Klima. Obžaloba ho viní z porušování povinnosti při správě cizího majetku a tvrdí, že cena dodávky obvyklá na trhu byla kolem 100 milionů korun, a způsobená škoda tak činila více než 16 milionů korun. K podpisu smlouvy prý Všetečka neměl souhlas dozorčí rady, který údajně pro tento případ vyplýval z obchodního zákoníku.
Tehdejší člen schvalovací komise Jan Michálek dnes soudu řekl, že neměl informace o tom, že by byla zakázka předražená. "Podle informací, které jsem k tomu měl, byla cena přiměřená," řekl Michálek. Členem schvalovací komise bylo podle něj i představenstvo zdravotnického holdingu.
Soudní znalci potvrdili své předchozí závěry, že zdravotnické zařízení šlo pořídit levněji, pokud by se nakupovalo přímo od distributora. "Pak by bylo možné dosáhnout ceny přibližně o šest milionů korun nižší," řekl jeden ze znalců.
Zakázka na rentgeny měla mít další etapy, ale nové vedení kraje v čele s ČSSD v ní už nepokračovalo a snažilo se z ní vyvázat. V roce 2009 se kraj s firmou Puro-Klima dohodl na zrušení smlouvy podepsané Všetečkou a na uzavření nové dohody na dodávku rentgenů.
"Jsem rád, že po deseti letech se prokázala moje nevina, ale těch deset let mi nikdo nevrátí," řekl novinářům Všetečka.
Obžaloba byla podána v květnu 2013, první rozsudek Všetečka vyslechl před třemi lety, kdy ho hradecký okresní soud obžaloby zprostil. Odvolací krajský soud v únoru 2016 verdikt zrušil a vrátil prvoinstančnímu soudu, který téhož roku Všetečku potrestal za porušení povinnosti při správě cizího majetku dvouletým vězením s podmínkou na pět let a zakázal mu pět let vykonávat činnost ve statutárních orgánech. Krajský soud mu v listopadu 2016 jako odvolací soud vyměřil dva roky vězení s podmínkou na čtyři roky. Po dovolání obhajoby letos v květnu Nejvyšší soud vrátil kauzu krajskému soudu.