Praha - Injekce údajně dokáže ochránit varlata před účinky paclitaxelu, který se používá při léčbě některých nádorů.
„Toxický účinek chemoterapie na plodnost je důležitým faktorem pro dlouhodobě přežívající onkologické pacienty, kteří si v době diagnózy ještě nezaložili rodinu či plánují její rozšíření,“ vysvětlil Carmely. Přípravek byl vytvořen na bázi telluru, což je prvek příbuzný selenu. Starší studie již ukázaly, že tato látka chrání před poškozením kostní dřeně a vypadáváním vlasů, vysvětlil izraelský vědec. Injekci zatím zkoušel se svým týmem pouze na zvířatech.
Vědci rozdělili myši do čtyř skupin: jedna prodělala pouze chemoterapii, druhé dávali jen zkoumanou látku, třetí dostávala oboje a čtvrtá skupina byla kontrolní. Po 30 dnech byly myši usmrceny a vyšetřeny. Analýza varlat u myší, které prodělaly pouze chemoterapii, prokázala prázdné semenotvorné kanálky, řekl Carmely. Naopak u myší, které dostávaly i injekce, údajně pozorovali jen minimální poškození a nalezli i zdravé spermie.
Výsledky považuje za velmi slibné pro zachování plodnosti mužů, kteří se léčí s rakovinou. Klinické studie s lidskými pacienty by chtěl zahájit do několika měsíců.
V současnosti se mužům před zahájením chemoterapie nabídne zmrazení spermatu, řekl přednosta onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Luboš Petružalka. Kolik lidí tuto možnost využívá, nedokáže odhadnout. Paclitaxel se podle odborníků používá především při léčbě rakoviny plic či v určitých případech u rakoviny varlat, u žen se používá při nádorech vaječníků a prsu.
ČTK