Samovolný i umělý potrat se může podepsat na vašem zdraví. Jaká jsou rizika?

30. 4. 2021 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Cokoli, co souvisí s volitelným potratem, má tendenci ve společnosti vzbuzovat vášnivé debaty. Na základě toho je toto téma opředeno spoustou mýtů a polopravd o tom, jak potrat ovlivňuje fyzické a duševní zdraví. Je tedy pravda, že umělý potrat zvyšuje riziko samovolného potratu v následném těhotenství? A jak poznat, zda došlo k přerušení těhotenství, které žena neplánovala?


V čem se liší samovolný potrat a interrupce?

Hlavní rozdíl mezi umělým ukončením těhotenství a samovolným potratem je důvod, proč k nim dojde. Umělé přerušení těhotenství neboli interrupce je lékařský či chirurgický zákrok, který si žena zvolí pro ukončení těhotenství dobrovolně, ať už z jakéhokoli důvodu.

Samovolný potrat je něco, co se stane nečekaně a neúmyslně. K potratům může dojít z různých důvodů, jako jsou zranění nebo komplikace v těhotenství. Ve většině případů však není možné určit konkrétní příčinu. Někdy je prostě z nějakého důvodu nemožné, aby těhotenství pokračovalo. Plod například mohl mít abnormalitu, která byla neslučitelná se životem.

Co mají oba společné?

Fyzické projevy vašeho těla přesto mohou v obou případech být velmi podobné. Je pravděpodobné, že několik týdnů budete krvácet a pociťovat křeče v podbřišku. Pravděpodobně se na chvíli budete cítit bolestivě a unaveně, takže je důležité odpočívat a dopřát si čas na regeneraci.

Většina žen se z potratu brzy zotaví, přesto je zde malé riziko, že dojde ke komplikacím, jako jsou horečky nebo silné krvácení. Stejně tak se může potrat podepsat na vašem psychickém stavu.

Samovolný potrat

K většině samovolných potratů dochází během prvního trimestru, tedy v prvních 12 týdnech těhotenství. Nejvyšší riziko potratu je na samém začátku, jakmile však těhotenství vydrží prvních 6 týdnů, toto riziko klesá.

Samovolný potrat může ovlivnit několik faktorů, jako je například životní styl pacientky. Dalším z nich je také věk. Ženy starší 35 let mají vyšší šanci potratu než mladší ženy. Riziko ve 35 letech činí zhruba 20 % a postupně se zvyšuje i v následujících letech. Pokud vám lékař sdělí, že patříte do rizikové skupiny, lze učinit kroky, kterými pravděpodobnost potratu snížíte. Například dodržováním klidu na lůžku.

Jak jsme si již uvedli výše, většina potratů nastane, když má nenarozené dítě fatální genetické problémy, které obvykle nesouvisejí s matkou. Dalšími důvody pak mohou být:

  • Infekce
  • Zdravotní stav matky, jako je cukrovka nebo onemocnění štítné žlázy
  • Reakce imunitního systému
  • Abnormality dělohy
  • Obtížná životní situace
  • Kouření a pití alkoholu či užívání drog
  • Vystavení záření nebo toxickým látkám

Příznaky potratu

Příznaky samovolného potratu se liší v závislosti na vaší fázi těhotenství. V některých případech se to může stát tak rychle, že možná ani nestihnete zjistit, že jste těhotné, než potratíte. Nejčastěji se samovolný potrat projevuje silnými křečemi v podbřišku a také vaginálním krvácením.

Pokud takováto situace nastane, je namístě navštívit vašeho gynekologa, který vás prohlédne a zjistí, zda skutečně došlo k potratu. Drobné špinění by vás nemělo znepokojovat, neboť se může jednat o implantační krvácení, které je pouze projevem uhnízdění vajíčka v děloze. Symptomy, kterými se potrat projeví, mohou být následující:

  • Krvácení, které přechází z lehkého na těžké
  • Silné křeče v podbřišku
  • Silná bolest zad
  • Horečka v kombinaci s některým z dalších příznaků
  • Bílo-růžový hlen
  • Tkáň, která vypadá jako krevní sraženiny přicházející z pochvy
  • Ztráta raných příznaků těhotenství

Zamlklý potrat

Zamlklý potrat, někdy nazývaný také zamlklé těhotenství, je stav, při kterém došlo k zástavě vývoje plodu, ale ten zůstal i nadále v děloze. Tento typ samovolného potratu tedy žena nemusí zaznamenat až do rutinní lékařské prohlídky, jelikož tělo se stále chová, jako by těhotenství pokračovalo.

To znamená, že nadále může produkovat těhotenské hormony, a někdy dokonce přetrvávají i těhotenské příznaky. Žena si tedy nemusí potratu všimnout, dokud ji o něm lékař neinformuje.

Interrupce

Ať už se žena z jakéhokoli důvodu rozhodne k umělému přerušení těhotenství, musí být vždy provedeno lékařem na specializované klinice. Tyto kliniky navíc nabízejí poradenství o možnostech a průběhu ukončení těhotenství, které by měly ženy absolvovat předtím, než se definitivně rozhodnou zákrok podstoupit. V rámci schůzky jsou pacientkám nabídnuty 2 možnosti přerušení těhotenství:

  • Chemická interrupce („prášky na potrat“): k vyvolání potratu užijete 2 léky, obvykle s odstupem 24 až 48 hodin. To probíhá vždy na klinice pod lékařským dohledem pro případ, kdyby se dostavily nežádoucí účinky.
  • Chirurgická interrupce: těhotenství je ukončeno mechanickým odstraněním plodu. Brzy po zákroku žena zpravidla odchází domů.

Na interrupci nemají nárok pouze dospělé ženy, ale i dívky mladší 18 let. V takovém případě je nutný souhlas zákonného zástupce. Pokud se jedná o ženu, která nemá české občanství, je potřeba alespoň povolení k trvalému pobytu na území ČR.

Do kdy potrat lze provést?

Typicky se umělé přerušení provádí nejpozději do 12. týdne těhotenství, tedy do konce 1. trimestru. Chemickou interrupci je ovšem možné podstoupit nejpozději v 8. týdnu těhotenství. Ve výjimečných případech lze absolvovat potrat i později, tedy až do 24. týdne těhotenství, to ovšem pouze za předpokladu, že důvodem je zdravotní komplikace, která ohrožuje matku či dítě na životě.

Jak interrupce probíhá?

Po příjezdu na kliniku je nutné vyplnit potřebné formuláře a následně odpovíte na otázky týkající se vaší anamnézy. Dále podstoupíte vyšetření před zákrokem, které zahrnuje fyzickou prohlídku, těhotenský test, krevní test, test na pohlavně přenosné infekce a případně další testování, pokud to váš případ vyžaduje.

Chemická interrupce

Chemická interrupce spočívá v užití pilulky na klinice. Přibližně hodinu pak klientka čeká, zda se nedostaví vedlejší účinky. Pokud je vše v pořádku, může jít domů. Následně tento proces musí ale zopakovat s odstupem 24 až 48 hodin, kdy je potřeba užít druhou pilulku.

V následujících dnech se zpravidla dostaví bolesti v podbřišku a krvácení, které může přetrvávat až 2 týdny. Vzhledem k existujícímu riziku, že pilulka selže, je nutné po uplynutí 2 týdnů podstoupit ultrazvukové vyšetření. Pokud se ukáže, že těhotenství nebylo ukončeno, lékař přistoupí k chirurgickému zákroku.

Chirurgická interrupce

Ukončení těhotenství mechanickým odstraněním plodu je možné provést dvěma způsoby. Prvním je tzv. miniinterrupce, kdy dochází k odsátí děložní sliznice spolu s embryem savkou. Tomu předchází otevření děložního hrdla na rozměr odpovídající fázi těhotenství.

Další metodou je tzv. kyretáž, která je méně častá a provádí se pod celkovou anestezií. K odstranění embrya se využívá úzká kovová lžíce (tzv. kyreta), kterou lékař seškrábne zbytky plodu z vnitřní strany dělohy.

Žena odchází domů ten samý den, kdy byl zákrok proveden. V následujících dnech může zaznamenat špinění a bolest v podbřišku. Je také nutné dodržovat zvýšená hygienická opatření a zdržet se nejlépe alespoň do nadcházející menstruace pohlavního styku, aby se předešlo riziku infekce.

Rizika interrupce

Většina žen po absolvování umělého přerušení těhotenství nemívá žádné problémy, přesto však existuje malé riziko komplikací. Prvními z nich jsou vedlejší účinky, které se mohou vyskytnout při chirurgickém i chemickém potratu. Patří mezi ně bolesti břicha a křeče, nevolnost, zvracení nebo průjem.

Pokud navíc není žena s potratem psychicky zcela vyrovnaná, mohou se v následujících dnech nebo letech objevit také psychické obtíže (včetně deprese). Dalšími možnými komplikacemi, které by po prodělání potratu mohly nastat, jsou:

  • Infekce dělohy
  • Část těhotenství zbývající v děloze
  • Nadměrné krvácení
  • Poškození dělohy nebo děložního čípku

Ovlivňuje potrat plodnost?

Prodělání potratu jako takového by nemělo ovlivnit vaše šance mít v budoucnosti dítě a normální průběh těhotenství, pokud se neobjevily některé z výše uvedených komplikací, které by snižovaly vaše šance dítě počít nebo donosit.

Je zde ovšem riziko, že bude vaše plodnost i budoucí těhotenství ohroženo v případě výskytu infekce dělohy, která nebude včas léčena. Infekce by se mohla rozšířit do vašich vejcovodů a vaječníků a způsobit zde zánětlivé onemocnění.

Kolik stojí potrat?

Přesná cena interrupce se odvíjí od toho, jaký proces si zvolíte a jakou kliniku navštívíte. Ceny se totiž mohou lišit například podle nabízených nadstandardních služeb. Umělé přerušení těhotenství není hrazeno zdravotní pojišťovnou. Tedy za předpokladu, že jej nepodstupujete ze zdravotních důvodů. V takovém případě by vám jej pojišťovna proplatila. Standardně se však cena pohybuje okolo 5000 Kč.

Zdroje: mayoclinic.org, zdravi.euro.cz, gynprenatal.cz, nhs.uk

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?