Itálie zavádí povinné očkování proti 12 nemocem

22. 5. 2017 7:26
přidejte názor
Autor: Redakce
Vysoké pokuty a odmítnutí přijetí dítěte do státní školy budou nově hrozit italským rodičům, kteří nenechají včas svého potomka očkovat.


Zpravodajská stanice BBC informovala, že italská vláda k tomuto kroku přistoupila kvůli snížení proočkovanosti, za kterým vidí šíření teorií bez vědeckého základu.

Počet nemocí, proti kterým musejí být italské děti do šesti let povinně očkované, se zvyšuje ze současných čtyř na dvanáct. Dosud rodičům v případě nedodržení pravidel hrozila pokuta 150 až 250 eur (necelé 4000 až asi 6600 korun), nově má být tento peněžitý trest mnohonásobně vyšší, napsala agentura Reuters s odvoláním na místní média.

Reuters připomíná, že ministryně zdravotnictví Beatrice Lorenzinová je dlouhodobou stoupenkyní povinného očkování i v době, kdy se ozývají skeptické hlasy varující před jeho možnými zdravotními následky. Ministryně nechala zveřejnit fotografii svých tříměsíčních dvojčat, která lékař očkoval.

Oproti celému loňskému roku Itálie za letošek zaznamenala trojnásobný počet onemocnění spalničkami. Podíl dvouletých dětí, které jsou očkované proti této nakažlivé nemoci, se snížil z více než 90 procent pod 80 procent. Podle doporučení Světové zdravotnické organizace by proočkovanost přitom měla být 95procentní a vyšší.

V Česku jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?