Úvodní prezentaci dopoledního bloku přednášek zahájil MUDr. Helcl ze screeningového centra kliniky Tornero v Ústí nad Labem a věnoval se prenatální diagnostice. Prezentoval kombinaci biochemického (např. PAPP-A) a ultrazvukového screeningu při určování chromozomálních aberací již v I. trimestru gravidity. Charakterizoval některé ultrazvukové markery v I. trimestru (např. nuchální translucence, FMF úhel, reverzní tok v ductus venosus, trikuspidální regurgitace, ARSA atd.). Ultrazvukový screening ve II. trimestru zahrnuje kromě morfologie plodu, biometrie i vyšetření srdce a „minor markerů“, ve III. trimestru pak polohu a vitalitu plodu, množství VP, placentu, flowmetrii atd. Problematice sexuálně zneužívaných dětí se věnovala MUDr. Krhounková z privátní dětské gynekologie v Mostě. Zajímavě popsala specifika dětského věku z gynekologického hlediska, mluvila o problematice sexuálního zneužívání a znásilnění v praxi dětského gynekologa i pro účely kriminalistiky. Porodní asistentka Martina Urbanová ve své přednášce zmínila význam inhalace Entonoxu z hlediska analgosedace v porodnictví s výstižným názvem přednášky „Jak snadněji a lépe porodit“. Přednášku doplnila dvěma kazuistikami rodiček, u kterých charakterizovala indikace, účinky a výhody podání Entonoxu. Podle osobních zkušeností porodní asistentky považuje za přínosné podání tohoto přípravku zvláště u rodiček, které „se porodu bojí a hůře snáší bolest“. Studentka VOSŽ a SŠZ Ústí nad Labem, oboru Diplomovaná dentální hygienistka, Barbora Altnerová ukončila dopolední blok přednášek vstupem „Zdravé zuby u maminky i miminka“.
Další blok přednášek otevřel zajímavý příspěvek docenta Bindera z gynekologicko-porodnické kliniky UJEP a MN v Ústí nad Labem. Věnoval se drogové závislosti a reprodukčnímu zdraví žen. Zajímavé byly informace o vztahu závislých žen k droze během těhotenství, charakteristiky drogově závislé těhotné a prenatální riziko. Alarmující bylo tvrzení autora, že „těhotenství v drtivé většině případů nepředstavuje dostatečný podnět ke změně chování drogově závislé ženy“. V závěru přednášky nastínil profesionální přístup zdravotnických pracovníků k drogově závislé ženě. Problematiku nezletilých a drogově závislých matek z pohledu pracovníka oddělení sociálněprávní ochrany dětí vysvětlila Bc. Mikulová z Magistrátu města Ústí nad Labem. Práce sociálních pracovníků je zaměřena především na poskytování poradenství rodičům, dětem, těhotným ženám v jejich obtížných rodinných a sociálních i osobních situacích. Velkým problémem se jeví množství klientů a rodin vyžadujících sociálněprávní ochranu dětí právě v severočeském regionu a vzhledem k tomu nedostatek času sociálních pracovníků na preventivní péči o rodinu. V příspěvku „Umělé přerušení těhotenství, zákonné podmínky, péče o ženu před výkonem a po výkonu“ objasnila Renáta Schafferová z gynekologického oddělení teplické nemocnice historické fakty interrupcí, zákonné podmínky a výjimky a specifika ošetřovatelské péče o ženu postupující tento výkon. V závěru přednášky autorka zmínila zkušenosti ze semináře v Německu a popsala v našich podmínkách netradiční rituál rozloučení se matky s plodem po spontánním potratu. Petra Soukupová z neonatologické JIP Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem svou prezentaci nazvala „Nové trendy v neonatologii aneb co bychom dělat měli a neměli“. Zaměřila se na úkony ošetřovatelské péče v neonatologii, zejména na specifika při manipulaci s nezralým novorozencem, polohování („pelíškování“), ošetřování novorozence, ventilační stabilitu, stravování, péči o tepelný komfort. Zajímavá a názorná byla bohatá obrazová prezentace autorky a důraz kladený na psychosociální faktory v péči o novorozence (např. význam klokánkování, bonding atd.).
V příspěvku „Novinky v reprodukční medicíně“ informovala MUDr. Rešlová z centra asistované reprodukce Pronatal v Teplicích o stále aktuálnějších metodách asistované reprodukce, jako je IVF, kryokonzervace, vitrifikace, prodloužená kultivace, metoda ICSI a PICSI, asistovaný hatching. Věnovala se novým možnostem hodnocení kvality embryí a preimplantační genetické diagnostice. Z pozice diplomovaného zdravotnického záchranáře poskytujícího přednemocniční neodkladnou péči ze ZZS Ústeckého kraje zazněla velice zajímavá přednáška Lukáše Vaise „Telefonicky asistovaný porod (zkr. TAP)“, a to zejména z pohledu operátora zdravotnického operačního střediska. Popsal úkony při příjmu tísňové výzvy a poskytování samotného TAP a péči o novorozence podle standardizovaného algoritmu podle MUDr. Vaňatky. Prezentace byla doplněna zajímavou zvukovou ukázkou TAP.
Na závěr konference zazněla přednáška RNDr. Štolby s názvem „Forenzní genetika“, týkající se klinické a kriminalistické praxe. V civilní sféře se forenzní genetika zaměřuje především na testy příbuznosti, a to nejen testy otcovství, ale i testy sourozenecké (př. testování jedno- a dvojvaječných dvojčat).
Zhodnocení konference účastníky bylo nesmírně kladné. Většina nedokázala vybrat jeden nejlepší příspěvek a často označili více přednášek za zdařilé. Většina z nás si tak v hlavě uchová nezapomenutelné poznatky z oblasti gynekologie a porodnictví, které se svým spektrem prolínají nejenom do klinické ošetřovatelské praxe, vzdělávání v ošetřovatelství, sociálních služeb či urgentní medicíny, ale i do života každé ženy.
O autorovi| PhDr. Eva Beňová, Mgr. Eva Fridrichová VOŠZ a SŠZ Ústí nad Labem
R