NEW YORK/JERUZALÉMSpermie nacházejí vajíčko, které při cestě dolní částí vejcovodu chtějí oplodnit, pomocí svých „tepelných senzorů“.
Tento princip funguje u všech savců a tedy i u člověka, jak prokázaly výzkumy izraelských vědců z Weizmanova ústavu v izraelském Rehovotu. Jejich výsledky otiskl americký časopis Nature Medicine.
Výzkumníci zjistili, že mužské spermie láká zvýšená teplota těch míst v ženských pohlavních orgánech, kde se nachází vajíčko připravené k oplodnění.
Proto také část vejcovodu, kde na oplodnění čeká vajíčko, vykazuje v té době teplotu 39 stupňů Celsia, ačkoli ústí vejcovodů, kde ve stejném okamžiku
„odpočívají“ spermie a sbírají síly k heroickému výkonu proniknutí do vajíčka, mají jen kolem 37 stupňů.
Tento dvoustupňový rozdíl je pro spermie směrodatný a jsou schopny jej zvláštními senzory identifikovat.
Izraelští výzkumníci tak poněkud opravili své předchozí závěry, že vajíčko na sebe spermie upozorňuje vypouštěním zvláštní chemické substance. |
Spermie savců tak vlastně fungují na stejném principu, jako teplem naváděné, jinak ale „úplně slepé“ rakety protiletadlové obrany. Ty se orientují podle horkých plynů, vycházejících z tryskového motoru pronásledovaného letadla.
Takový proces sice vajíčko v době svého relativně krátkodobého zralostního uhnízdění ve sliznici vejcovodu uskutečňuje, vypouštěná látka však působí jen velmi lokálně a nemůže mít proto vliv na přilákání spermií na větší vzdálenost.
„Dálkovým naváděcím systémem“ je proto pro spermie zřejmě teplota, a teprve když se dostanou do bezprostřední blízkosti vajíčka, dá jim jeho vypouštěná substance na vědomí „zde je cíl, zde se snaž prorazit“.
Jinak by totiž spermie mohla bloudit a vajíčko považovat jen za překážku, kterou je třeba obejít, protože za ním je třeba ještě o něco tepleji.
Mechanismus tepelného navádění byl již dosud znám u červů a mikroorganismů, nyní se jej zřejmě podařilo prokázat i u zárodečných buněk savců, včetně lidských.
ČTK