Jak dlouho kojit?
Přemýšlíte nad tím, jak dlouho kojit miminko, aby to pro něj bylo co nejvíce prospěšné? Světová zdravotnická organizace (WHO) prohlašuje, že by matky měly kojit alespoň po dobu prvních šesti měsíců. To znamená, že během prvního půl roku života není kromě mateřského mléka miminku podáváno další jídlo ani pití.
WHO také doporučuje, aby kojení pokračovalo alespoň první rok a další potraviny či příkrmy byly přidávány počínaje šesti měsíci života. Pokud se některé matky rozhodnou kojit i déle než jeden rok, je samozřejmě pouze na nich, zda jim taková situace vyhovuje, či nikoliv.
Je však důležité si uvědomit, že pro děti starší jednoho roku už mléko nepředstavuje hlavní zdroj obživy, ale slouží spíše jako doplněk stravy. Jakmile dítě dovrší věku dvou let, kojenecké mléko už z výživového hlediska nemá význam .
Proč je kojení důležité?
Odborníci doporučují, aby byly děti už od narození drženy v blízkosti svých matek a ty je začaly kojit hned první hodinu po příchodu na svět. Mezi hlavní výhody tohoto období patří především blízký kontakt matky s dítětem, který pomáhá stimulovat tvorbu mléka a vytváří mezi nimi silné vazby.
První dny života
V prvních dnech života dítě dostává prostřednictvím mateřského mléka do těla látku zvanou kolostrum (nebo také mlezivo), která se tvoří již před porodem. Kolostrum je první fází mateřského mléka a obsahuje důležité živiny a protilátky pro novorozence. V následujících dnech mateřské mléko plně zajišťuje včasnou výživu a může dokonce pomoci chránit dítě před infekcemi.
První měsíce života
Dětský UNICEF popisuje mateřské mléko jako první imunizaci dítěte. Mateřské mléko poskytuje ochranné protilátky alespoň během prvního roku života dítěte. Tyto protilátky chrání před infekčním průjem, trávicími obtížemi a jinými infekčními nemocemi.
Ženy navíc mívají v tomto období zvýšenou hladinu hormonů oxytocinu a prolaktinu, které navozují pocity radosti a naplnění.
3. a 4. měsíc života
Jakmile děti dosáhnou 3. měsíce života, mateřské mléko nadále podporuje jejich trávicí systém. Některým dětem také poskytuje ochranu proti alergenům obsaženým v jiných potravinách a doplňcích.
Pokračující kojení navíc pomůže matce spálit zhruba 400 až 500 kalorií denně, což je skvělý způsob, jak jednodušeji zhubnout po porodu a udržet si zdravou poporodní hmotnost.
6. měsíc života
Výhody kojení přetrvávají i po přidání příkrmů, které lékaři doporučují od věku 4 až 6 měsíců. Mateřské mléko i nadále poskytuje zdroj energie a bílkovin, stejně tak vitamínu A, železa a dalších potřebných živin. Mateřské mléko i nadále chrání dítě před nemocemi.
U matek může mít kojení vliv na snížení rizika vzniku rakoviny prsu a dalších závažných onemocnění, jako je rakovina vaječníků, endometrióza či rakovina dělohy. Podle údajů zveřejněných Světovým fondem pro výzkum rakoviny může žena kojením snížit riziko rakoviny prsu až o 2 procenta.
6. až 12. měsíc života
U dětí ve věku od 6 do 12 měsíců probíhá kojení spíše na vyžádání dítěte a zahrnuje zařazení dalších potravin zhruba 3-5krát denně. Během této doby by mělo být mateřské mléko podávané vždy před jídlem, přičemž příkrmy se považují stále za doplněk stravy.
Jak dlouho kojit novorozence z hlediska času?
Na tuto otázku není lehké jednoznačně odpovědět, jelikož záleží na potřebách každého miminka a na jeho věku. Dítě, které je staré pouze jeden měsíc, je možné nechat u prsu i 30 minut, ne-li i déle.
Je však důležité podporovat jeho aktivní sání, a to například masáží dlaní či chodidel. Kojenec zpravidla vypije maximum své dávky v prvních 10 minutách, je však důležité sledovat, zda aktivně saje, nebo již začal usínat. Za průměrnou dobu kojení se považuje přibližně 20 minut.
Při kojení je důležité udržet miminko bdělé, upoutat jeho pozornost mohou například kojící korále, stejně tak ho ale můžete povzbudit tím, že na něj budete mluvit. Možné je také střídat polohy dítěte nebo měnit prs.
Pokud si nejste jisté, kolik toho váš potomek vypije, můžete jej před a po kojení zvážit, čímž poznáte rozdíl. Váhový přírůstek v závislosti na kojení sleduje i pediatr při pravidelných návštěvách. Za jeden týden by mělo dítě přibrat zhruba 150 až 250 gramů.
Jak dlouho kojit z jednoho prsu?
Na to, jak často střídat prsy při kojení a zda je vůbec střídat, pravidla neexistují. Jakmile dítě pije dobře z jednoho prsu, není nutné mu nutit i ten druhý. V případě, že by v jednom prsu nebyl dostatek mléka, je samozřejmě dobré je vystřídat.
Pokud ale miminku stačí mléko z jednoho ňadra, je to v pořádku. Jestliže však vaše dítě jedno prso odmítá, může to být způsobeno pomalým tokem mléka nebo jeho nedostatečným množstvím, a v takovém případě je vhodné provést změnu.
Zdroje: nutriklub.cz, healthline.com, jak-na-kojeni.cz, kojeni.net