Příčiny vzniku aftu
Příčin vzniku aftu je mnoho – od zubu, který vám dráždí dásně až po hodně kořeněný pokrm. V ústní sliznici dochází k velmi rychlé obměně buněk a tím se projeví nedostatek určitých látek, který pro většinu lidí znamená objevení aftu v dutině ústní. Aft může být vyvolán i stresem, díky přehnané imunitní reakci organismu na bakterie, které se normálně v dutině ústní vyskytují. Aft se v puse může objevit i po nechtěném kousnutí do tváře nebo pokud používáte při čištění zubů kartáček s ostrými štětinkami. Původem mohou být též potraviny jako například citrusové plody, rajčata anebo velmi oblíbené slané brambůrky.
Co dělat, když se aft objeví
Nejoblíbenější léky proti aftům jsou Herbadent, Corsodyl, Kamistad Solcoseryl.
Pokud vás trápí výskyt aftu ať už kdekoliv v dutině ústní (na jazyku, na rtech, v puse či na mandlích), měli byste vždy užívat multivitaminový a multiminerální přípravek.
Zkuste zvýšit svoji imunitu pomocí vitamínu C. Ten nejen že urychluje hojení ran, ale také pomáhá při hojení sliznic. Nejlepší zdroj vitaminu C jsou citrusové plody, kiwi, černý rybíz, jahody nebo zelené a červené papriky.
K posílení imunitního systému dokáže taky velmi účinně pomoci Echinacea, divoce rostoucí květina s purpurovými kvítky podobné sedmikrásce, která ničí bakterie a viry v organismu. Nižší dávky užívané každé ráno po dobu tří týdnu mohou také pomoci tvorbu vřídku zastavit. Jako potravinový doplněk se vyrábí prakticky ve všech možných formách – pastilky, sušený čaj, tekutina či tobolky.
Velmi dobře také pomohou lékořice, konkrétně tablety lékořice (DGL), které afty pokryjí a chrání tak před látkami, které by mohly aft rozdráždit a tím prodloužit dobu hojení. Tabletky nechte volně rozplynout v ústech.
Trpíte opakovaným výskytem aftů v puse?
Léčebné vlastnosti lékořice ukrývá její kořen, který obsahuje látku glycyzirin. Další forma lékořice je takzvaná forma DGL, z níž byla látka glycyzirin odstraněna. Bývá k dostání již ve zmíněných v tobolkách, bonbonech či žvýkačkách. Oba druhy lékořice mají odlišné použití a v těle vyvolávají odlišné reakce.
Pro zklidnění bolesti můžete dále vyzkoušet roztok z šalvěje, nebo pastilky Cemio Alpské pastilky ŠALVĚJ a VITAMIN C, kde skloubíte jak vitamín C k rychlejšímu hojení, tak i šalvěj, která působí blahodárně na dutinu ústní.
Velmi pomůže dodržování ústní hygieny, buďte opatrní při čistění zubů a používejte kartáček s měkkými štětinkami. Dávejte si pozor, abyste se nekousli do tváře, a pokud trpíte opakovaným výskytem aft, vyhněte se kořeněným jídlům, pitím kávy a žvýkačkám, jelikož dráždí sliznici a napomáhá k tvorbě aft.
Vyhledejte lékaře, když:
- je bolest nesnesitelná i při pití tekutin,
- objeví se u vás více než čtyři afty a trvají déle než dva týdny,
- doprovází vás k tomu horečka přes 38°