Jak to bude se vzděláváním zdravotnických pracovníků?

16. 11. 2012 9:10
přidejte názor
Autor: Redakce

Informace Ministerstva zdravotnictví ČR k navrhovaným změnám ve vzdělávání zdravotnických pracovníků.




V současné době je Ministerstvo zdravotnictví ČR atakováno četnými dotazy z oblasti navrhovaných změn ve vzdělávání a v profesním postavení zdravotnických pracovníků, hlavně všeobecných sester a zdravotnických asistentů. Děje se tak po zveřejnění poplašných zpráv prezentovaných médii. Ministerstvo zdravotnictví jako předkladatel návrhu nového zákona uvádí věc na pravou míru, a proto zveřejňujeme odpovědi na nejčastější dotazy.

Zůstaneme mi zachováno moje vzdělání všeobecné sestry po změně zákona?

Ano, zůstane. Způsobilost k výkonu povolání všeobecné sestry získaná podle dřívějších právních předpisů středoškolským vzděláním ukončeným maturitní zkouškou v oboru Všeobecná sestra/zdravotní sestra či absolvování oboru Diplomovaná všeobecná sestra na vyšší zdravotnické škole zůstává nedotčena a takto kvalifikované sestry budou nadále oprávněny k výkonu povolání všeobecné sestry.

Budu muset vystudovat vysokou školu, abych mohla dále pracovat jako všeobecná sestra?

Ne, všeobecné sestry, které získaly způsobilost k výkonu povolání středoškolským vzděláním ukončeným maturitní zkouškou v oboru Všeobecná sestra/zdravotní sestra či absolvováním oboru Diplomovaná všeobecná sestra na vyšší zdravotnické škole, si s účinností nového zákona nemusí doplnit vzdělání na bakalářském stupni vzdělávání. Jak uvádíme výše, způsobilost získaná podle dřívějších právních předpisů zůstává nedotčena a všeobecné sestry středoškolačky či všeobecné sestry se vzděláním z vyšších zdravotnických škol budou nadále vykonávat povolání všeobecné sestry, aniž by si musely doplnit bakalářské vzdělání.

Jaké vzdělávání bude muset mít všeobecná sestra do budoucna?

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje, aby se způsobilost k výkonu povolání všeobecné sestry od školního roku 2015/2016 získávala pouze bakalářským studiem na vysoké škole. V současné době probíhá pregraduální kvalifikační vzdělávání v oboru Všeobecná sestra paralelně na dvou různých úrovních vzdělávání, s tím, že absolventi dvou různých typů škol (vyšší odborné školy zdravotnické a vysoké školy bakalářského studijního oboru) získávají způsobilost k výkonu povolání všeobecné sestry, a to se zcela stejnými kompetencemi.

Jsem zdravotnický asistent, jak se mne dotkne navrhovaný zákon?

S přijetím nového zákona by zdravotnický asistent vykonával ošetřovatelské činnosti samostatně. To znamená, že činnosti, ke kterým je zdravotnický asistent odborně způsobilý (rozsah těchto činností stanoví prováděcí právní předpis), by prováděl samostatně bez indikace nebo na základě indikace a nepracoval by pod odborným dohledem, jak je tomu dnes. Rozsah těchto činností je podrobován revizi. V současné době zdravotnický asistent může poskytovat ošetřovatelskou péči pouze pod odborným dohledem všeobecné sestry a porodní asistentky s výjimkou ošetřovatelské péče spojené se sebeobsluhou a uspokojováním základních potřeb, kterou vykonává bez odborného dohledu. Příprava na výkon povolání zdravotnického asistenta (kvalifikační vzdělávání) zůstává stále na stupni středoškolského vzdělání ukončeného maturitní zkouškou.

Uvažuje se o zrušení zdravotnických oborů na střední zdravotnické škole a vyšší odborné škole zdravotnické?

Po zhodnocení minimální uplatnitelnosti na trhu práce povolání asistenta zubního technika a laboratorního asistenta navrhuje Ministerstvo zdravotnictví ČR zrušit vzdělávání v těchto asistentských oborech na střední zdravotnické škole. Návrh zákona stanovuje, že studenty do prvních ročníků těchto oborů by bylo možné přijmout na střední zdravotnické školy nejpozději ve školním roce 2014/2015. Již započaté studium by se postupně dokončilo. To však neznamená, že by Ministerstvo zdravotnictví ČR zcela rušilo systém vzdělávání na středních zdravotnických školách. Předběžný návrh zákona zachovává kvalifikační vzdělávání ukončené maturitní zkouškou na střední zdravotnické škole pro obor Ortoticko-protetický technik, Zdravotnický asistent a Nutriční asistent (u posledních dvou jmenovaných oborů se zvažuje změna názvu oboru). U oboru Diplomovaná všeobecná sestra, Diplomovaný zdravotní laborant, Diplomovaný zdravotnický záchranář, Diplomovaný ortotikprotetik a Diplomovaný nutriční terapeut se navrhuje ukončit vzdělávání typu vyššího odborného vzdělání a jeho vzdělávání ponechat pouze na vysokých školách formou bakalářského studia. Naopak na úrovni vyššího odborného vzdělávání se navrhuje ponechat přípravu k výkonu povolání diplomovaný zubní technik, diplomovaná dentální hygienistka, diplomovaný farmaceutický laborant.

Proč uvažujete o změně názvu zdravotnického asistenta na ošetřovatele?

Ministerstvo zdravotnictví v předběžném návrhu zákona, který byl nad rámec stanovené legislativní procedury zveřejněn pro informaci odborné, ale i laické veřejnosti na webu Ministerstva zdravotnictví ČR a ve kterém navrhuje zrušení profese ošetřovatele s tříletým vzděláním s výučním listem a ponechání pro ošetřovatelské profese pouze 3 úrovní vzdělávání - sanitář (se vzděláním formou akreditovaného kvalifikačního kurzu), zdravotnický asistent - nově ošetřovatel (střední vzdělání s maturitou) a všeobecná sestra (bakalářské studium nebo vzdělání podle dřívějších právních předpisů), uvádí možné přejmenování označení odbornosti Zdravotnický asistent na Ošetřovatele. Označení profese zdravotnický asistent se neujalo ani u odborné veřejnosti, ani u laické veřejnosti. Kompetencemi tohoto zdravotnického pracovníka jsou především činnosti základní ošetřovatelské péče, proto ministerstvo přichází s návrhem přejmenovat tuto profesi. Je samozřejmé, že ošetřovatel má silně zakořeněné kořeny jako profese učňovská, a proto návrh přejmenovat odbornost Zdravotnický asistent na Ošetřovatele neshledává hlavně u samotných zdravotnických asistentů velký ohlas. Jsme si vědomi, že při prosazení této změny je nutné podrobně informovat odbornou, ale i laickou veřejnost o velkém významu a postavení této potřebné profese. Usilujeme o to, aby byl tzv. „expertem na poskytování ošetřovatelské péče zaměřené na uspokojování potřeb pacientů v souvislosti s jejich nemocí“.

Budou zdravotničtí pracovníci pracovat bez odborného dohledu?

Ano, nová právní úprava počítá s tím, že zdravotničtí pracovníci, kteří získali způsobilost k výkonu povolání, budou provádět činnosti, ke kterým získali odbornou, specializovanou či zvláštní odbornou způsobilost, zcela samostatně, a to bez indikace nebo na základě indikace. Činnosti, ke kterým zdravotnický pracovník získal vědomosti a dovednosti, budou stanoveny prováděcím právním předpisem k zákonu - vyhláškou o činnostech zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků. Pouze v některých případech (režimech výkonu povolání) budou zdravotničtí pracovníci a jiní odborní pracovníci pracovat pod tzv. odborným vedením. Režim výkonu povolání pod odborným vedením se bude týkat zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků, kteří vstupují do zaměstnání poprvé nebo jako absolventi školy (absolventem školy je osoba po dobu dvou let od ukončení příslušného vzdělání). Tito pracovníci budou po dobu zapracování po dobu 3 až 12 měsíců pracovat pod odborným vedením zdravotnického pracovníka nebo jiného odborného pracovníka způsobilého pracovat samostatně. Taktéž zdravotnický pracovník a jiný odborný pracovník, který přeruší výkon povolání na dobu souvisle delší než 5 let, bude při účinnosti návrhu nového zákona v době následující po opětovném zahájení výkonu povolání po dobu nejméně 60 pracovních dní a nejdéle 6 kalendářních měsíců pracovat pod odborným vedením. Dále v době studia specializačního vzdělávání budou účastníci specializačního vzdělávání vykonávat činnosti, ke kterým získávají specializačním vzděláváním specializovanou způsobilost, pod odborným vedením a podle pokynů zdravotnického pracovníka se specializovanou způsobilostí v oboru příslušné specializace. Činnosti v rozsahu své odborné způsobilosti budou osoby v předatestační přípravě vykonávat samostatně. Všechny tyto návrhy nejsou ještě definitivní a dále se projednávají. Návrh zákona bude po schválení vedením ministerstva následně projednán v řádných připomínkových řízeních.

O autorovi| Mgr. Lenka Hladíková, Mgr. Alena Šmídová, oddělení ošetřovatelství a dalších nelékařských povolání a uznávání kvalifikací MZ ČR

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?