Jaký druh antikoncepce zvolit? Rozhoduje nejen typ a cena, ale i délka účinnosti

25. 3. 2022 10:00
přidejte názor
Zdroj: Shutterstock
Nechtěnému početí lze už v současné době zabránit mnoha způsoby, stačí jen vybrat ten, který vám bude vyhovovat nejlépe. Zatímco některé ženy dávají přednost užívaní hormonální antikoncepce v podobě pilulek nebo náplastí, jiné se spoléhají na nehormonální bariérovou ochranu, jako je kondom či pesar. Na výběr je však mnoho dalších možností. Víte, které to jsou?


Jaké existují druhy antikoncepce?

Nad tím, jak se při pohlavním styku chránit, se už nejspíš zamyslela každá dívka. V dnešní době je na trhu dostupné nepřeberné množství antikoncepce, takže je rozhodně z čeho vybírat. Nejčastěji se rozděluje antikoncepce na druh hormonální a nehormonální, ale ve skutečnosti existuje několik dalších metod. Níže si uvedeme, jaké to jsou.

Základní metody antikoncepce

 • přirozená/přírodní antikoncepce – je nejméně spolehlivá, jedná se například o přerušovanou soulož či sex mimo plodné dny,
 • bariérová antikoncepce – mechanicky zabraňuje oplodnění vajíčka spermiemi,
 • chemická antikoncepce – aktivuje látky, které omezují hybnost spermií,
 • nitroděložní tělísko – působí mechanicky a chemicky proti spermiím,
 • hormonální antikoncepce – uvolňuje hormony, které zabraňují ovulaci,
 • sterilizace – chirurgický zákrok, zpravidla bývá nevratný. [1], [2]

Nehormonální antikoncepce: druhy

Pokud se žena rozhodne, že nechce své tělo zatěžovat syntetickými hormony, má na výběr z několika možností nehormonální antikoncepce. Tyto antikoncepční metody se dělí na bariérové a nitroděložní tělíska.

Antikoncepce pro muže: kondom

Kondom neboli prezervativ je latexový váček, který se navléká na mužský penis ještě před pohlavním stykem. Účinnost antikoncepce se v tomto případě udává až 98 %, nicméně z praktického hlediska nemusí být natolik spolehlivá kvůli nesprávnému nasazení nebo třeba možnému sklouznutí. Velkou výhodou kondomu je však ochrana před pohlavními nemocemi a také cenová dostupnost.

Pesar: antikoncepce pro ženy

Pesar je bariérovou formou antikoncepce pro ženy, která se před pohlavním stykem zavádí do pochvy. Lze jej aplikovat již několik hodin předem a pro dostatečnou spolehlivost je vhodné ho ponechat v pochvě alespoň 6 hodin po styku. Nejdéle by zde však měl být po dobu 48 hodin. Je tak možné jej použít během této doby opakovaně.

Pesar se běžně vyrábí ze silikonu a jeho trvanlivost se uvádí na jeden až dva roky. Spolu s pesarem můžete rovněž použít antikoncepční gel, který působí jako mechanická zábrana před ústím děložního čípku. Pokud nevíte, jaký pesar vybrat, s vhodnou velikostí vám může poradit váš gynekolog. Stejně tak i s tím, jak jej správně zavést.

Antikoncepční tělísko

Antikoncepční nebo také nitroděložní tělísko je velké pouhých pár centimetrů a má tvar písmene T. Vyrábí se z několika materiálů, typicky z mědi, zlata a stříbra. Tuto antikoncepci zavádí gynekolog přímo do dělohy, kde nadále zabraňuje oplodnění vajíčka spermiemi.

Přestože je nitroděložní tělísko jednou z velmi spolehlivých metod ochrany, není vhodné pro každou ženu. Navíc se tělísko zpravidla zavádí na několik let (obvykle 3 až 5) a některé typy jsou vhodné pouze pro ženy po porodu. Pokud o této formě ochrany uvažujete, poraďte se s vaším gynekologem. [3], [4]

Hormonální antikoncepce: druhy

Hormonální antikoncepce obsahuje určité množství umělých hormonů, které ovlivňují ženský menstruační cyklus. Užívání hormonální antikoncepce může mít kromě zabránění početí také další vedlejší účinky, od fyziologických změn, jako je zadržování vody, změna pleti či otékání končetin, až po změny psychické, jako je rychlé střídání nálad nebo snížení libida. Některým ženám se dokonce nedoporučuje ze zdravotních důvodů na základě jejich anamnézy.

Antikoncepce na hubnutí ani tloustnutí vliv nemá, ale může se stát, že se zvýší vaše chutě na jídlo, v důsledku čehož můžete přibrat pár kilogramů. Zadržovaná voda v těle pak také často nese svůj podíl viny za vyšší číslo na váze.

Některým ženám však může hormonální antikoncepce pomoci od problémů s menstruačním cyklem, jako je například bolestivá nebo silná menstruace. Možnosti antikoncepce, které obsahují hormony, si uvedeme níže. Vždy se však poraďte s vaším lékařem, zda je pro vás tento typ vhodný. [5]

Antikoncepce: prášky

Antikoncepční pilulky se rozdělují na kombinované, ty obsahují estrogen a progestin, a dále na gestagenní antikoncepci, jež je tvořena pouze progestinem. Někdy se jí také říká minipilulky. Zatímco kombinovaná antikoncepce obsahuje 28 tablet, z nichž 4 jsou placebo, gestagenní antikoncepce sestává z 21 tablet, po kterých následuje 7denní pauza.

Jako antikoncepce na akné je vhodný právě kombinovaný typ, jelikož utlumuje produkci testosteronu a celkových androgenů, čímž pomáhá v léčbě tohoto kožního problému.

Každé ženě může vyhovovat jiný typ antikoncepce, proto je dobré se poradit se svým gynekologem a v případě, že vám antikoncepce nesedne, můžete zkusit jiný druh nebo značku. Výrobců pilulek je dnes celá řada. Mezi často používané značky antikoncepce patří například:

 • Azalia antikoncepce,
 • antikoncepce Adele,
 • Belara antikoncepce,
 • antikoncepce Bonadea,
 • Jangee antikoncepce,
 • antikoncepce Lindynette,
 • Lusienne antikoncepce,
 • Katya antikoncepce,
 • Jeanine antikoncepce,
 • Yaz antikoncepce,
 • antikoncepce syrmia,
 • Velmari antikoncepce,
 • Yollie antikoncepce,
 • Qlaira antikoncepce,
 • Yadine antikoncepce,
 • antikoncepce Yosefinne,
 • Minerva antikoncepce.

Antikoncepční náplast

Antikoncepční náplasti fungují podobně jako antikoncepční prášky, pouze se přilepují na tělo, nejčastěji na spodní část břicha, hýždí nebo na rameno. Hormony se následně vstřebávají přes pokožku. Nedoporučují se ovšem ženám s nadváhou, neboť se mohou hůře vstřebávat. Hlavní výhodou této antikoncepční metody je týdenní četnost výměny.

Antikoncepční kroužek

Antikoncepční vaginální kroužek je vyroben z plastu a jednou za měsíc se zavádí do vagíny, kde zůstává po dobu tří týdnů. Následně jej musíte vyjmout před přicházející menstruací. Vaginální kroužek je formou kombinované nízkohormonální antikoncepce, ale na rozdíl od prášků nezatěžuje trávicí systém.

Hormonální nitroděložní tělísko

Hormonální tělísko zabraňuje průchodu spermií přes děložní hrdlo tím, že zvyšuje  vazkost hlenu. Dále se kolem tělíska hromadí bílé krvinky, které útočí na spermie. Hormony, které tělísko produkuje, navíc zabraňují děložní sliznici, aby narůstala, čímž může dojít ke ztrátě menstruace.

Antikoncepce: injekce

Injekce s hormony se do těla obvykle vpravuje jednou za 3 až 6 měsíců a poté je nutné ji opakovat. Na našem území se využívá preparát zvaný Depo-provera. Přestože se jedná o spolehlivou formu antikoncepce, v Česku prozatím není příliš žádaná.

Na rozdíl od pilulek obsahuje antikoncepční injekce pouze jeden hormon. Tato antikoncepce je vhodná i při kojení, nicméně blokuje menstruační krvácení a i po vypršení účinku dočasně snižuje plodnost. [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Nouzová antikoncepce po styku

Nouzová neboli postkoitální antikoncepce dokáže zabránit otěhotnění poté, kdy došlo k nechráněnému pohlavnímu styku. Je však potřeba užít pilulku dříve, než dojde k uhnízdění vajíčka v děložní sliznici, což bývá asi 6 dní po oplození vajíčka.

Pilulky obsahují vysokou dávku hormonů, čímž mohou narušit celý menstruační cyklus. Právě z tohoto důvodu by žena neměla užít nouzovou pilulku víckrát než čtyřikrát do roka. Zatímco dříve bylo nutné zajít k lékaři pro předpis, dnes je tato antikoncepce bez receptu, tedy volně dostupná v lékárnách. [11], [12]

Antikoncepce: cena

Cena antikoncepce se vždy odvíjí nejen od typu, ale také značky, kterou si zvolíte. Mezi méně nákladné antikoncepce patří například kondomy, které dnes vyrábí celá řada značek, nicméně je potřeba brát v potaz, že se jedná o jednorázovou formu ochrany. Hormonální antikoncepce ve formě pilulek se dnes pohybuje přibližně v rozmezí 400 až 1300 korun, ale vydrží vám na 3 měsíce.

Možná vás překvapí, že antikoncepční injekce jsou ještě o něco levnější. Cena jedné injekce vychází zhruba na 400 až 500 Kč. Mnohem dražší je nitroděložní tělísko, za které utratíte minimálně 4000 až 7000 Kč, ale je potřeba si uvědomit, že se jedná o investici na 3 až 5 let.

Až se tedy budete rozhodovat pro vhodný typ antikoncepce, přemýšlejte nejprve o tom, co vám bude nejvíce vyhovovat, a až druhotně zvažte náklady na základě dostupných značek. [13]

Zdroje: gynem.cz, gynclin.cz, internimedicina.cz, hnutiprozivot.cz, antikoncepce.cz, medicina.cz, irozhlas.cz, pediatriepropraxi.cz, jancabalek.cz

 • Žádné názory
 • Našli jste v článku chybu?