Orgánem chuti jsou chuťové pohárky rozložené na jazyku, patře a v krku. Pomocí speciálních buněk v chuťových pohárcích vnímáme rozdílné chutě: sladkou, slanou, kyselou, hořkou a (v nedávné době definovanou) umami. Název poslední z nich je odvozen z japonštiny s tím, že tuto chuť mají glutamáty, ale také maso, ryby či některé sýry. Chuťové pohárky jsou dále opředeny nervovými vlákny, která přenášejí informace o chuti do mozku, díky čemuž si danou chuť uvědomujeme.
Někdy se uvádí, že jednotlivé chutě vnímáme různými místy povrchu jazyka – sladkou chuť špičkou jazyka, slanou jeho přední částí, kyselou postranními částmi a hořkou chuť zadní částí jazyka. Ve skutečnosti je všechny vnímáme celou plochou jazyka, pouze určité plochy jsou na daný typ chutě citlivější.
Člověk obecně vnímá sladkou, slanou a umami chuť spíše jako příjemnou, zatímco kyselou a hořkou jako méně příjemnou. Může tomu být proto, že sůl a cukr hrají důležitou roli v homeostáze a metabolismu – sůl dodává potřebné ionty, cukr zase energii, zatímco kyselé si spojujeme se zkaženým, shnilým, a tedy s nebezpečím požitím bakterií nebo s přísunem kyselin, jejichž nadbytek organismu škodí. Hořká chuť, zejména ve větší intenzitě, je většinou vnímána jako nepříjemná. Řada hořkých látek je jedovatá, a organismus si proto hořkou chuť spojuje s nebezpečím otravy. Chuť umami signalizuje přítomnost aminokyselin, které jsou nezbytné pro stavbu tělesných tkání a orgánů.
Volně prodejné léky na trávicí soustavu
Espumisan, Colafit, Biopron, Endiaron a Imodium.
Pojízdné centrum ústní hygieny pro seniory vyjíždí na třetí ročník Corega tour 2010
V letošním roce zavítá celkem do sedmnácti českých měst a nově vyráží Corega bus i do Slovenské republiky. Centrum ústní hygieny nabízí svým klientům praktickou pomoc ústní hygienistky a bezplatnou konzultaci stomatologa a v neposlední řadě školení o správné péči o chrup. Pro návštěvníky centra jsou tyto služby výhradně bezplatné a poskytuje jim také seznam stomatologů v daném regionu, kteří přijímají nové pacienty. „Mezi staršími lidmi panuje chybný názor, že se zubní náhradou není třeba chodit na pravidelné prohlídky k zubaři. Není to ale pravda. Nositelé zubních náhrad by měly tuto periodicitu dodržovat stejně jako všichni ostatní. Tour plán Centra ústní hygieny pro seniory a další materiály k projektu jsou k dispozici na webových stránkách www.corega.cz.
Jak jsme na tom s chutí
Chuť jako smysl se začíná rozvíjet už před narozením, nejvýraznější je v dětském věku, ve stáří slábne, jak ubývají v ústech chuťové pohárky, a s tím slábne i potěšení, které chutě během života přinášejí.
O autorovi: Připravil: MUDr. Petr Bednář