Kapavka se bouřlivěji projevuje u mužů, u žen často probíhá skrytě. Jaké jsou její příznaky?

17. 1. 2020 16:52
přidejte názor

Kapavka patří mezi nejčastější nemoci, které jsou přenášeny sexuálním stykem. Kromě pohlavních orgánů postihuje také oblast úst, hltanu a konečníku. Průběh onemocnění se u obou pohlaví liší. Zatímco u mužů infekce zpravidla vyvolává prudký zánět, u mnoha žen probíhá kapavka bezpříznakově. Výhodou této nemoci je, že se poměrně snadno léčí. V pokročilých stádiích ale může způsobit trvalou neplodnost. 

Podobně jako syfilis nebo chlamydie, i kapavku řadíme mezi nemoci, které se přenášejí především pohlavní cestou. Ve výjimečných případech však může docházet i k takzvané nepohlavní nákaze. Zpravidla se tak děje při porušování základních hygienických pravidel, a to například při sdílení ručníků či společných koupelí ve vaně. Nakazit se může i novorozenec při vaginálním porodu. U něj se pak kapavka projevuje jako zánět spojivky a rohovky oka, který může vést až ke slepotě. 

Kapavka, kterou způsobuje gramnegativní bakterie Neisseria gonorrhoeae, patří mezi nejrozšířenější pohlavní choroby vůbec. Každoročně jí ve světě onemocní na 78 milionů lidí s tím, že valná většina obtíží se vyskytuje u osob v rozmezí věku 15 až 29 let. Kapavka rovněž podléhá povinnému hlášení a léčbě.

Inkubační doba a průběh nemoci

Inkubační doba kapavky činí obvykle 2 až 14 dnů od rizikového pohlavního styku. U mužů se první příznaky objevují mezi 2. a 5. dnem po infikaci, u žen mezi 4. a 7. Není to ale pravidlem. U některých pacientů, zpravidla u žen, může nemoc probíhat také bez příznaků, anebo s velmi nespecifickými projevy, což má za následek snadnější šíření nemoci.

Prvním infikovaným místem obvykle bývá tubulární tunel močové trubice a výstelka děložního hrdla. Bakterie se ale mohou šířit také v oblasti konečníku, ústní části hltanu a ve spojivkách očí. Vulva a vagína jsou problémů většinou ušetřeny, protože jsou pokryty vrstevními epitelními buňkami. To je důvod, proč je u žen v první řadě zasaženo děložní hrdlo. Není-li kapavka léčena, příznaky se po čase mírní a přechází do chronického stádia.

Vzácně se kapavka může přenést krví do velkých kloubů a vyvolat onemocnění pohybového aparátu, srdce, duhovky, mozkových plen či kůže. Infekce kapavkou navíc výrazně zvyšuje riziko nákazy virem HIV, a to patrně z důvodu narušení povrchu sliznic.

Příznaky kapavky

Jak se projevuje kapavka? U mužů i žen trochu jinak. Obecně se uvádí, že muži mají bouřlivější projevy nemoci a snáze se u nich potíže diagnostikují. U žen oproti tomu často probíhá onemocnění skrytou formou, a to až u poloviny případů.

Kapavka u mužů

Jak už zaznělo výše, u mužů bývá zánět patrnější než u opačného pohlaví. Infekci kapavkou u nich zpravidla signalizuje:

 • Pálení a bolest při močení
 • Hojný hnisavý výtok z močové trubice (může mít žlutozelenou barvu)

Bez efektivní léčby se může infekce rozšířit do nadvarlete, varlete nebo prostaty. Tyto obtíže se pak projevují bolestí nebo svrběním šourku. Objevit se může také otok předkožky, zvětšení uzlin v oblasti třísel nebo bolest a krvácení v oblasti řitního otvoru, a to hlavně při vyprazdňování. Takto výrazné obtíže ale postihují zhruba jen čtvrtinu nakažených mužů.

Kapavka u žen

Co se týče žen, projevuje se kapavka obvykle:

 • Bolestmi při pohlavním styku
 • Otokem zevních rodidel
 • Žlutým až zeleným vaginálním výtokem
 • Krvácením mimo menstruaci

Problém je, že zhruba u poloviny žen probíhá nemoc bez zjevných příznaků. Projevovat se kapavka může rovněž nespecifickým způsobem. Ženu může například trápit vaginální výtok, obtíže při močení či krvácení po pohlavním styku. Děložní čípek navíc nemusí vykazovat žádné změny. Stejně tak na něm může probíhat zánět, což bývá společně se zánětem močových cest velmi jasné vodítko pro diagnózu nemoci.

V pokročilejší fázi nemoci se u pacientek mohou rozvinout pánevní zánětové nemoci, které zahrnují:

 • Bolest a křeče
 • Krvácení mezi periodami
 • Dávení
 • Horečku

Infekce hltanu

V případě, že je prokázána kapavka v krku, jsou projevy totožné jako u angíny.

Infekce konečníku

U žen a mužů, kteří trpí rektální kapavkou, se může objevit anální výtok, svrbění v oblasti řitního otvoru a krvácení.

Prodělali jste někdy kapavku?

Diagnostika a léčba kapavky

Nemoc bývá odhalena kombinací několika vyšetření, a to:

 • Vyšetření výtoku močové trubice
 • Vyšetření moči
 • Vaginálního stěru
 • Rozboru krve

V případě potřeby lze provést také ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů.

Na rozdíl od syfilitidy není během léčby kapavky zapotřebí hospitalizace. Tedy alespoň za předpokladu, že se léčba zahájí včas. Základem léčby jsou pak antibiotika. Pacienti musejí počítat s tím, že se na několik týdnů vzdají sexuálního života, aby kapavku nešířili dál. Po uzdravení jsou navíc nutné kontrolní testy, které odhalí, zda byla nemoc skutečně vyléčena.

Při léčbě je nutné myslet také na ostatní. Pacienti by proto měli kontaktovat všechny sexuální partnery, u kterých existuje riziko, že se od dotyčného nakazili. V opačném případě dochází k rychlému a častokrát i nevědomému šíření nemoci.

Prevence kapavky

Jelikož se nemoc šíří výhradně pohlavním stykem, nejúčinnější prevencí je sexuální abstinence. Riziko nákazy kapavkou lze také snížit používáním prezervativu a pečlivým výběrem sexuálních partnerů. Není pravda, že kapavkou trpí pouze promiskuitní jedinci, nemoc se běžně šíří i mezi stálými partnery. Často kvůli nevěře jednoho z nich.

Kapavka foto

 • Žádné názory
 • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?