Výskyt melanomu se za posledních 30 let zosminásobil. Část populace nebezpečí stále ignoruje

26. 7. 2016 8:16
přidejte názor
Autor: Redakce
Nejagresivnější kožní nádor na sobě každoročně objeví tisíce lidí a zhruba pětina z nich na následky melanomu zemře. Jedinou prevencí je vedle vyšetření pigmentových znamének ochrana kůže před slunečním zářením. Tu ale část populace téměř nepraktikuje, nebezpečí si totiž nepřipouští.


Zanedbání ochrany kůže během slunečných dní může mít i tragické následky. Kožní nádory nejvíce ohrožují osoby s kožním fototypem I až II, tedy se světlou pletí, kterých v Česku žije zhruba patnáct procent.

A přestože úmrtnost na rakovinu kůže neroste tak strmě jako její výskyt, patří melanom i nadále k nejfatálnějším nádorům. Podle statistik z roku 2016 na něj v Česku ročně zemře přes 430 pacientů, což je zhruba pětina pacientů. Až dvěma třetinám kožních nádorů se přitom dá zabránit. Vznikají totiž v důsledku vystavování se škodlivému slunečnímu záření bez dostatečné ochrany. Jedinou účinnou prevencí je v tomto případě:

  • Používání vhodných krémů
  • Plážového oblečení
  • Vyhýbání se slunci přes poledne

Lidé s mateřskými znaménky a ti, v jejichž rodině se rakovina kůže vyskytla, by navíc měli chodit na pravidelné prohlídky. Je nutné si uvědomit, že kromě toho, že je kůže největší lidský orgán a má řadu významných funkcí, také jako první reaguje na fyzikální, chemické nebo biologické vlivy vnějšího prostředí.

Tyto skutečnosti lidé velmi často ignorují. Podle průzkumu z roku 2016, který s 8 306 klienty prováděla síť lékáren Dr. Max, si pětina dotazovaných vůbec nepřipouští škodlivost slunečního záření. Tři čtvrtiny oslovených lidí tráví přitom na slunci více než třicet minut denně. Zhruba polovina respondentů navíc uvedla, že na svém těle pozoruje větší množství pigmentových znamének.

Znaménko si můžete zkontrolovat i sami doma

Včasná diagnostika a následné odstranění zhoubného nádoru jsou v případě rakoviny kůže naprosto klíčové. Ta má totiž ve zvyku velmi rychle metastazovat. Příznaky, které signalizují počínající přeměnu klidného pigmentového znaménka, jehož včasné odstranění často předejde rozvoji zhoubného nádoru, se určují pomocí takzvaného ABCDE pravidla:

  • A (asymmetry = asymetrie ) - asymetrická skvrna, která nemá formu například oválu nebo kruhu
  • B (border = ohraničení) - hranice skvrny by měla být ostrá a pravidelná, pozor na neostré, rozpité ohraničení nebo nepravidelné výběžky
  • C (color = barva) - znaménko by nemělo být tmavě zbarvené až černé nebo s nepravidelnou skvrnitou pigmentací a různými odstíny
  • D (diameter = průměr) - pigmentové znaménko má mít průměr do maximálně 5 mm
  • E (elevation = vyvýšení) - růst pigmentového znaménka do výšky může být známkou postupujícího nádoru. Hraniční tloušťkou je již 1 milimetr. Pokud je však znaménko již řadu let nad úrovní okolní kůže, nemusí nutně znamenat nebezpečí.

Jestliže shledáte dvě a více písmen pozitivními, jedná se o rizikový projev a je čas navštívit dermatologa. Ten po prohlédnutí znaménka provede dermatoskopické vyšetření. Konečná diagnóza je stanovena po biopsii a histologickém vyšetření.

Rizikové faktory, které podporují tvorbu melanomů

Tvorbu melanomů podporuje dlouhodobé vystavování nechráněné pokožky slunečnímu záření. Zvláště rizikové je opakované spálení kůže, a to zejména v dětství a mládí. A jelikož se vystavení slunci nedá zcela zamezit, je důležité dodržovat tato doporučení:

  • Nevystavovat kojence a malé děti přímému slunci
  • Nevystavovat se slunci mezi 11. a 15. hodinou
  • Nezůstávat na slunci příliš dlouho, a to ani za předpokladu, že jste použili přípravek na ochranu kůže. Žádný ochranný krém vás před ultrafialovým zářením nedokáže stoprocentně ochránit
  • Ochranným krémem se mažte vždy alespoň 15 minut před plánovaným pobytem na slunci, pokud plánujete pobyt u vody, použijte voděodolný přípravek a mažte se opakovaně po každém delším koupání či osušení ručníkem
  • Nenavštěvujte solária a už vůbec nekombinujte solária a opalování na slunci

Nejagresivnější je melanom

Maligní melanom, který je ze všech kožních nádorů nejagresivnější, vychází z pigmentových buněk. Postihuje především bílou rasu, u Asiatů se objevuje vzácně, u černochů téměř vůbec. Častěji k rozvoji melanomu dochází u lidí s nižším fototypem, kteří se při pobytu na slunci obvykle spálí.

Výskyt melanomu má stále vzestupnou tendenci. U mužů se vyskytuje nejčastěji na trupu, zatímco u žen na bérci nebo zádech. Neustále se také snižuje věkový průměr postižených osob. Úmrtnost rovněž stoupá, ale křivka není tak strmá jako u počtu diagnostikovaných případů. To lze přičítat častější a časnější diagnostice a pokroku v terapii.

I nadále ale melanom zůstává jedním z nejfatálnějších maligních nádorů. Za posledních třicet let se v České republice výskyt znásobil téměř osmkrát. Ročně je u nás momentálně diagnostikováno téměř 25 případů na 100 000 obyvatel.

Přibližně 10–15 % melanomů je diagnostikováno s postižením lymfatických uzlin a zhruba 5 % se vzdálenými metastázami. Melanom metastazuje velmi časně a v podstatě kamkoliv, vedle uzlin se krevní cestou šíří do vzdálenějších oblastí kůže, plic, jater, kostí a centrálního nervového systému. Hlavními rizikovými faktory pro vznik nemoci je působení UV záření, kožní fototyp I a II, zvýšené množství pigmentových znamének a rodinná anamnéza.

Zobrazit další články speciálu Jaro/Léto

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?