Ovulace obvykle přichází v polovině menstruačního cyklu. Jak poznat, kdy nastane?

18. 6. 2020 0:00
přidejte názor
Autor: RedakceRády byste začaly pracovat na miminku a zajímá vás, kdy přichází ovulace? Ženy ovulují přibližně v půlce menstruačního cyklu, nicméně jeho délka se u každé liší. Stejně tak se může odlišovat příchod ovulace měsíc od měsíce podle toho, jak dlouho vajíčko dozrává v jednotlivých vaječnících. Víte, jak předvídat příchod ovulace a jak poznat, zda vůbec ovulujete?

Kdy je ovulace?

Ovulace je uvolňování zralého vajíčka z jednoho z vaječníků, ke kterému dochází každý měsíc. Žena je v době ovulace nejplodnější, jelikož zralé vajíčko může být oplodněno spermiemi. K ovulaci obvykle dochází v polovině menstruačního cyklu, tedy kolem 14. dne průměrného cyklu, který trvá 28 dní. Vypočítává se od prvního dne jednoho cyklu (začíná tedy prvním dnem menstruace) do prvního dne následujícího cyklu.

Menstruační cyklus se ovšem svou délkou může u každé ženy lišit, přičemž za normální se považuje rozmezí od 23 do 35 dnů, a dokonce i váš vlastní cyklus a doba ovulace se mohou z měsíce na měsíc mírně měnit v závislosti na tom, jak dlouho dozrává vajíčko v jednotlivých vaječnících.

Ovulace trvá pouhých 12 až 24 hodin, po tuto dobu je uvolněné zralé vajíčko životaschopné. Na rozdíl od vajíčka mají však spermie znatelněji delší životnost, tudíž plodných dní v měsíci, kdy lze počít, může být až 5.

V tomto článku se můžete dozvědět, jak vaši ovulaci vypočítat na základě délky menstruačního cyklu. Vzhledem k tomu, že žena má plodné dny zhruba již 3 dny před ovulací a jeden den po, právě z důvodu delší životnosti spermie, nechráněný pohlavní styk si raději naplánujte na několik po sobě jdoucích dní. Den ovulace zpravidla zjistíte, když od počtu dní menstruačního cyklu odečtete číslo 14.

[democracy id="83"]

Jak poznat, kdy nastává ovulace?

Ovulaci lze poznat na základě nejrůznějších tělesných symptomů, které vám napoví, že tělo je připravené na oplodnění a uhnízdění vajíčka do dělohy. Kromě tělesných příznaků je dobré si vést ovulační kalendář, který vám pomůže zaznamenávat změny bazální teploty, a neméně nápomocný je i menstruační kalendář, který je skvělým pomocníkem na poznání délky menstruačního cyklu a třeba také změn nálad, jež cyklus provázejí.

Kdy začíná ovulace, napoví tyto příznaky:

  • Bazální teplota mírně klesne, po skončení ovulace se náhle zvýší.
  • Děložní hlen změní svou konzistenci i barvu, stane se více průhledným a lepkavým.
  • Děložní čípek je měkčí na dotek a je více otevřený.
  • Ve spodní části břicha můžete na jedné straně pociťovat mírné bolesti či křeče.
  • Může se objevit slabé ovulační krvácení v podobě špinění.
  • Může se objevit citlivost v prsou a citlivější čich.
  • Měla by se dostavit větší chuť na sex.

Ovulace: kdy a jak ji předvídat?

Mnoho žen používá také ovulační test, aby mohly ovulaci předvídat přesněji. Tyto testy identifikují příchod ovulace 12 až 24 hodin dopředu sledováním hladin luteinizačního hormonu (LH), který dosahuje svého vrcholu před ovulací. Jediné, co musíte udělat, je vyčůrat se na test a čekat, až indikátor ukáže, že se blíží ovulace.

Další možností je test, který měří hladiny estrogenu ve vašich slinách. Když ovulujete, test odhalí mikroskopický vzorec připomínající listy kapradiny nebo námrazu na okně. Ne všechny ženy se setkají se zřetelným obrazcem připomínajícím kapradí, nicméně tento test je opakovaně použitelný a může být i levnější variantou.

Ovulace: kdy nastává a kdy ne?

Pokud sledujete ovulaci od jednoho měsíce do druhého, můžete si také všimnout, že ovulaci nemíváte pravidelně ve stejnou dobu, nebo dokonce vůbec neovulujete. To je důvod, proč navštívit lékaře, jelikož můžete z různých příčin trpět anovulačním cyklem.

Ačkoli přesný den ovulace mohou snadno ovlivnit z měsíce na měsíc věci jako stres, strava, nebo jiné změny, existují i ​​různé zdravotní faktory, jako je syndrom polycystických vaječníků (PCOS) nebo poruchy funkce štítné žlázy, které mohou způsobit, že ovulace bude nepravidelná nebo se úplně zastaví.

Tyto stavy mohou způsobit i další příznaky související s hormonální nerovnováhou, a to včetně nadměrného ochlupení obličeje nebo těla, akné a dokonce i neplodnosti. Z těchto důvodů je namístě vyhledat lékaře, který vás vyšetří a stanoví příčinu nepravidelné ovulace či anovulace.

Zdroje: heathline.com, pragueivf.com

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?