Keňa jako třetí země světa zavádí rozsáhlé očkování proti malárii

16. 9. 2019 8:34
přidejte názor
Autor: Redakce
Keňa začne jako třetí země na světě rozsáhlé testování experimentální vakcíny proti malárii. S odkazem na sdělení místních úřadů o tom informovala agentura AFP. Malárie na světě každoročně zabije stovky tisíc lidí, nejzranitelnější skupinou jsou přitom africké děti. Vakcína byla letos nasazena v Malawi a Ghaně, které jsou rovněž součástí pilotního programu Světové zdravotnické organizace (WHO).


"S vakcinací začneme v těch částech země, kde jsou dopady malárie nejtvrdší," uvedl keňský ministr zdravotnictví s tím, že za rok 2016 v zemi nemoci podlehlo 10.000 lidí. "V průběhu let jsme zavedli několik opatření na kontrolu nemoci a vakcína je doplňkovým nástrojem, který podpoří snahy Keni snížit počet infikovaných a mrtvých dětí, které má malárie na svědomí," dodal ministr.

Při předběžných testech vykázala vakcína Mosquirix, zvaná též "RTS,S", účinnost ve 39 procentech případů u dětí ve věku mezi 17 měsíci a pěti lety. Očkování cvičí imunitní systém, aby byl schopný zaútočit na parazity malárie, kteří se do lidské krve dostávají po kousnutí komárem rodu Anopheles.

Účinnost vakcíny není absolutní, nicméně podle výzkumníků a zdravotnických úřadů je vzhledem k množství obětí počet zachráněných životů značný. Trvají rovněž na tom, že vakcína musí být zaváděna v kombinaci s dalšími preventivními prostředky, jako jsou insekticidy či moskitiéry.

Malárie se projevuje opakovaně se vyskytujícími horečkami, které mohou často doprovázet průjmy. V roce 2017 jí na světě podlehlo 435.000 lidí, z nichž 93 procent pocházelo z Afriky. Děti do pěti let představují více než dvě třetiny všech obětí.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?