Primární rakovina jater (hepatocelulární karcinom) postihuje každoročně v České republice asi osm set pacientů. Rizikových faktorů pro vznik tohoto onemocnění je několik: • cirhóza (ztvrdnutí jater) – onemocnění, při kterém dochází k přeměně jaterních buněk zmnožení buněk vaziva; může tomu předcházet infekce hepatitidou B, C nebo dalších typů, dále nadměrné požívání alkoholu, • vliv aflatoxinů (jedů, které produkují plísně napadající obiloviny, arašídy apod.).
Neléčené onemocnění vede do několika měsíců ke smrti pacienta.
Jak vzniká rakovina jater
Rakovinové buňky jater mohou pocházet z několika zdrojů. Jaterní buňky (hepatocyty) se mohou změnit v rakovinné, jestliže dochází k narušení normálních buněčných procesů. Rakovinové jaterní buňky se postupně množí a mění se v nádor, čímž dochází ke vzniku primární rakoviny jater neboli k hepatocelulárnímu karcinomu (HCC).
Léčba primární rakoviny jater (hepatocelulárního karcinomu) se často komplikuje, neboť mnoho pacientů má též chronické onemocnění jater, například právě jaterní cirhózu nebo virovou hepatitidu. Do jater se mohou šířit (metastazovat) také rakovinové buňky z jiných orgánů (jako je tlusté střevo, žaludek, prsy, plíce). Tím v nich vytvářejí dceřiné nádory. Tento proces se nazývá jaterní metastázy neboli druhotná rakovina jater. Léčba se liší podle původu takových rakovinových buněk.
Růst a následné šíření rakoviny jater
Malý nádor – nádor s dostatečným přísunem kyslíku a živin.
Nádor produkuje chemické látky, které signalizují novým cévám, že mají vrůstat do samotného nádoru, prokrvovat jej, aby mohl dále růst.
Rostoucí nádor – chemické látky dávají signál ke vzniku dalších a dalších cév.
Většina typů rakoviny jater začíná jako malé nádory a šíří se játry. Dokud zůstávají maa lé, mohou využívat veškerý nezbytný kyslík a výživu z okolních cév. V určité fázi však už nádor nemůže růst, aniž by si nezajistil své vlastní prokrvování. Činí tak tím, že uvolňuje chemické látky, které napomáhají novým cévám vrůstat do samotného nádoru.
Velký nádor – se zvyšujícím se prokrvováním se může nádor zvětšovat a rakovinné buňky mohou putovat krevním oběhem k dalším orgánům (mozek, plíce, játra, slinivka břišní). Jakmile se vytvoří nová síť cév, mohou se nádory mnohem více zvětšovat. Rakovinové buňky pak mohou využívat cévy k šíření do dalších částí organismu, například do plic.
Současné možnosti v léčbě rakoviny jater
Možnosti léčby rakoviny jater závisí na několika faktorech. Prvním z nich je počet nádorů, které se v játrech vytvořily, a fakt, zda se již rakovina rozšířila. Léčba dále závisí na tom, jak dobře játra fungují, ale i na věku a celkovém zdravotním stavu.
• Chirurgický zásah – jestliže se rakovina dosud nerozšířila a jestliže je pacient v dobré kondici, může být vhodný chirurgický zásah (odstranění části jater i s nádorem) – resekce jater. Tento postup může znamenat úspěšnou léčbu. Existuje ovšem možnost, že se rakovina objeví znovu.
• Transplantace jater – v případě pokročilého stadia postižení jater a má-li nádor jen několik málo ložisek, může být vhodná transplantace jater. Bohužel však nemusí být k okamžité dispozici vhodný orgán (játra) vyhovující přímo danému pacientovi, čili je nutné čekat.
• Zničení nádoru vpichem přes kůži (neboli perkutánní ablace) – jestliže se rakovina dosud nerozšířila a zdravotní stav chirurgický zákrok nedovoluje, existuje několik různých postupů, které nádor jater poškozují nebo ho ničí. Lékař může pomocí ultrazvuku zavést přes kůži do nádoru nevelký nástroj. Takový nástroj pak může pomocí několika různých postupů nádorové buňky likvidovat. Postupy jsou následující: • perkutánní etanolová injekce (PEI) využívá etanol (alkohol), • kryochirurgie používá tekutý dusík, který je extrémně studený, • radiofrekvenční ablace (RFA) využívá vysokofrekvenční elektrické proudy k vytvoření tepla, které nádorové buňky likviduje, • transarteriální chemoembolizace (TACE) neboli uzavření hlavní cévy nádoru. TACE dodá vysoce koncentrované léky až do samotného nádoru a blokuje přísun krve. V důsledku toho je tak nádor vystaven vyšší koncentraci léků po delší časové období.
Systémová léčba prodlouží život
Systémová léčba ve formě tablet představuje jedinou schválenou systémovou léčbu rakoviny jater, u níž byl jednoznačně prokázán pozitivní přínos prodloužení doby přežití pacientů. Jedná se o účinnou látku sorafenib, která brání růstu rakovinných buněk a prokrvování nádorů.
Účinek léku byl prokázán ve dvou velkých mezinárodních klinických studiích na několika stech nemocných. Tyto tablety dokážou nemocným významně prodloužit život i jeho kvalitu.
Nově je tato léčba hrazena také v České republice.
Diagnostika primární rakoviny jater Diagnóza se většinou opírá o kombinaci několika metod. Kombinují se vyšetření laboratorní (AFP a některé další parametry) a výsledky zobrazovacích metod (ultrazvuk, CT, kontrastní ultrasonografie, magnetická rezonance). V některých případech je nutno použít i metody morfologické, tj. vyšetření histologického vzorku odebraného biopsií podezřelého útvaru v játrech.
O autorovi: Doc. MUDr. Jindřich Fínek, Ph. onkologické a radioterapeutické oddělení FN v Plzni,