Lékařka nedoporučuje ani léky, které potlačí příznaky a nemocný může dál chodit do práce. Nejlepší léčba je alespoň třídenní klidový režim a dostatek tekutin, řekla na včerejší tiskové konferenci Homeopatické lékařské asociace. Hygienici vyhlásili plošnou chřipkovou epidemii v Česku na začátku února, v pátek bylo nemocných asi 1890 na 100.000 obyvatel.
„Nemocnému se uleví, ale dál je nosičem viru a šíří ho mezi lidi, což je z epidemiologického hlediska špatně,“ řekla Záchová. Potlačené příznaky pak podle ní trvají až dva týdny. „Tělu se musí dát šance, aby odpočívalo. Alespoň tři dny,“ dodala. Přechozená chřipka může vést k zánětům dutin nebo vleklému kašli.
Nutné není podle Záchové ani snižovat horečku léky, pokud nepřesáhne 38,5 stupně Celsia. Nedoporučuje ani kapky na rýmu, které zastaví eliminaci viru z organismu. Upozornila, že proti chřipce nepomáhají antibiotika, která léčí jen bakteriální nemoci. Podle Záchové mohou naopak zhoršit složení střevních mikroorganismů, které jsou součástí imunity.
Od běžné virózy či nachlazení se chřipka liší rychlým nástupem, bolestí kloubů a tělesnou teplotou nad 38 stupňů Celsia. Nejúčinnější prevencí je vyhnout se kontaktu s nemocnými a pravidelné mytí rukou mýdlem, například po cestování hromadnou dopravou.
Loni už byla na začátku února chřipková epidemie na ústupu, obvykle trvá kolem šesti týdnů. V letošní chřipkové sezoně je evidováno 100 závažných případů, které si vyžádaly hospitalizaci, a 16 úmrtí. Většina se týká lidí starších 60 let, pro které je chřipka obzvlášť nebezpečná. Řada nemocnic nebo domovů důchodců proto zakázala návštěvy.
poznámka