Kvalifikovaní lékárníci odcházejí do nově vznikajících lékáren ve velkých obchodních řetězcích za lepšími platy.
Ústí nad Labem - Českou lékárnickou komoru znepokojuje rostoucí nedostatek kvalifikovaných lékárníků. Její předsedkyně na Ústecku Mgr. Věra Rappová vysvětlila, že kvalifikovaní lidé odcházejí do nově vznikajících lékáren ve velkých obchodních řetězcích za lepšími platy či dokonce dostávají byty. V zemi se za posledních deset let téměř ztrojnásobil počet lékáren, ale poptávku po nich dvě farmaceutické fakulty v Brně a Hradci Králové nestačí uspokojovat.
Jaké vidíte v této souvislosti řešení?
„Komora čeká, jak se zachová nová vláda. Pomoci by měla v tom, že by třeba stanovila rozdílné podmínky pro lékárny, jako je daňový systém. Malá lékárna totiž nemůže soupeřit s gigantem, který vlastní stovku lékáren. Přitom část pacientů vyhledává raději ty menší lékárny s domácím prostředím a ochotným a odborně připraveným personálem. Nedostatek lékárníků je způsoben i tím, že každá lékárna ve velkém prodejním centru musí mít minimálně tři lékárníky kvůli delší pracovní době. Lékárníci pak odcházejí kvůli vyšším platům z menších lékáren a tím klesá dostupnost lékárenské péče v menších městech či v jejich okrajových částech. Lékárníky nutí k přechodu do řetězců například razantní změna nájemní smlouvy v jeho lékárně, kterou pak rád prodá.“
Nechybí pak třeba kvalifikované síly, které by poradily pacientům v lékárně? Před dovolenou lidé často doplňují zásoby ve svých cestovních lékárničkách a žádají informace…
„Jde o normální trend, který je podle mého názoru správný. Pokud je personál vyškolený a kvalifikovaný, dovede bez problémů poradit, jak třeba pečovat o popálenou pokožku či jak léčit otoky nohou při dlouhých cestách autem nebo autobusem. Lidi dnes už nezajímá jen účinek paralenu či očních kapek. Chtějí znát, jak se třeba bránit už i proti klíšťatům, která si dokonce nechávají v některých lékárnách odstranit…“
TOMÁŠ PRCHAL, Ústecký deník, 28.6.2002