Některá generická léčiva, jež vyrábí členské firmy ČAFF, jsou běžně užívány při léčbě doprovodných symptomů onemocnění COVID-19 i klasických chronických nemocí, a to nejen v ČR, ale po celé Evropě. Jejich nedostatek by mohl vytvořit závažný problém ve zdravotnických systémech řady evropských států. Rozsáhlé opatření Evropské komise má proto zamezit případnému zpoždění dodávek léčiv a látek potřebných pro jejich výrobu.
V rámci tohoto opatření Evropská komise přijala návrh některých požadavků, které ČAFF prostřednictvím své zastřešující organizace Medicines for Europe prosazuje na evropské úrovni. Jde především o zjednodušení průjezdu kamionů, kdy by kontrola a zdravotní prohlídky trvaly max. 15 min.
„Požádali jsme ministerstvo vnitra a ministerstvo dopravy, aby podpořily urychlení průjezdu kamionů na našich hranicích. Plynulý tok látek potřebných pro výrobu léků i léků samotných je v tuto chvíli kritický pro zvládnutí celé koronavirové krize,“ říká Martin Mátl, výkonný ředitel ČAFF. „Uvítali jsme aktivitu politiků na evropské úrovni, je to společný evropský problém, který sami nevyřešíme. V tuto chvíli ale potřebujeme všechna opatření uvést v život a čekání na hranicích snížit na minimum,“ dodává.
Příkladem je společnost Zentiva, která se v minulém týdnu musela potýkat s pozastavenými kamiony na hranicích s Maďarskem. „Surovin pro výrobu klíčových léků máme zatím dostatek. Problém se však může objevit velice brzy, a to v řádech několika týdnů. Nesmíme dopustit, aby byl dodavatelský řetězec pro farmaceutický průmysl jakkoliv narušen,“ komentuje Soňa Porubská, generální ředitelka tuzemského výrobce léčiv Zentiva.
Dostatek léků na českém trhu se tak netýká jen jejich dovozu ze zahraničí, ale také zajištění jejich výroby na území České republiky. Z členských firem ČAFF, které mají v tuzemsku své výrobní závody, mají výrobu například Zentiva a Pro.Med.CS v Praze, Glenmark ve Vysokém Mýtě, Angelini v Brně či Teva v Opavě.