Co je leukopenie?
Co se dozvíte v článku
Leukopenie, kterou lékaři označují také jako leukocytopenie, představuje pokles počtu bílých krvinek v periferní krvi pod obvyklou fyziologickou mez (u dospělých přibližně pod hodnotu 4×109/l). Bílé krvinky (leukocyty) se tvoří v kostní dřeni a dělí se na několik různých typů. Jedná se o:
- Neutrofily
- Eozinofily
- Bazofily
- Monocyty
- T-lymfocyty a B-lymfocyty
Vzájemná spolupráce těchto buněk napomáhá správné funkci imunitního systému a chrání náš organismus proti virům, bakteriím, ale i jiným patogenům. U dospělých se v jednom litru krve normálně vyskytuje zhruba 7,4×109 bílých krvinek. Pokud ovšem jejich počet klesne pod fyziologickou mez, organismus je oslabený a stává se náchylnějším k různým infekcím.
Příčiny leukopenie
Pokles množství bílých krvinek může mít mnoho různých důvodů. Mezi nejčastější příčiny leukopenie patří infekce, jako jsou například septické stavy (otrava krve), infekční mononukleóza nebo také virus hepatitidy B. Na vině ovšem může být také onemocnění AIDS, při němž virus HIV napadá T-lymfocyty a makrofágy, způsobuje pokles počtu těchto bílých krvinek a cíleně tím ničí imunitní systém člověka. Mírná leukopenie zpravidla doprovází i běžné virové infekce.
Počet bílých krvinek mohou výrazně snížit také účinky některých léků, a to většinou z důvodu poškození kostní dřeně. Komplikace mohou způsobit například tato léčiva:
- Chemoterapeutika
- Imunosupresiva
- Tyreostatika
- Analgetika
- Antibiotika
- Antiflogistika
- Antipsychotika
Mezi závažné obtíže, které mohou léky způsobit, se řadí také febrilní neutropenie, kdy dochází k poklesu počtu neutrofilů v krvi. Tento stav bývá spojený s vysokou horečkou a může se velmi rychle proměnit v život ohrožující infekci. Aktivitu kostní dřeně poté narušuje také chemoterapie a radioterapie nebo nedostatek mědi a zinku.
Další příčinou leukopenie může být otrava některými těžkými kovy, jako je například arsen. Tento stav ovšem bývá také průvodním jevem systémových onemocnění, hypersplenismu (zvýšená aktivita sleziny, která vychytává a skladuje krevní buňky a destičky) či onemocnění kostní dřeně. Pokles množství bílých krvinek přitom může být způsoben některou z hematologických chorob, jako je aplastická anémie či myelofibróza (u té může být i leukocytóza, tedy nadměrné množství bílých krvinek v krvi).
Příznaky leukopenie
Nedostatek bílých krvinek může být spojený také s dalšími symptomy, kam patří pokles krevních destiček v krvi pacienta, emoční poruchy spojené s těžkými bolestmi hlavy, extrémní únava, návaly horka, náchylnost k infekcím a vředům, záněty sliznice či silné, nepravidelné a dlouhotrvající menstruační krvácení.
Co u vás způsobilo pokles bílých krvinek?
Diagnostika
Leukopenii dokáží lékaři odhalit díky krevním odběrům. Kromě celkového počtu bílých krvinek zkoumají také tzv. diferenciál, což je označení pro procentuální zastoupení jednotlivých podtypů bílých krvinek. Pokud přitom pojmou podezření, že by se mohlo jednat o onemocnění kostní dřeně, následují další vyšetření ve formě sternální punkce nebo třeba trepanobiopsie.
Léčba leukopenie
Jelikož leukopenie výrazně zvyšuje náchylnost organismu k různým infekcím, které pro pacienta mohou být velice nebezpečné, je důležité při jakékoliv známce obtíží navštívit lékaře. Ten po určení diagnózy zvolí vhodnou terapii na základě příčiny poklesu množství bílých krvinek.
K léčbě leukopenie se často využívají léky a vitamíny určené pro aktivaci kostní dřeně a zvýšení produkce leukocytů. Pozitivní vliv pak může mít i dostatečný odpočinek a dlouhý spánek, díky kterému se tělo regeneruje. Pokud jsou na vině léčiva, jejichž vedlejším účinkem je pokles počtu bílých krvinek, lékař zvolí jinou variantu terapie, je-li taková k dispozici. Po vynechání původních léků by se měl počet bílých krvinek opět vrátit do normálu.
Zdroje: stefajir.cz, rehabilitace.info
Dobrý den pane doktore, prosím Vás též o radu. Cca 6 let bojuji s vyšší hodnotou sedimentace, nižší hodnotou leukocytu. Z hlediska Hematologie prý v pořádku. Z hlediska revmatologie sjodrenuv syndrom. Poslední dobou se mi dost motá hlava.
Mohlo by mi něco pomoci?
Mohl bych Vám poslat výsledky krve včetně diferenciálů?
Předem moc děkuji.
Lukáš
Dobrý den,
Zvýšená sedimentace a nižší hodnota leukocytů jsou často popisovány u Sjorgenovu syndromu. Jste-li v péči revmatologa a chodíte-li k němu na kontroly, dají se odchylky ve výsledcích přičíst základní diagnóze (tedy Sjorgenovu syndromu). Motání hlavy může mít více příčin a je potřeba to dovyšetřit. Nebývá to typické pro Sjorgenův syndrom. Cestou praktického lékaře si nechte udělat EKG, případně Holterovo monitorování a měřte a zapisujte si krevní tlak. Pokud tato vyšetření neobjasní příčinu, podle charakteru motání hlavy (táhne vás to na jednu stranu nebo se jedná spíše o celkovou nestabilitu v prostoru?) by mělo následovat vyšetření ORL specialistou a neurologem.