Infekční mononukleóza: příznaky a léčba “nemoci z líbání”

Infekční mononukleóza - příznaky a léčba

Infekční mononukleóza je způsobená virem EB (Epstein-Barrové), přenáší se slinami, propuká ale pouze v 5 případech ze 100. Projevuje se velkou únavou a zvětšením lymfatických uzlin. Průběh nemoci je povětšinou mírný, někdy ale může končit vážnějšími zdravotními komplikacemi. Z toho důvodu je důležité při podezření na onemocnění mononukleózou navštívit ihned lékaře.

Infekční mononukleóza, někdy též zvaná “polibková nemoc” je virové onemocnění, způsobené z 90 % virem EB. Tento vir patří do skupiny herpetických virů, podobně jako opar, neštovice či pásový opar.

Těžko se rozeznává od jiných bakteriálních či virových onemocnění a stejně jako všechny herpetické viry po prodělání infekce zůstává nadále v organismu člověka. Přežívá v organismu a v případě stresu, nadměrné zátěži, snížení imunity, zkrátka při oslabení organismu se znovu aktivuje.

K nákaze mononukleózou dochází přenosem slin. Rizikovou aktivitou je tedy líbání, či sdílení pití nebo cigarety mezi více lidmi. Projevuje se zvětšením lymfatických uzlin v oblasti třísel, podpaží a krku a velmi silnou únavou. Dále mononukleózu často doprovází vysoká horečka (až 40 °C) a bolesti v krku. Příznaky mononukleózy jsou shodné s jinými infekčními onemocněními, především s angínou.

Onemocněním trpí povětšinou děti a mladiství, může se však vyskytnout i u lidí ve středním a starším věku. Ohroženi jsou především lidé s oslabenou imunitou. Rizikovou skupinou jsou pak lidé měnící často své sexuální partnery.

Diagnostika mononukleózy a inkubační doba

Inkubační doba od nakažení virem po první známky onemocnění je 4-6 týdnů. Při podezření na mononukleózu navštivte lékaře. Mononukleóza se diagnostikuje pomocí odběru krve, výtěru z krku a jaterních testů.

V případě onemocnění mononukleózou se v krvi objeví zvýšený počet bílých krvinek netypického tvaru tzv. mononukleárů, z čehož pochází název mononukleóza. Většinou jsou v krvi přítomny i protilátky, které jsou tvořeny imunitním systémem člověka.

Příznaky infekční mononukleózy

  • silná únava
  • bolest v krku
  • nateklé mandle
  • bolest pod pravým žebrem
  • zvětšení lymfatických uzlin na krku
  • zvětšení lymfatických uzlin v podpaží
  • zvětšení lymfatických uzlin v tříslech
  • zvětšení sleziny
  • zvětšení jater
  • horečka

Léčba

Léčba probíhá na několika stupních a trvá přibližně 6 měsíců. První měsíc nemocný bývá doma a na celé 3 měsíce je pacientovi zakázána jakákoli sportovní aktivita.

Lékař předepíše na základě diagnózy léky. Pro snížení horečky se podávají antipyretika, a pokud se prokáže přítomnosti i jiné infekce, lékař předepíše antibiotika. Na únavu, která je pro mononukleózu typická a může být opravdu silná, je možno užívat některé léky či doplňky stravy, které zvyšují energii. Jedná se například o doplněk stravy Walmark Spektrum Energie.

Je možné, že lékař doporučí dietu s omezením živočišných tuků, především pak při zvýšených jaterních testech. Doporučuje se vařit jídla na vodě, moc nesolit, kořenit bylinkami a omezit tučná jídla. Dodržujte pitný režim – alespoň 2 litry tekutin denně, vyhýbejte se však kávě a alkoholu. Vhodné je pít zeleninové a ovocné šťávy nebo speciální bylinné čaje na obnovu jaterních buněk.

Správnou funkci jater vám zajistí užívání doplňků stravy jako například Bio bylinné tonikum Ostropetřec mariánský nebo Játra-žlučník Bylinné kapky. Vyvarujte se kontaktním sportům, játra a slezina jsou křehké orgány, které se při mononukleóze většinou zduří a vysunou mimo své krytí za žebry. Tím se stávají více zranitelné. V neposlední řadě je velmi důležité neukončovat léčbu předčasně.

Infekční mononukleóza: příznaky a léčba “nemoci z líbání”
3.1 (61.11%) 18 votes

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top