Infekční mononukleóza: příznaky a léčba “nemoci z líbání”

Infekční mononukleóza je způsobená virem EB (Epstein-Barrové), přenáší se slinami, propuká ale pouze v 5 případech ze 100. Projevuje se velkou únavou a zvětšením lymfatických uzlin. Průběh nemoci je povětšinou mírný, někdy ale může končit vážnějšími zdravotními komplikacemi. Z toho důvodu je důležité při podezření na onemocnění mononukleózou ihned navštívit lékaře.

Infekční mononukleóza, někdy též zvaná jako “nemoc z líbání” je virové onemocnění, způsobené z 90 % virem EB. Tento vir patří do skupiny herpetických virů, podobně jako opar, neštovice či pásový opar.

Těžko se rozeznává od jiných bakteriálních či virových onemocnění a stejně jako všechny herpetické viry po prodělání infekce zůstává nadále v organismu člověka. Přežívá v organismu a v případě stresu, nadměrné zátěži, snížení imunity, zkrátka při jakémkoliv výrazném oslabení organismu, se znovu aktivuje.

K nákaze mononukleózou dochází přenosem slin. Rizikovou aktivitou je tedy líbání, či sdílení pití nebo cigarety mezi více lidmi. Právě proto se mononukleóze říká nemoc z líbání. Projevuje se zvětšením lymfatických uzlin v oblasti třísel, podpaží a krku a velmi silnou únavou. Dále mononukleózu často doprovází vysoká horečka (až 40 °C) a bolesti v krku. Příznaky mononukleózy u dětí i dospělých jsou shodné s jinými infekčními onemocněními, především s angínou.

Onemocněním trpí povětšinou děti a mladiství, může se však vyskytnout i u lidí ve středním a starším věku. Ohroženi jsou především lidé s oslabenou imunitou. Rizikovou skupinou jsou pak lidé měnící často své sexuální partnery.

Diagnostika mononukleózy a inkubační doba

Inkubační doba od nakažení virem po první známky onemocnění je 4-6 týdnů. Při podezření na mononukleózu navštivte lékaře. Mononukleóza se diagnostikuje pomocí odběru krve, výtěru z krku a jaterních testů.

Jak poznat mononukleózu?

V případě tohoto onemocnění se v krvi objeví zvýšený počet bílých krvinek netypického tvaru tzv. mononukleárů, z čehož pochází název mononukleóza. Většinou jsou v krvi přítomny i protilátky, které jsou tvořeny imunitním systémem člověka.

Měli jste někdy mononukleózu?

Jak dlouho je člověk při mononukleóze infekční?

Nakažlivost pacienta s mononukleózou trvá většinou tak dlouho, dokud mu neklesnou teploty. Pokud je nemocný již bez teplot, znamená to, že jeho imunitní systém zlikvidoval všechny viry a infekci úspěšně zvládl.

V době rekonvalescence, která by v závislosti na tíži průběhu onemocnění měla trvat nejméně 2 týdny, pacient již infekční není, ale měl by se vyvarovat všech aktivit, které by ho mohly zbytečně příliš vyčerpávat.

Příznaky infekční mononukleózy

 • silná únava
 • bolest v krku
 • nateklé mandle
 • bolest pod pravým žebrem
 • drobná tečkovitá vyrážka na měkkém patře
 • zvětšení lymfatických uzlin na krku
 • zvětšení lymfatických uzlin v podpaží
 • zvětšení lymfatických uzlin v tříslech
 • zvětšení sleziny
 • zvětšení jater
 • horečka

Léčba

Léčba probíhá na několika stupních a trvá přibližně 6 měsíců. První měsíc nemocný bývá doma a na celé 3 měsíce je pacientovi zakázána jakákoli sportovní aktivita.

Lékař předepíše na základě diagnózy léky. Pro snížení horečky se podávají antipyretika, a pokud se prokáže přítomnosti i jiné infekce, lékař předepíše antibiotika. Na únavu, která je pro mononukleózu typická a může být opravdu silná, je možno užívat některé léky či doplňky stravy, které zvyšují energii. Jedná se například o doplněk stravy Walmark Spektrum Energie.

Správnou funkci jater vám zajistí užívání doplňků stravy jako například Bio bylinné tonikum Ostropetřec mariánský nebo Játra-žlučník Bylinné kapky. Vyvarujte se kontaktním sportům, játra a slezina jsou křehké orgány, které se při mononukleóze většinou zduří a vysunou mimo své krytí za žebry. Tím se stávají více zranitelné. V neposlední řadě je velmi důležité neukončovat léčbu předčasně.

Dieta při infekční mononukleóze

Při infekční mononukleóze (a především pak při zvýšených jaterních testech) lékaři často doporučují dietu s omezením živočišných tuků. Tu je nutné dodržovat minimálně 6 měsíců do té doby, než dojde k regeneraci jaterních buněk a normalizaci jaterních testů. U některých pacientů však může i po odeznění akutního onemocnění přetrvávat nesnášenlivost k určitým druhům potravin.

Pacienti mají v důsledku nemoci oslabenou imunitu a potřebují dostatek energie, aby se mohli účinně bránit a co nejrychleji se vyléčit. V průběhu diety je nutné soustředit se na pravidelnou stravu, která bude rozložená v průběhu celého dne. Jídelníček by měl obsahovat především potraviny, které jsou bohaté na živiny, minerály a vitaminy.

Dieta při mononukleóze by se měla skládat zejména z kvalitních bílkovin, složitých cukrů, zeleniny a ovoce. Dodržujte také pitný režim – alespoň 2 litry tekutin denně. Vhodné jsou například zeleninové a ovocné šťávy nebo speciální bylinné čaje na obnovu jaterních buněk. Alkohol a kávu však budete muset oželet.

A co dalšího by neměl v případě mononukleózy jídelníček obsahovat? Snažte se vyhýbat především smaženým a tučnějším pečeným jídlům. Dále je důležité, aby během mononukleózy dieta obsahovala co nejméně živočišných tuků. Ty by měly být nahrazeny vhodnějšími tuky rostlinného původu. Kromě toho byste měli vynechat také slupky a ovoce obsahující zrníčka, dále pak příliš horké a ostré jídlo (například s ostrou paprikou nebo chilli).

Co se týče přípravy pokrmů, doporučuje se vaření jídel na vodě nebo dušení v páře, také byste se měli vyvarovat přílišného solení. Pokud se přeci jen rozhodnete připravit si jídlo na pánvi, nepoužívejte olej a maso opečte pouze na sucho.

Trvalé následky mononukleózy

Mononukleóza sama o sobě nezanechává žádné trvalé následky, v pacientově těle ale zůstává. V průběhu nemoci si však tělo vytvořilo dostatek protilátek, které zajišťují doživotní imunitu, a opětovné propuknutí nemoci tedy nehrozí. Následky se mohou objevit pouze v případě, že pacient nedodržuje lékařem předepsanou dietu, jeho játra pak mohou být trvale poškozena.

Přechozená mononukleóza

Pokud se k léčbě mononukleózy přistupuje nezodpovědně, hrozí riziko následných zdravotních komplikací. Při nedodržování doporučeného režimu se pacient vystavuje nebezpečí opětovného propuknutí onemocnění.

Co se týče přechozené mononukleózy, může dojít například ke zvětšení sleziny, která je po odeznění zánětu dočasně křehčí. Proto lékaři doporučují v průběhu 3 měsíců po vyléčení vynechat kontaktní sporty. U přechozené mononukleózy mohou také nastat další komplikace:

Chronická mononukleóza

Pokud mononukleózu včas neodhalíte, může přejít i do chronické formy. Ta může vést až ke vzniku chronického únavového syndromu. Pokud je průběh onemocnění vážný, někdy je nutná i hospitalizace v nemocnici.

Mononukleóza a těhotenství

Toto onemocnění sice nepředstavuje riziko pro plod, může ale nebezpečně zvýšit riziko předčasného porodu. Matky často pociťují větší únavu, protože kvůli dietě nemají dostatečný přísun živin, které jsou v průběhu těhotenství potřebné. Symptomy mononukleózy mohou být také pociťovány výrazněji.

Infekční mononukleóza: příznaky a léčba “nemoci z líbání”
3.9 (78.75%) 64 hlasování

16 comments

 • Jana Marešová /

  Dobrý den, můj muž přechodil 2x mononukleózu a jedno ložisko v játrech má ještě spící, chodí do jaterní poradny, je pravda, že obvykle bývá pouze jednou za život? Jak poznáme, že se spící ložisko zaktivovalo? Diagnóza mého muže je nyní steatóza jater. Dlouho jsme doma drželi dietu, dokud se jaterní testy nezlepšily a játra se trochu nezregerovala, nyní dietu v něčem stále dodržujeme. Je ještě nějaký způsob jak tomu pomoci? Muž se nakazil v práci, dělali požární systémy v krajských nemocnicích… Budu moc ráda za jakoukoli radu, děkuji

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Marešová,

   prodělané onemocnění zanechává dlouhodobou imunitu. Po prodělání infekce se doporučuje 6 měsíců dodržovat klidový režim, jaterní dietu, popř. brát hepatoprotektiva. Prevence ani očkování bohužel neexistuje. Steatóza má mnoho příčin, podle toho se odvíjí její léčba.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den chtěla bych se zeptat když jsem se líbala s mou přítelkyní a ona měla mononukleózu a byla 3 týdny doma .je možnost tuto nemoc chytit ?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Rozálie,

   pokud máte vytvořené protilátky jako většina populace, tak Vám toto onemocnění nehrozí. Kdybyste protilátky vytvořené neměla, je líbání nejsnadnější cestou přenosu viru EBV způsobující infekční mononukleózu.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den chtěl bych se prosím zeptat.Několik let (asi 13) trpím únavami a oslabenou imunitou,můžu říci,že jde o únavový syndrom.Byl jsem na několika rozborech krve a nikdy mi na nic nepřisli,až ted mi zjistili,že mám krvi EBV viry a že jsem prodělal kdysik mononukleozu,o které jsem nevěděl a určitě jsem ji neléčil.Dokor mi řekl,že tělo za tu dobu,musí být tělo už proti tomu imunní.A chtěl bych se zeptat je možné,že mi přechozená mononukleoza,kterou jsem nikdy neléčil,způsobuje moje několikaleté problémy s imunitou a únavou?děkuji Tomáš

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Tomáši,

   únavový syndrom je velmi obtížně léčitelný, jelikož u každého pacienta vypadá trochu jinak, a diagnostická kritéria jsou velmi nejasná. Předpokládá se, že jeden z hlavních a nejčastějších viníků je právě nejaká infekce. Kontroloval vám někdy nějaký lékař jaterní testy?

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den, četla jsem knihu Štítná žláza od Anthonyho Williama. Píše se zde, že vir EBV se projevuje ve svém druhém životním stadiu jako Mononukleoza. Pak už infekční není, ale dále napadá štítnou žlázu – Což Endokrinologie nazývá autoimunitní onemocnění. Takže pacient nedostane potřebnou léčbu, ale pouze T4 hormon. Doporučuji přečíst, je tam i postup jak se viru zbavit a vyléčit se.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Moni,

   vir jako takový nenapadá štítnou žlázu. Autoimunitní onemocnění vzniká tím, že tělo poškozuje vlastní imunita. Je však možné, že tuto změnu imunitního systému mohlo vzniknout na základě infekce EBV, jisté to však není.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den ,
  Chci se optat . V červenci jsem byla na magetický resonanci a tam zjistili zvětšené lymfatické uzliny na krku V říjnu mi dělali všechna krevní vysetrni a ta byla v pořádku jen 14 dni před nástupem na operaci hlezna chytla malou virózu crp malinko zvýšení … ale potom opět spadlo . Po operaci mi dělalipreventivně sono břicha objevili rakovinu v rodině a zjistili mi i zvětšení játra a difúzní leze plus nepravidelná echotextura doporuceje časté kontroly na sonu. Před operaci říjnu byli jaterní testy v pořádku jen zvýšený cholesterol . Je možné , ze by se takto projevila monokloza . Doktorka mi bude dělat krevní testy na všechny nemoce i žloutenku při obtizich se mám dostavit hned .Nebo se mohu obávat též rakoviny ? https://zdravi.euro.cz/leky/infekcni-mononukleoza-priznaky-lecba/

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Zdeňko,

   infekční mononukleóza se ve vyšetření krve projeví zvýšením jaterním testů, lze ji také prokázat průkazem specifických protilátek proti EBV viru. Bohužel nemáme k dispozici celou vaší anamnézu, tak nemůžeme více poradit, ale nebojte se svěřit své obavy ošetřující lékařce.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Monika Vítkova /

  Dobrý den chtěla bych se optat?
  Mám ucpaný nos, mírnè bolesti pod očima zřejmě nosní sliznice, a když si projíždím čelo od obočí nahoru pociťuji mírnou bolest,dícham jednou nosní dírkou, krční mandle zvětčenè, uzliny zvětčenè. Můj obvodnì lèkař mně lèčì na angínu každí měsíc a trvá to už skoro rok jsem víc a víc unavena snažím se to lèčit i bábskýma radama furt penicilín brát nejde. Jsem záhlněnà nesmrkám nekàšlu, horečky nemám.
  Ani se pořádně ani nedolèčím a už to mám znova.
  Nevím jak to léčit. Každí měsíc zábaly, penicilín, nosní spreje, kloktadla furt dokola nemůže to byt i ně co jinè ho než jen angína. Děkuji za odpověť Vítková Monika

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Vítková,

   s těmito obtížemi se objednejte na ORL k podobnějšímu vyšetření. Je možné, že Vám lékař nabídne odstranění mandlí.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den chci se zeptat jestli jsem správně pochopila to že se stačí i po někom s tuto nemocí napít a můžu ji dostat taky ?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Jarmilo,

   vir se přenáší slinami, takže při úzkém kontaktu se sdílením nádobí je přenos možný.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den,
  několik let jsem každoročně několikrát trpěla zvýšenou teplotou a vysokou únavou. Vyústilo to minulý rok v březnu, kdy se mi velice zvětšila pravá krční uzlina doprovázející zvýšenou teplotu. Na ORL mi paní doktorka bez jakýchkoliv testů a pouhým pohledem do krku diagnostikovala zánět v dutině ústní a nasadila na to patřičná antibiotoka. Stav se mi nijak nelepšil 3 týdny. Následně jsem tedy přešla k obvodní doktorce, která odhalila v krvi výskyt protilátek na mononukleózu. Jaterní testy byly v tu dobu už OK, tedy už mě na nic neléčily. Chci se Vás prosím zeptat, zda takto pozdě odhalená a nijak neléčená nemoc mohla způsobit, 6 měsíců od neléčení nemoci, že při mém otěhotnění u dítěte diagnostikovali silnou vývojovou vadu (konkrétně dolních končetin) a zda mononukloóza v mém těle nemůže do budoucna opět ovlivnit průběh otěhotnění.
  Moc Vám děkuji za odpověď.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Barboro,

   není známo, že by infekční mononukleóza ovlivňovala těhotenství a miminko.

   Redakce Zdraví.euro.cz

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top