Infekční mononukleóza je známá jako nemoc z líbání. Jaké má příznaky?

Infekční mononukleóza je způsobená virem EB (Epstein-Barrové), přenáší se slinami, ale propuká pouze v 5 případech ze 100. Projevuje se velkou únavou a zvětšením lymfatických uzlin. Průběh nemoci je povětšinou mírný, někdy ale může končit vážnějšími zdravotními komplikacemi. Z toho důvodu je důležité při podezření na onemocnění mononukleózou ihned navštívit lékaře.

Co je mononukleóza?

Infekční mononukleóza, někdy též nazývaná “nemoc z líbání” či “líbací nemoc” je virové onemocnění, způsobené z 90 % virem EB. Příznaky této nemoci mohou na první pohled připomínat třeba streptokokovou angínu, protože pacienty často trápí horečka a bolest v krku, ale infekční mononukleóza nereaguje na antibiotickou léčbu.

Onemocněním trpí povětšinou děti a mladiství, může se však vyskytnout i u lidí ve středním a starším věku. Ohroženi jsou především lidé s oslabenou imunitou. Rizikovou skupinou jsou pak lidé měnící často své sexuální partnery.

Ačkoliv se velice často objevuje infekční mononukleóza u dětí, nejpostiženější skupinou jsou ve skutečnosti mladí lidé ve věku od 15 do 24 let. Infekční mononukleóza u dospělých po čtyřicítce naopak bývá spíše vzácná. V České republice se přitom jedná o poměrně časté onemocnění, přičemž lékaři každý rok zaznamenají asi 2000 nových případů.

Co se týče protilátek, ty má ve vyspělých zemích zhruba 50 % dětí kolem pěti let a 90 až 95 % dospělých pacientů. V rozvojových oblastech naproti tomu dochází k promoření populace již v raném věku, takže se zde infekční mononukleóza vyskytuje jen velice zřídka.

Příčiny mononukleózy

V naprosté většině případů stojí za rozvojem tohoto onemocnění virus Epstein-Barrové (EBV). Má na svědomí asi 80 až 90 % případů infekční mononukleózy, přičemž podobně jako opar, neštovice nebo pásový opar patří do skupiny herpetických virů a běžně vegetuje v lidském organismu.

Těžko se rozeznává od jiných bakteriálních či virových onemocnění a stejně jako všechny herpetické viry po prodělání infekce zůstává nadále v organismu člověka. Přežívá v organismu a v případě stresu, nadměrné zátěže nebo snížení imunity (zkrátka při jakémkoliv výrazném oslabení organismu) se znovu aktivuje.

Menší procento případů pak představuje syndrom infekční mononukleózy, jehož rozvoj může způsobit celá řada různých patogenů. Patří sem například:

 • HIV,
 • HHV-6,
 • cytomegalovirus (CMV),
 • Toxoplasma gondii,
 • vzácnější adenoviry.

Infekční mononukleóza: přenos

Spoustu lidí zajímá, zda je mononukleóza nakažlivá a jakým způsobem mohou přijít s infekcí do kontaktu. Pokud jde o přenos mononukleózy, virus Epstein-Barrové se šíří prostřednictvím slin při úzkém kontaktu dvou lidí. Rizikovou aktivitou je tedy líbání, konzumace stejného jídla či nápoje nebo sdílení stejné cigarety mezi více lidmi. Právě proto se infekční mononukleóze často říká nemoc z líbání nebo třeba polibková nemoc.

Virus přitom infikuje epitel hltanu a dále postupuje do B-lymfocytů, jejichž pomocí se dále šíří po celém těle. Zasažené lymfocyty pak začnou produkovat protilátky, díky čemuž aktivují imunitní odpověď organismu a postupně infekci zlikvidují. Virová mononukleóza po sobě zanechává dlouhodobou imunitu, ale v těle zůstává část infikovaných lymfocytů, které se mohou stát zdrojem nákazy pro ostatní.

Infekční mononukleóza: inkubační doba

Podle různých zdrojů se inkubační doba mononukleózy může mírně lišit. Zatímco některé udávají, že se jedná o rozmezí od 4 dnů do 4 týdnů, jinde se naopak uvádí doba 30-50 dnů. Tento interval ale samozřejmě může být o mnoho kratší, což záleží na individuálním stavu pacienta.

Jak dlouho je člověk při mononukleóze infekční?

Nakažlivost pacienta s mononukleózou trvá většinou tak dlouho, dokud mu neklesnou teploty. Pokud je nemocný již bez teplot, znamená to, že jeho imunitní systém zlikvidoval všechny viry a infekci úspěšně zvládl.

V době rekonvalescence, která by v závislosti na tíži průběhu onemocnění měla trvat nejméně 2 týdny, pacient již infekční není, ale měl by se vyvarovat všech aktivit, které by ho mohly zbytečně příliš vyčerpávat.

Měli jste někdy mononukleózu?

Jaké má infekční mononukleóza příznaky?

Pokud jde o to, jak se projevuje mononukleóza, tuto nemoc většinou odstartuje nadměrná zátěž organismu, nervové vyčerpání, oslabení obranyschopnosti nebo třeba stres. Počátek tedy může být náhlý, ale v některých případech se nemoc rozvíjí plíživě, přičemž ji doprovází celá řada nespecifických komplikací, jako je únava, bolest svalů, nechutenství či nevolnost.

Dále pak mezi projevy mononukleózy patří zvětšení lymfatických uzlin v oblasti třísel, podpaží a krku, což obvykle souvisí také s rozvojem horečky. Kromě toho způsobuje infekční mononukleóza bolest v krku, výrazné zvětšení mandlí a výsev oboustranných, bílých nebo šedavých povlaků. S tím se pak často pojí také obstrukce dýchacích cest.

Příznaky mononukleózy u dětí i dospělých jsou velice podobné jiným infekčním chorobám (především angíně). Během prvních dnů po nástupu tohoto onemocnění se pak objevují také otoky víček (Bassův příznak), drobné krevní výronky na patře (Holzelovo znamení) nebo třeba nepříjemná vyrážka. Dále může mononukleóza způsobit žloutenku, zápach z úst či zvětšení jater a sleziny.

Příznaky mononukleózy:

 • silná únava
 • bolest v krku
 • nateklé mandle
 • bolest pod pravým žebrem
 • drobná tečkovitá vyrážka na měkkém patře
 • zvětšení lymfatických uzlin na krku
 • zvětšení lymfatických uzlin v podpaží
 • zvětšení lymfatických uzlin v tříslech
 • zvětšení sleziny
 • zvětšení jater
 • horečka

Komplikace mononukleózy

Fatální průběh infekční mononukleózy je velice vzácný. Existují však případy, kdy je nutné vlivem komplikací pacienta hospitalizovat a nasadit speciální léčbu. Nejčastěji je na vině přílišné zvětšení krčních uzlin a mandlí, které se dotýkají, třou a způsobují obstrukci dýchacích cest. Mezi další možné komplikace způsobené infekční mononukleózou patří:

 • aplastická anémie,
 • autoimunitní hemolytická anémie,
 • nízká hladina trombocytů v krvi,
 • myokarditida,
 • perikarditida,
 • encefalitida,
 • meningitida,
 • syndrom Guillain-Barré,
 • Duncanova nemoc,
 • paréza lícního nervu,
 • ruptura sleziny a hemoragický šok.

Jaké má mononukleóza následky?

Pokud jde o trvalé následky mononukleózy, nemoc sama o sobě žádné nezanechává, ale v pacientově těle nadále zůstává. V průběhu onemocnění si však tělo vytvořilo dostatek protilátek, které zajišťují doživotní imunitu, a opětovné propuknutí nemoci tedy nehrozí. Následky se mohou objevit pouze v případě, že pacient nedodržuje lékařem předepsanou dietu, jeho játra pak mohou být trvale poškozena.

Diagnostika mononukleózy

Jak poznat mononukleózu? Při podezření na mononukleózu navštivte lékaře. Mononukleóza se diagnostikuje pomocí odběru krve, výtěru z krku a jaterních testů. V případě tohoto onemocnění se v krvi objeví zvýšený počet bílých krvinek netypického tvaru tzv. mononukleárů, z čehož pochází název mononukleóza. Většinou jsou v krvi přítomny i protilátky, které jsou tvořeny imunitním systémem člověka.

V rámci sérologického vyšetření mají lékaři na výběr hned z několika různých metod. Heterofilní protilátky, které se tvoří u většiny pacientů trpících infekční mononukleózou způsobenou virem Epstein-Barrové, je možné prokázat díky Paul-Bunnelově reakci nebo pomocí OCH-Ericsonova testu. Dále se používá metoda ELISA a PCR.

Léčba mononukleózy

Léčba probíhá na několika stupních, bývá většinou pouze symptomatická a trvá přibližně 6 měsíců. První měsíc nemocný bývá doma a na celé 3 měsíce je pacientovi zakázána jakákoli sportovní aktivita. Onemocnění zároveň podléhá hlášení epidemiologickému odboru KHS.

Lékař předepíše na základě diagnózy léky. Pro snížení horečky se podávají antipyretika, dále je možné užívat hepatoprotektiva, a pokud se prokáže přítomnosti i jiné infekce, lékař předepíše antibiotika. Na únavu, která je pro mononukleózu typická a může být opravdu silná, je možno užívat některé léky či doplňky stravy, které zvyšují energii. Jedná se například o doplněk stravy Walmark Spektrum Energie.

Správnou funkci jater vám zajistí užívání doplňků stravy, jako je například Bio bylinné tonikum Ostropetřec mariánský nebo Játra-žlučník Bylinné kapky. Vyvarujte se kontaktním sportům, játra a slezina jsou křehké orgány, které se při mononukleóze většinou zduří a vysunou mimo své krytí za žebry. Tím se stávají více zranitelné. V neposlední řadě je velmi důležité neukončovat léčbu předčasně.

Dieta při infekční mononukleóze

Při infekční mononukleóze (a především pak při zvýšených jaterních testech) lékaři často doporučují jaterní dietu s omezením živočišných tuků. Tu je nutné dodržovat minimálně 6 měsíců do té doby, než dojde k regeneraci jaterních buněk a normalizaci jaterních testů. U některých pacientů však může i po odeznění akutního onemocnění přetrvávat nesnášenlivost k určitým druhům potravin.

Pacienti mají v důsledku nemoci oslabenou imunitu a potřebují dostatek energie, aby se mohli účinně bránit a co nejrychleji se vyléčit. V průběhu diety je nutné soustředit se na pravidelnou stravu, která bude rozložená v průběhu celého dne. Jídelníček by měl obsahovat především potraviny, které jsou bohaté na živiny, minerály a vitaminy.

Dieta při mononukleóze by se měla skládat zejména z kvalitních bílkovin, složitých cukrů, zeleniny a ovoce. Dodržujte také pitný režim – alespoň 2 litry tekutin denně. Vhodné jsou například zeleninové a ovocné šťávy nebo speciální bylinné čaje na obnovu jaterních buněk. Alkohol a kávu však budete muset oželet.

A co dalšího by neměl v případě mononukleózy jídelníček obsahovat? Snažte se vyhýbat především smaženým a tučnějším pečeným jídlům. Dále je důležité, aby během mononukleózy dieta obsahovala co nejméně živočišných tuků. Ty by měly být nahrazeny vhodnějšími tuky rostlinného původu. Kromě toho byste měli vynechat také slupky a ovoce obsahující zrníčka, dále pak příliš horké a ostré jídlo (například s ostrou paprikou nebo chilli).

Co se týče přípravy pokrmů, doporučuje se vaření jídel na vodě nebo dušení v páře, také byste se měli vyvarovat přílišného solení. Pokud se přeci jen rozhodnete připravit si jídlo na pánvi, nepoužívejte olej a maso opečte pouze na sucho.

Přechozená mononukleóza

Pokud se k léčbě mononukleózy přistupuje nezodpovědně, hrozí riziko následných zdravotních komplikací. Při nedodržování doporučeného režimu se pacient vystavuje nebezpečí opětovného propuknutí onemocnění.

Jaké má přechozená mononukleóza příznaky? Může dojít například ke zvětšení sleziny, která je po odeznění zánětu dočasně křehčí. Proto lékaři doporučují v průběhu 3 měsíců po vyléčení vynechat kontaktní sporty. Neléčená mononukleóza může také způsobit další komplikace:

Chronická mononukleóza

Pokud mononukleózu včas neodhalíte, může přejít i do chronické formy. Ta může vést až ke vzniku chronického únavového syndromu. Pokud je průběh onemocnění vážný, někdy je nutná i hospitalizace v nemocnici.

Mononukleóza a těhotenství

Toto onemocnění sice nepředstavuje riziko pro plod, může ale nebezpečně zvýšit riziko předčasného porodu. Matky často pociťují větší únavu, protože kvůli dietě nemají dostatečný přísun živin, které jsou v průběhu těhotenství potřebné. Symptomy mononukleózy mohou být také pociťovány výrazněji.

27 comments

 • Jana Marešová /

  Dobrý den, můj muž přechodil 2x mononukleózu a jedno ložisko v játrech má ještě spící, chodí do jaterní poradny, je pravda, že obvykle bývá pouze jednou za život? Jak poznáme, že se spící ložisko zaktivovalo? Diagnóza mého muže je nyní steatóza jater. Dlouho jsme doma drželi dietu, dokud se jaterní testy nezlepšily a játra se trochu nezregerovala, nyní dietu v něčem stále dodržujeme. Je ještě nějaký způsob jak tomu pomoci? Muž se nakazil v práci, dělali požární systémy v krajských nemocnicích… Budu moc ráda za jakoukoli radu, děkuji

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Marešová,

   prodělané onemocnění zanechává dlouhodobou imunitu. Po prodělání infekce se doporučuje 6 měsíců dodržovat klidový režim, jaterní dietu, popř. brát hepatoprotektiva. Prevence ani očkování bohužel neexistuje. Steatóza má mnoho příčin, podle toho se odvíjí její léčba.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den chtěla bych se zeptat když jsem se líbala s mou přítelkyní a ona měla mononukleózu a byla 3 týdny doma .je možnost tuto nemoc chytit ?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Rozálie,

   pokud máte vytvořené protilátky jako většina populace, tak Vám toto onemocnění nehrozí. Kdybyste protilátky vytvořené neměla, je líbání nejsnadnější cestou přenosu viru EBV způsobující infekční mononukleózu.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den chtěl bych se prosím zeptat.Několik let (asi 13) trpím únavami a oslabenou imunitou,můžu říci,že jde o únavový syndrom.Byl jsem na několika rozborech krve a nikdy mi na nic nepřisli,až ted mi zjistili,že mám krvi EBV viry a že jsem prodělal kdysik mononukleozu,o které jsem nevěděl a určitě jsem ji neléčil.Dokor mi řekl,že tělo za tu dobu,musí být tělo už proti tomu imunní.A chtěl bych se zeptat je možné,že mi přechozená mononukleoza,kterou jsem nikdy neléčil,způsobuje moje několikaleté problémy s imunitou a únavou?děkuji Tomáš

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Tomáši,

   únavový syndrom je velmi obtížně léčitelný, jelikož u každého pacienta vypadá trochu jinak, a diagnostická kritéria jsou velmi nejasná. Předpokládá se, že jeden z hlavních a nejčastějších viníků je právě nejaká infekce. Kontroloval vám někdy nějaký lékař jaterní testy?

   Redakce Zdraví.Euro.cz

  • Dobrý den, chtěla bych se zeptat manžel 3 tydny ma mononukleozu a týden je v nemocnici. Od te doby co se citil nemocný je odstehovan do dětského pokoje sla jsem k nemu pouze s rouškou a davala si pozor abych nic nechytla mame doma dvou měsíční miminko. Mě dneska začala bolet uzlina (myslim s počasí) chci se zetat jake je rikizo pro dvou mesicni miminko? Kdyby náhodou to chytla. Děkuji za odpověď

   • MUDr. Thai Bao Han /

    Dobrý den,
    nemusíte se bát, primoinfekce EBV virem u dětí je ve většině případů bezpříznaková a nekomplikovaná. Někdy se primoinfekce může projevit jako horečnatý stav s vyrážkou, většinou bez komplikací. Děti infekci snášejí mnohem lépe.

 • Dobrý den, četla jsem knihu Štítná žláza od Anthonyho Williama. Píše se zde, že vir EBV se projevuje ve svém druhém životním stadiu jako Mononukleoza. Pak už infekční není, ale dále napadá štítnou žlázu – Což Endokrinologie nazývá autoimunitní onemocnění. Takže pacient nedostane potřebnou léčbu, ale pouze T4 hormon. Doporučuji přečíst, je tam i postup jak se viru zbavit a vyléčit se.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Moni,

   vir jako takový nenapadá štítnou žlázu. Autoimunitní onemocnění vzniká tím, že tělo poškozuje vlastní imunita. Je však možné, že tuto změnu imunitního systému mohlo vzniknout na základě infekce EBV, jisté to však není.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den ,
  Chci se optat . V červenci jsem byla na magetický resonanci a tam zjistili zvětšené lymfatické uzliny na krku V říjnu mi dělali všechna krevní vysetrni a ta byla v pořádku jen 14 dni před nástupem na operaci hlezna chytla malou virózu crp malinko zvýšení … ale potom opět spadlo . Po operaci mi dělalipreventivně sono břicha objevili rakovinu v rodině a zjistili mi i zvětšení játra a difúzní leze plus nepravidelná echotextura doporuceje časté kontroly na sonu. Před operaci říjnu byli jaterní testy v pořádku jen zvýšený cholesterol . Je možné , ze by se takto projevila monokloza . Doktorka mi bude dělat krevní testy na všechny nemoce i žloutenku při obtizich se mám dostavit hned .Nebo se mohu obávat též rakoviny ? https://zdravi.euro.cz/leky/infekcni-mononukleoza-priznaky-lecba/

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Zdeňko,

   infekční mononukleóza se ve vyšetření krve projeví zvýšením jaterním testů, lze ji také prokázat průkazem specifických protilátek proti EBV viru. Bohužel nemáme k dispozici celou vaší anamnézu, tak nemůžeme více poradit, ale nebojte se svěřit své obavy ošetřující lékařce.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

  • M. Kolmanová /

   Dobrý den, byla jsem navštívit doktora na odběry a zjistili že jsem prodělala mononukleózu. Problém je v tom, že jsem o tom nevěděla. Nevím kdy jsem ji prodělala, ani jak dlouho jsem ji měla. Doktorka mi překvapivě žádné podrobnosti neřekla. Chtěla jsem se zeptat měla bych tedy ještě dodržovat post-dietu a omezit sport?

   • MUDr. Thai Bao Han /

    Dobrý den,

    proč jste byla na odběrech, jaké potíže byly? Protilátky na prodělanou infekční mononukleózu má většina populace. U opravdu nedávno prodělané infekční mononukleózy se doporučuje racionální stravování a kontaktní sporty dle výsledků sonografie břicha.

 • Monika Vítkova /

  Dobrý den chtěla bych se optat?
  Mám ucpaný nos, mírnè bolesti pod očima zřejmě nosní sliznice, a když si projíždím čelo od obočí nahoru pociťuji mírnou bolest,dícham jednou nosní dírkou, krční mandle zvětčenè, uzliny zvětčenè. Můj obvodnì lèkař mně lèčì na angínu každí měsíc a trvá to už skoro rok jsem víc a víc unavena snažím se to lèčit i bábskýma radama furt penicilín brát nejde. Jsem záhlněnà nesmrkám nekàšlu, horečky nemám.
  Ani se pořádně ani nedolèčím a už to mám znova.
  Nevím jak to léčit. Každí měsíc zábaly, penicilín, nosní spreje, kloktadla furt dokola nemůže to byt i ně co jinè ho než jen angína. Děkuji za odpověť Vítková Monika

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Vítková,

   s těmito obtížemi se objednejte na ORL k podobnějšímu vyšetření. Je možné, že Vám lékař nabídne odstranění mandlí.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den chci se zeptat jestli jsem správně pochopila to že se stačí i po někom s tuto nemocí napít a můžu ji dostat taky ?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Jarmilo,

   vir se přenáší slinami, takže při úzkém kontaktu se sdílením nádobí je přenos možný.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den,
  několik let jsem každoročně několikrát trpěla zvýšenou teplotou a vysokou únavou. Vyústilo to minulý rok v březnu, kdy se mi velice zvětšila pravá krční uzlina doprovázející zvýšenou teplotu. Na ORL mi paní doktorka bez jakýchkoliv testů a pouhým pohledem do krku diagnostikovala zánět v dutině ústní a nasadila na to patřičná antibiotoka. Stav se mi nijak nelepšil 3 týdny. Následně jsem tedy přešla k obvodní doktorce, která odhalila v krvi výskyt protilátek na mononukleózu. Jaterní testy byly v tu dobu už OK, tedy už mě na nic neléčily. Chci se Vás prosím zeptat, zda takto pozdě odhalená a nijak neléčená nemoc mohla způsobit, 6 měsíců od neléčení nemoci, že při mém otěhotnění u dítěte diagnostikovali silnou vývojovou vadu (konkrétně dolních končetin) a zda mononukloóza v mém těle nemůže do budoucna opět ovlivnit průběh otěhotnění.
  Moc Vám děkuji za odpověď.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Barboro,

   není známo, že by infekční mononukleóza ovlivňovala těhotenství a miminko.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Dobrý den. Chci se zeptat, když můj syn 2 roky dostal mononuklelózu jestli ji od něj mohu chytnout. S jeho otcem nežijeme a ten má nějakou paní teď a zřejmě to chytil malinkej od nich a nebo od jeho sestry ta ji měla před 6ti lety. Tak se chci zeptat jestli to je možné, že to chytnu taky,když malinký bydlí a žije se mnou. On se kolikrát nepije a nedopije Čaj nebo nedojí jídlo tak já to po něm dojim a nebo v noci přijde ke mě do postele a spí u mě a je zvyklý, že mu na dobrou noc dávám pusu tak jestli to od něj chytnu i takhle nebo ne. Ještě neumí moc mluvit tak mu nedokážu vysvětlit, že je nemocný a co může dělat a co ne a udržet ho v klidu aby se nevyčerpal to nejde je moc aktivní ,ale 13 dní měl antibiotika na Angínu a 39,9 horečky až dnes je klid akorát se nám potvrdila ještě do toho ta mononuklelóza a já sama jsem nemocná mam epilepsii tak se bojím abych to nedostala a neměla jsem nějaký špatný následky. Předem děkuji za odpověď.

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den, Leno,

   v dospělém věku má většina populace již protilátky, proto se nemusíte bát. Pokud byste protilátky neměla, tak byste onemocnění už chytila a pocítila to.

 • Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli můžu mononukleózu chytit a nemít žádné příznaky. A pokud ano, jsem také infekční? A co by se stalo, pokud bych byl bez příznaků a tím pádem se neléčil, protože bych onemocnění neodhalil? Děkuji mockrát za odpovědi, přeji hezký den 🙂

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   pokud jste byl v kontaktu s infekční mononukleózou a neměl jste příznaky, tak jste ji již pravděpodobně prodělal v dětském věku (do 2 let), kdy nejčastěji probíhá asymptomaticky. Léčí se pouze symptomaticky, takže pokud jste neměl žádné příznaky, nijak se léčit nemusí.

 • Dobrý den,
  na konci března mi byla diagnostikována mononukleoza.
  Měsíc jsem byl doma a dodržují dietu. Nicméně jaterní hodnoty jsou již opakovaně v normě a cítím se zdráv. Je nutné stále držet dietu? Játra a slezina dle sona také v pořádku.

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   přísná jaterní dieta se již nedoporučuje, nicméně racionální dietu dodržujte.

 • Přechodila jsem mononukleózu, lékař si myslel, že mám hnisavou angínu. neměla jsem ani zvětšené uzliny a teplotu kolem 37 st. C. Za 2 měsíce jsem se osypala na krku, lékař si myslel, že mám sluneční alergii. Na kožním pak na základě protilátek zjistila, že jsou ji přechodila a vyrážka byla reakce na těla na protilátky. Celou dobu jsem ale byla v práci, mezi lidmi. Po kontrolních odběrech mi sdělili, že moje tělo se s mononukleózou úspěšně vyrovnalo.

Napsat komentář

Vaše emeilová adresa nebude zveřejněna

top