Bolest v krku může mít banální i vážné příčiny. Pomohou léky, nebo spíše babské rady?

Zaznamenali jste nesnesitelné škrábání v krku, které doprovází také viditelné zarudnutí, chrapot a ztížené polykání? Bolest v krku signalizuje, že je pacientův organismus z nějakého důvodu oslabený, k čemuž přispívá třeba chladné počasí, únava nebo stres. Vzhledem k tomu, že se nejčastěji jedná o příznak, který doprovází jiná onemocnění, je nutné rychle odhalit původce obtíží a zahájit léčbu.

Jak se projevuje bolest v krku?

V oblasti hrdla se nachází velké množství nervových zakončení řady základních hlavových nervů. Pokud dojde k jejich podráždění vlivem zánětu, alergie, nějakého onemocnění nebo třeba úrazu, většinou dochází k nepříjemnému zarudnutí. Pacienti kromě toho pociťují silnou bolest a trápí je ztížené polykání, což jim pak výrazně komplikuje každodenní fungování.

Podle lékařů může mít bolest v krku dvojí podobu. Některé pacienty trápí akutní bolest v krku, která přichází náhle a mívá kratší trvání, tedy v řádu několika hodin až několika dní. Objevuje se ale také chronická bolest v krku, se kterou se člověk může potýkat klidně i několik dlouhých týdnů či měsíců. Výjimkou pak není ani situace, kdy bolest v různých časových intervalech mizí a zase se objevuje.

Pacienty trápí hlavně:

 • bolest v krku po ránu,
 • jednostranná bolest v krku,
 • bolest v krku a ztráta hlasu,
 • opakující se bolest v krku,
 • bolest v krku z klimatizace,
 • bolest v krku od zubu,
 • bolest v krku při zívání,
 • bolest v krku při kašli,
 • stálá bolest v krku, která nepolevuje,
 • bílý povlak na jazyku a bolest v krku,
 • bolest v krku v těhotenství a při kojení.

Bolest v krku: typické příznaky

Nesnesitelná bolest v krku, která se pojí také s celou řadou dalších obtíží, patří mezi velmi časté zdravotní komplikace. Pacienti většinou popisují své obtíže jako pocit nepříjemného pálení, řezání nebo škrábání, přičemž někdy se objevuje bolest v krku při polknutí nebo pouze při kašli, ale jindy problémy nepolevují ani v klidovém stavu.

Mezi doprovodné komplikace se pak řadí třeba chrapot, otok, výrazné zarudnutí a pocit cizího tělesa v krku, který lidé popisují také jako pocit knedlíku v krku. Zatímco někteří zažívají bolest v krku bez teploty, u jiných bolest hrdla provází také nespecifické projevy, jako je právě horečka, rýma nebo třeba kašel. Vždy záleží na tom, co bolest krku vyvolalo.

V mnoha případech se bolest v krku podaří vyřešit během několika dnů a pro pacienta tedy nepředstavuje žádné větší riziko. Jindy jsou však postižení nuceni výrazně omezit příjem potravin a tekutin, což vede k dehydrataci a celkově ovlivňuje pacientův organismus. Z toho důvodu by lidé trpící silnými bolestmi v krku a dalšími komplikacemi neměli odkládat návštěvu lékaře.

Bolest v krku pacienti pociťují jako:

 • ztížené polykání,
 • pálení v krku,
 • škrábání v krku,
 • řezání v krku,
 • nateklé mandle,
 • sucho a knedlík v krku,
 • problémy s hlasivkami,
 • zarudnutí a nepříjemný chrapot.

Příčiny bolesti v krku

Přemýšlíte, jaké může mít bolest v krku příčiny a zda je možné, že se ve vašem případě jedná o nějaké závažnější onemocnění? Valná většina pacientů, kteří navštíví lékaře kvůli bolesti v krku, se potýká s běžnou virovou infekcí, která se dá snadno vyléčit během několika dnů. Závažnější zdravotní obtíže jsou na vině zřídka, ale lékař by je měl vždy brát v potaz a situaci nepodceňovat.

Mezi závažnější příčiny bolesti v krku se řadí třeba akutní epiglotitida, nádory či zánětlivé komplikace angín. Za rozvoj obtíží však může být zodpovědné také mechanické poškození nebo podráždění oblasti krku, což je dáno třeba pobytem v prašném či zakouřeném prostředí. Dalším nepříznivým faktorem je pak i suchý vzduch v příliš vytopených místnostech.

Virová infekce

Zdaleka nejčastěji je za rozvoj bolesti v krku při polykání, otoku a zarudnutí zodpovědný zánět. Většinou se přitom jedná o banální virovou infekci horních dýchacích cest (HCD), se kterou se lidé potýkají hlavně během jarních a podzimních měsíců. Vzhledem k tomu, že toto běžné nachlazení může mít na svědomí celá řada různých virových původců, lidský organismus si proti němu nedokáže vybudovat trvalou imunitu.

Pokud se bolest v krku opravdu pojí s virovou infekcí, pacient dříve či později zaznamená také další projevy, které mohou být velice rozmanité. Sem patří třeba bolesti hlavy, bolest svalů a kloubů, zvýšená teplota (do 38 °C), chrapot, rýma či kašel. Všimnout si můžete také výrazného zarudnutí krčních mandlí, stěny hltanu a sliznice nosní dutiny, přičemž jazyk bývá často pokrytý bílým povlakem.

Bakteriální infekce

Kromě virů mohou být za rozvoj zánětu zodpovědné také některé druhy bakterií, které se při oslabení imunitního systému rychle množí a způsobují lidem řadu obtíží. Typická je třeba úporná bolest v krku a teplota, která stoupne nad 38 °C a většinou pacienta trápí déle než tři dny. Mezi další symptomy se pak řadí třeba otok krčních mandlí, povlak na jazyku nebo reaktivní lymfadenopatie.

V případě bakteriálního zánětu si pacienti často stěžují na jednostranné obtíže, tedy bolest krku na levé straně či bolest v krku na pravé straně. Toto nepříjemné škrábání nebo pálení nemocným znesnadňuje polykání i mluvení. Kromě toho pak mohou zaznamenat také bolest uzlin na krku na dotek, zimnici, bolesti hlavy, bolest svalů a kloubů nebo třeba malátnost a celkovou únavu.

Že se skutečně jedná o bakteriální zánět, je možné odhalit prostřednictvím CRP testu. Ten se soustředí na množství C-reaktivního proteinu, což je bílkovina, která se podílí na přirozené imunitní reakci organismu. Pokud je její hladina několikanásobně zvýšená, lékaři poznají, že se s největší pravděpodobností jedná o akutní bakteriální infekci.

A proč je důležité odlišit, zda jsou na vině viry, nebo naopak bakterie? Ačkoliv oba původci mohou mít na svědomí velice podobné příznaky, záněty, které vyvolávají, vyžadují jiný způsob léčby. Virová infekce v krku brzy sama ustoupí, a proto je terapie většinou pouze symptomatická. Bakteriální zánět krku je však nutné řešit antibiotiky v kombinaci s lokálními antiseptiky či antiflogistiky.

Angína

Pokud vás trápí bolest při polknutí v kombinaci s dalšími doprovodnými projevy, jako je zarudnutí, otok nebo únava, jistě vás napadlo, že by na vině mohla být angína (tonzilitida). Pod tímto názvem se ukrývá akutní zánět krčních mandlí (nejčastěji patrových), mezi jehož příznaky se řadí především svíravá bolest v krku, polykací obtíže, otok mandlí, chrapot, kašel, horečka, zimnice nebo zvětšené mízní uzliny.

Angína může mít virový, mykotický či bakteriální původ, ačkoliv první dva případy jsou poměrně vzácné. Zhruba v 90 % případů je za rozvoj onemocnění zodpovědná bakterie Streptococcus pyogenes, která se mezi lidmi šíří vzdušnou cestou (kapénkami). Problémy způsobují také další patogeny (stafylokoky, pneumokoky, hemofilus), ale průběh infekce bývá mírnější.

Problematické pak mohou být také zánětlivé komplikace angín, které většinou postihují pouze jednu stranu krku a špatně reagují na antibiotickou léčbu. Sem patří třeba absces nebo paratonzilární flegmóna. Pokud lékaři odhalí, že se skutečně jedná o některý z těchto problémů, pacient musí podstoupit ošetření na specializovaném ORL pracovišti.

Faryngitida

Intenzivní pálení v krku, které se objevuje hlavně při polykání a někdy přechází v silnou bolest ucha, může mít na svědomí také zánět hltanu bez postižení mandlí (faryngitida). Tento zánět v krku, za jehož rozvoj mohou být zodpovědné viry, bakterie nebo plísně, je mezi lidmi poměrně častý. Může mít akutní i chronický průběh.

Mezi typické příznaky faryngitidy se řadí především bolesti v krku, polykací obtíže, horečky a celkový pocit schvácenosti. Na rozdíl od angíny (která bývá spíše bakteriálního původu) se u pacientů trpících faryngitidou častěji objevuje rýma, pálení v nose, slzení, kýchání a suchý kašel. V případě pacientů do 2 let věku mívá nemoc obvykle virový původ, u dětí starších 5 let se pak většinou jedná o infekci streptokokovou.

Laryngitida

Další příčinou bolení v krku může být zánět hrtanu (laryngitida), který postihuje hlavně děti batolecího a školního věku. U těch vyvolává celou řadu zdravotních komplikací, kam patří třeba silné škrábání v krku, chrapot, dočasná ztráta hlasu, zvýšená teplota nebo horečka, dušnost, bolest na hrudi a především charakteristický štěkavý kašel.

Laryngitida patří mezi časté komplikace virových infekcí, které se projevují v horních dýchacích cestách a způsobují zduření sliznice hrtanu. Nejvíce ohrožené jsou přitom malé děti, jejichž dýchací cesty jsou úzké a otok v oblasti hrtanu tak může způsobit řadu komplikací nebo dokonce smrt. Proto není radno laryngitidu podceňovat.

Akutní epiglotitida

Nebezpečný může být také zánět hrtanové příklopky (odborně akutní epiglotitida), což je chrupavčitá destička, která při polykání uzavírá vstup do průdušnice a zároveň brání vniknutí potravy a tekutin do horních dýchacích cest. Vlivem zánětu však bývá hrtanová příklopka oteklá a několikanásobně se zvětšuje. To může způsobit částečnou neprůchodnost nebo úplné uzavření průdušnice.

Akutní epiglotitida nejvíce trápí batolata a předškolní děti, u nichž vlivem odlišného anatomického uspořádání hrozí daleko větší riziko obstrukce dýchacích cest. Za rozvoj obtíží je nejčastěji zodpovědná bakterie Haemophilus influenzae typu B. Mezi typické příznaky tohoto onemocnění se pak řadí hlavně:

 • silná bolest v krku,
 • problémy s polykáním,
 • zvýšená teplota nebo horečka,
 • dechová tíseň,
 • tichý hlas a pokašlávání,
 • celková schvácenost,
 • hypoxie (nedostatek kyslíku).

Rozvoj obtíží je v tomto případě velice rychlý a dramatický. Pokud je pro pacienta každý nádech obtížný a doprovází ho srkavý nebo bublavý zvuk, okamžitě byste měli kontaktovat záchrannou službu. Jinak by se mohl udusit v důsledku ucpání dýchacích cest. Sami se pokuste pacienta uklidnit, přiložte mu na krk studený obklad a uložte ho do sedu či polosedu.

Kvasinková infekce

V tomto případě mají bolest v krku na svědomí kvasinky z kmene Candida, které jsou přirozenou součástí ústní a střevní mikroflóry. Za normálních okolností člověku žádným způsobem neškodí, ale pokud dojde k jejich přemnožení, způsobují kandidózu, což je houbová infekce, která u člověka vyvolává celou řadu nepříjemných zdravotních komplikací.

Pokud se infekce dostane na sliznici dutiny ústní a rozšíří se také do krku, pacienti mohou zaznamenat nesnesitelné škrábání, pálení nebo řezání. Kromě toho se pak objevují také afty a výjimkou není ani bílý povlak na jazyku. Co se týče léčby, vhodné je nasadit antimykotika a podobně jako u bakteriální infekce se dají využít také antiflogistika nebo antiseptika.

Infekční mononukleóza

Další možnou příčinou bolesti v krku je infekční mononukleóza, jejímž původcem je v naprosté většině případů virus Epstein-Barrové (EBV). Toto onemocnění se mezi lidmi šíří slinami při úzkém kontaktu, takže rizikové je hlavně sdílení cigarety, pití ze stejné lahve či sklenice, líbání nebo konzumace jednoho společného jídla.

Nástup nemoci je většinou pozvolný. Objevují se nespecifické příznaky, jako je právě začínající bolest v krku, únava, horečka, bolest hlavy, nadměrné pocení či nevolnost. Dále si můžete všimnout nápadného zvětšení lymfatických uzlin na krku, v podpaží a v tříslech nebo typických projevů, jako jsou otoky víček, petechie na patře, zvětšené mandle a bělavé čepy.

Zánět štítné žlázy

Pokud se objeví dlouhotrvající bolesti v krku, na vině mohou být také tyreoiditidy, což jsou akutní, subakutní či chronické záněty štítné žlázy. Za rozvoj prvních dvou forem jsou zodpovědné viry či bakterie a příznaky zahrnují vznik otoku, zarudnutí a horkost v oblasti štítné žlázy, ale také bolest v krku vystřelující do brady a do uší. Chronický zánět pak mají na svědomí poruchy imunitního systému.

Problémy s hlasivkami

Rozvine-li se u pacienta onemocnění hlasivek, mezi typické symptomy patří chrapot, silná bolest v krku nebo problém při tvorbě řeči vlivem otoku. Za tyto obtíže může být zodpovědné třeba přetěžování hlasivek (například u zpěváků), ale svou roli hraje i konzumace studených nápojů a prochladnutí. Pomoci může inhalace, kloktání a popíjení slané vody. Hlasivky by pak měl pacient udržovat v klidu a v teple.

Alergie

Výjimkou není ani bolest v krku, která souvisí s nepřiměřenou reakcí horních dýchacích cest na kontakt s vnějšími alergeny. Problémy mohou způsobit například pyly, roztoči, prach, chemikálie, plísně, zvířecí alergeny i některé potraviny. Organismus na tyto látky reaguje podrážděním v oblasti krku, objevuje se kašel a rýma, dochází k slzení a pacienty trápí i vyrážka a celková únava.

Trauma

Kromě různých onemocnění a zdravotních komplikací se může bolest v krku objevit také jako reakce na úraz nebo mechanické poškození. K rozvoji obtíží přispívají například různá traumata v oblasti dýchacích a polykacích cest, ale i poleptání nebo třeba přítomnost cizího tělesa. U dětí je pak na vině často vdechnutí nebo pozření předmětů, které následně uvíznou v hrtanu.

Pokud má lékař podezření na traumatický původ bolesti, měl by důkladně zkontrolovat, zda u pacienta nehrozí porušení kontinuity dýchacích cest, což by mohlo později způsobit hlubokou krční infekci a řadu dalších komplikací. Je-li na vině přítomnost cizího tělesa, mělo by být co nejrychleji identifikováno a odstraněno, ale pouze odborníkem.

Jestliže dojde k poleptání, člověku hrozí jizvení, neprůchodnost a perforace jícnu. V rámci první pomoci byste měli korozivní látku rozředit vodou nebo slabým neutralizačním roztokem. Nikdy nevyvolávejte zvracení, ale rychle zkontrolujte chemické složení požité chemikálie, o dalším postupu se telefonicky poraďte s toxikologickým centrem a zajistěte pacientovi převoz do nemocnice.

Nádorové onemocnění

Mezi nejzávažnější příčiny bolesti v krku se samozřejmě řadí nádory v oblasti hlavy a krku, jako je například rakovina hrtanu nebo rakovina jícnu. Typické projevy zahrnují třeba pocit knedlíku v krku, dlouhotrvající chrapot, ztížené polykání, zápach z úst či přítomnost krve ve slinách a hlenu. Bolest v krku se dostavuje spíše až v momentě, kdy nádor postoupí do některého z pozdějších stádií.

Další možné příčiny bolesti v krku:

 • refluxní choroba jícnu,
 • antropozoonózy,
 • angina leukemica,
 • retronazální angína,
 • retrofaryngeální absces,
 • absces kořene jazyka,
 • flegmóna (neohraničený bakteriální zánět),
 • poškození sliznice radioterapií,
 • neuralgické bolesti,
 • carotidynie,
 • psychogenní příčiny.

Bolest v krku v těhotenství

Bolest v krku se samozřejmě může rozvinout také u nastávající maminky. V tomto případě je ale důležité mít na paměti, že ne všechny léky jsou pro těhotné ženy vhodné. Jejich konkrétní výběr by proto pacientky měly konzultovat s ošetřujícím lékařem nebo s lékárníkem, jenž doporučí šetrné přípravky, které miminku žádným způsobem neublíží. Opatrnost je pak na místě i při výběru kloktadel (například šalvěj je nevhodná, jelikož může způsobit překrvení pánve a potrat).

Bolest v krku u dětí

V případě malých pacientů je situace podobná jako u těhotných žen. Pokud je za rozvoj bolesti v krku zodpovědná virová infekce, nejčastěji se dětem dávají Priessnitzovy obklady a pomoci může také jitrocelový sirup nebo čaj s medem a citronem. Vhodná je i šťáva z cibule, kterou získáte, když nakrájenou cibuli posypete cukrem a necháte přes noc vylouhovat. Kromě toho lze dětem podat samozřejmě i léky proti bolesti v krku, ale musí být vhodné pro malé pacienty.

Jak často se potýkáte s bolestí v krku?

Diagnostika

Vzhledem k tomu, že za rozvojem bolesti v krku může stát celá řada zdravotních komplikací, ale i mechanické poškození nebo úraz, lékaři pro odhalení příčiny obtíží používají různé metody. Jejich volba vždy závisí na několika faktorech, kam patří okolnosti, které vznik bolesti provázely, charakter obtíží a délka jejich trvání.

Kromě toho by se pak lékaři měli zaměřit také na doprovodné komplikace, které se objevily společně s bolestí v krku a mohou napovědět více o možné příčině problému. Proto se soustředí hlavně na odebrání pacientovy anamnézy a provádějí také klinické vyšetření. Na základní prohlídku dutiny ústní, krku a hltanu, kterou má na starosti praktický lékař, pak může navázat také:

 • ORL vyšetření,
 • sonografie krku,
 • zubní vyšetření,
 • neurologické vyšetření,
 • revmatologické vyšetření,
 • imunologické vyšetření,
 • endoskopické vyšetření,
 • laboratorní testy,
 • sérologické vyšetření,
 • punkční biopsie tenkou jehlou,
 • CT, MRI a RTG pasáž jícnem.

Léčba bolesti v krku

Pacienty, kteří se potýkají s výše popsanými příznaky, obvykle nejvíce zajímá, jaká existuje na bolest v krku léčba, jak se co nejrychleji zbavit obtíží a co na bolest v krku nejlépe pomáhá. Základem je samozřejmě kauzální terapie, jejímž cílem je odstranit příčinu obtíží, ať už se jedná o mechanickou překážku, nebo jde o méně či více závažný zdravotní problém. Důležitý je ale i klidový režim, dostatečný příjem tekutin a doplňování vitamínů.

Kdy vyhledat lékaře?

Ačkoliv se lidé často snaží zbavit obtíží svépomocí, v některých případech není jiná možnost než navštívit lékaře. Ten zhodnotí situaci, odhalí příčinu obtíží a doporučí vhodný způsob léčby. Do ordinace byste se rozhodně měli vydat ve chvíli, kdy se objeví častá bolest v krku, která je silná a dlouhodobá a způsobuje problémy s dýcháním či polykáním.

Dalším důvodem, proč navštívit praktického lékaře, je skutečnost, že bolest v krku doprovází také další obtíže, jako je například vysoká a přetrvávající horečka. Lékaře by pak člověk měl vyhledat i v momentě, kdy bolest v krku trvá déle než týden a vůbec neustupuje, nebo pokud došlo k pozření či vdechnutí nějakého cizího tělesa. To samé pak platí i pro poleptání chemikáliemi.

Kromě výše zmíněných případů by pacienta rozhodně měla znepokojit také situace, kdy bolest v krku doprovází bolest čelistních kloubů a objeví se krev ve slinách a hlenu. Pokud si nejste jistí, zda se jedná pouze o běžné nachlazení, nebo jde o nějaký závažnější problém, s návštěvou lékaře nikdy neváhejte. I kdyby se jednalo o banální příčinu, vždy je lepší mít jistotu.

Léky na bolest v krku

Pokud hledáte účinný lék na bolest v krku, k dispozici máte celou řadu nejrůznějších přípravků. Je-li za rozvoj obtíží zodpovědný virový zánět, pomoci mohou antiseptika (antimikrobiální látky), antiflogistika (protizánětlivě působící léky), anestetika nebo volně dostupná analgetika (léky na bolest). Léčba bakteriální infekce se pak většinou neobejde bez nasazení antibiotik.

Jestliže vás trápí nepříjemné škrábání či pálení v krku, důležité je samozřejmě bolest zmírnit. Na trhu existuje celá řada přípravků s protizánětlivým účinkem, které slouží k lokální léčbě infekcí dutiny ústní a horních dýchacích cest, rychle tiší bolest v krku a působí zároveň jako dezinfekce v krku. Mezi vhodné přípravky se řadí například:

 • sprej na bolest v krku,
 • sirup na bolest v krku,
 • pastilky proti bolesti v krku,
 • tablety proti bolesti v krku,
 • kloktadla na bolest v krku,
 • horký nápoj na bolest v krku,
 • Vincentka.

Rychlou úlevu může přinést například Coldrex ve formě tablet či horkých nápojů, který by měl pacientům ulevit od ucpaného nosu, škrábání v krku i dalších obtíží. K dezinfekci ústní dutiny a potlačení nepříjemné bolesti v krku pak slouží také Neo-Angin, Strepfen, Orofar, Paralen Grip či Tantum Verde.

O tom, jaká konkrétní léčiva byste měli zvolit, je dobré poradit se přímo s ošetřujícím lékařem nebo případně s lékárníkem. Vždy záleží na tom, co obtíže ve vašem případě vyvolalo a zda je na vině běžné nachlazení, nebo je příčina závažnější. Ne všechny přípravky jsou pak vhodné také pro děti či pro těhotné ženy, což je nutné při výběru přípravků na bolest v krku zohlednit.

Pokud je za rozvoj obtíží zodpovědná kvasinková infekce, vhodným lékem jsou antimykotika (například nystatin nebo klotrimazol). Je-li bolest v krku součástí alergické reakce, pacient by měl co nejrychleji zamezit dalšímu kontaktu s příslušným alergenem a zároveň sáhnout po antihistaminiku, které pomůže zklidnit podráždění dýchacích cest.

Režimová opatření

 • Pravidelně si čistěte zuby a jazyk.
 • Udržujte svou ústní dutinu včetně krku v čistotě.
 • Snažte se vyhýbat dráždivým látkám (prach, suchý vzduch, cigaretový kouř).
 • Dejte si pozor na klimatizaci, která by vám mohla způsobit nachlazení.
 • Zbytečně nepřetěžujte své hlasivky a snažte se dýchat co nejvíce nosem.
 • Dodržujte pitný režim a dbejte na zdravý životní styl.

Babské rady na bolest v krku

Pokud jsou vaše obtíže spíše mírné (tedy pravděpodobně způsobené virovou infekcí), můžete vyzkoušet na bolesti v krku babské rady. Téměř každý člověk zná nějaký přírodní způsob, jak na bolest v krku zaručeně vyzrát. Ty mohou v některých případech skutečně ulevit od potíží, ale pokud je bolest v krku silná nebo přetrvává delší dobu, vždy je lepší navštívit lékaře.

Priessnitzův zábal na bolest v krku

Přemýšlíte, jak se rychle zbavit bolesti v krku? Skvělým pomocníkem je třeba Priessnitzův obklad na krk, který dostal své jméno podle přírodního léčitele Vincenze Priessnitze. Jedná se o studený zapařovací obklad, který se přikládá na postižené místo, což napomáhá dosáhnout zvýšeného prokrvení a celkově podporuje hojivý proces.

Jak Priessnitzův obklad připravit? Látku namočte ve studené či vlažné vodě, vyždímejte a přiložte na bolavý krk. Poté ji překryjte igelitem, aby se zábal zapařil, a na vrch ještě přidejte vrstvu silnější a teplé látky (například ručník), kterou zde dobře upevníte třeba pomocí špendlíku. Zábal ponechte na krku přibližně dvě hodiny. Opakovat ho můžete zhruba třikrát nebo čtyřikrát denně.

Tvarohový zábal

Dalším prostředkem, co pomáhá na bolest v krku, je tvarohový zábal na krk. Tento mléčný výrobek totiž obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek a dá se využít na mnoho různých způsobů. Při bolestech v krku si tedy obstarejte tvaroh, igelitový pytlík a šátek. Tvaroh pak rozetřete na připravený igelit, ten položte na šátek a oviňte ho kolem krku. Obklad noste, dokud tvaroh nevyschne.

Bylinková kloktadla

Pokud hledáte babské rady na posílení imunity, rozhodně byste měli zkusit také bylinky na bolest v krku, které se v domácnostech používaly již odnepaměti. Jejich kloktání, které může pacient provádět několikrát během dne, zmírňuje nepříjemné pálení, řezání či škrábání v krku. Jestliže dáváte přednost babským radám, vyzkoušejte následující kloktadla:

 • 1 lžičku šalvěje zalijte 200 ml vroucí vody, sceďte a nechte vychladnout.
 • Směs lékořice, vodilky, malinového listí a amerického jilmu spařte vroucí vodou, sceďte a nechte vychladnout.

Pomoc přímo z kuchyně

Hledáte-li na bolest v krku babské rady, nemusíte rozhodně chodit daleko. Již našim předkům se osvědčily potraviny a bylinky, které můžete najít na zahrádce nebo ve vlastní kuchyni. Pokud vás tedy trápí nepříjemné škrábání, pálení, otok, ztížené polykání a další obtíže, pomoci může třeba:

 • skořice s medem na bolest v krku,
 • česnek na bolest v krku (třený nebo lisovaný),
 • cibule na bolest v krku (sirup z cibule a medu),
 • šalvěj (jako čaj nebo v podobě kloktadla),
 • hřebíček (můžete ho cucat, rozkousat nebo připravit kořeněnou limonádu),
 • vlažná voda se solí, kterou budete několikrát denně kloktat,
 • čaj na bolest v krku z čerstvých nebo sušených listů jitrocele,
 • čaj z lipových květů nebo černý čaj s medem, citronem a zázvorem.

Potravinové doplňky proti bolesti v krku

Pokud hledáte další způsoby, jak se zbavit bolesti v krku, můžete vyzkoušet třeba různé potravinové doplňky, které slouží k posílení imunitního systému a pomáhají předcházet různým zdravotním obtížím (nachlazení, bolest v krku a podobně). Dají se navíc kombinovat s volně prodejnými léky i s předepsanými antibiotiky.

Vhodné doplňky:

 • Vitamín C – je pravděpodobně nejznámější ze všech vitamínů. Zmírňuje bolesti v krku, pomáhá vyléčit infekci horních dýchacích cest a zkracuje délku nachlazení. Je obsažený třeba v citrusech, rakytníku, šípcích, černém rybízu nebo v medvědím česneku. Kromě toho jsou dostupné také přípravky s vitamínem C, které mohou mít podobu tablet nebo šumivých kapslí.
 • Echinacea (třapatka) – jedná se o rostlinu, která pochází ze Severní Ameriky, kde ji po staletí využívaly indiánské kmeny k hojení ran a také jako prostředek proti hadímu uštknutí. Lidé ji považují za jakési přírodní antibiotikum, které je vhodné jako prevence zánětu dýchacích cest nebo chřipky a posiluje imunitu. Dnes echinaceu pořídíte v různých formách, například jako pastilku, tinkturu nebo jako sušenou bylinu.
 • Zinek – jde o minerální látku, která pomáhá v boji proti různým infekcím, ale mnozí lidé jí mají nedostatek. Vzhledem k tomu, že si tělo zinek neukládá, je nutné ho doplňovat z jiných zdrojů. Přirozeně ho najdete třeba v hovězím a vepřovém mase, ale také v sýrech a fazolích. Při nachlazení a bolesti v krku pak můžete užívat zinkové pastilky.

Zdroje: internimedicina.cz, lekarnickekapky.cz, stefajir.cz, lekarnici.cz

Napsat komentář

Vaše emeilová adresa nebude zveřejněna

top