Přecházet angínu se nevyplácí. Bez léčby se vrací i několikrát do roka

8. 2. 2019 9:00
přidejte názor

Angína je infekční zánět krčních mandlí, jehož nejčastějším původcem je streptokoková bakterie. Mnohem častěji se vyskytuje u dětí, běžně však postihuje také dospělé. Ačkoli se jedná o velmi častou nemoc, její léčbu se nedoporučuje podceňovat. Přechozená angína může vést až k zánětu ledvin či odstranění krčních mandlí. Tonzilitida čili angína je akutní zánět krčních mandlí způsobený bakteriální infekcí, přibližně u 10 procent případů bývá však původce i virového či mykotického původu. K jejímu šíření dochází pomocí kapénkové infekce v období větších klimatických změn. Nemoc se tak nejčastěji objevuje v zimě a na počátku jara. Častěji než dospělé, postihuje děti. 

Příznaky angíny

Angína většinou propuká náhle. Zprvu se objevuje vysoká horečka, kterou následuje bolest při polykání způsobená zvětšenými mandlemi a celková schvácenost. K příznakům se přidává také zduření lymfatických uzlin, které jsou uloženy za dolní čelistí. Na mandlích je patrný bílý povlak, často se vyskytují také bílé čepy. Kromě uvedených příznaků se však může objevit také:

Virová angína, které se vyskytuje méně často, se vyvíjí o poznání pomaleji, její průběh navíc nebývá tak dramatický. U většiny pacientů vůbec nedochází ke zvětšení uzlin. Přítomný nemusí být ani bílý povlak na mandlích.

Angína u dětí

U dětí se angína objevuje výrazně častěji než u dospělých. Ke klasickým příznakům, jakými jsou bolest v krku, teplota, bolest hlavy a celková únava, se navíc přidávají specifické projevy. Těmi může být například:

 • Bolest břicha
 • Nevolnost
 • Ztuhlý krk

V kojeneckém věku se bakteriální angína objevuje velmi vzácně, mnohem častější jsou virové zánět, které se vyskytují u starších kojenců a dětí kolem jednoho roku. Hlavními příznaky těchto zánětů jsou:

 • Nechutenství
 • Neklid
 • Mrzutost
 • Slinění
 • Pláč při polykání
 • Horečka

Děti mohou záněty krčních mandlí trpět i opakovaně. V takových případech se doporučuje vyšetřit celou rodinu. Zvětšování krčních mandlí může být pro dítě nebezpečné, vede totiž k potížím s dýcháním a spánkové apnoe (nekontrolovatelné zástavy dechu). Zánět se navíc může rozšířit hlouběji do sliznice, čímž vzniká tonzilární celulitida.

Angína v těhotenství

Ačkoli je angína během těhotenství poměrně častá, je třeba dbát zvýšené opatrnosti, vyvarovat se fyzické námaze, hodně pít a jíst. Během léčby lze užívat určité druhy antibiotik, která pro dítě nepředstavují žádné nebezpečí.

Inkubační doba

Inkubační doba angíny je 2 až 4 dny, v některých případech se však mohou objevit příznaky i dříve. Pacient obvykle přestává být nakažlivý zhruba 24 až 48 hodin po zahájení užívání antibiotik. V případě, že se dotyčná osoba neléčí, může být naopak přenašečem i po dobu dvou týdnů.

Druhy angíny

Kromě nejčastější bakteriální angíny se můžeme setkat také s angínou:

 • Virovou, kterou způsobují například viry epstein-barr, viry chřipkové a herpes simplex viry
 • Mykotickou, která je způsobena mykózou

Nejčastější bakteriální angína, která je způsobená bakteriemi ze skupiny streptococcus pyogenes, se může rozvinout i ve spálovou angínu, jejímž typickým projevem je spálová vyrážka. Tu způsobují toxiny, které do krve uvolňují přítomné bakterie.

Setkat se můžete také s názvem hnisavá angína. V tomto případě se opět jedná o angínu, která je způsobena streptokokem, tedy o angínu bakteriálního typu. Často používaným spojením je také herpetická angína, což je angína způsobená viry herpes simplex.

Z hlediska příznaků a jejich četnosti pak rozeznáváme ještě:

 • Akutní angínu, která má rychlý nástup a vyznačuj se jasnými příznaky, jakými jsou horečka, silná bolest v krku, bolest při polykání a únava
 • Opakující se akutní angínu, kdy se nemoc vrací několikrát do roka a přestává reagovat na léčbu antibiotiky.
 • Chronickou angínu, jejíž příznaky jsou kolísavé a dlouhodobé

Léčba

Jelikož je angína většinou způsobena bakteriemi, k její léčbě se užívají antibiotika. Pokud je však původcem virus nebo mykóza, lze léčit také bez antibiotik. O jaký druh angíny se jedná, může zjistit jen lékař, konkrétně na základě výtěrů z krku a následné kultivace.

Kromě vhodných medikamentů je samozřejmostí také klid na lůžku a dostatek tekutin. Na bolest a otok krku je vhodné použít takzvaný Priessnitzův obklad, na snížení teploty může nemocný užívat například Paralen. Vhodná je také pravidelná dezinfekce dutiny ústní. Vhodným podpůrným lékem u bakteriální angíny je třeba kloktadlo Stopangin.

Pomáhá vám při bolesti v krku Priessnitzův obklad?

V některých případech se přistupuje k trhání krčních mandlí, a to hlavně v případech, kdy se nemoc neustále vrací, při léčbě opakovaně selhávají antibiotika, dochází ke krátkodobým zástavám dechu nebo pacient trpí problémy s hlasitým chrápáním. Mandle se trhají i v případech kdy se u nemocných vyskytují dlouhodobé a vážné problémy s polykáním. Tento zákrok však doprovázejí určitá rizika. Těmi je například:

 • Infekce
 • Silné krvácení
 • Bolest v hrdle
 • Potíže s polykáním
 • Bolest v uchu, čelisti nebo krku

Komplikace

Zejména u neléčené angíny se mohou objevit komplikace. Při těžkých hnisavých angínách může docházet k dušení či šíření zánětu kamkoli do těla nemocného. U hnisavých angín se lze často setkat s takzvaným abscesem na mandlích, což je dutina vyplněná hnisem, která musí být odsána injekční stříkačkou.

Angína se velmi často přenáší na nosní mandle nebo hltan, vzácně může způsobit také zánět ledvin či revmatickou horečku, jež postihuje srdce, klouby a kůži.

Aby se zabránilo případným komplikacím, je třeba dodržet rekonvalescenci, jejíž doba se pohybuje kolem dvou týdnů. Tato doba je však velmi individuální. Záleží na průběhu a závažnosti nemoci. Z angíny, k jejíž léčbě byla zapotřebí antibiotika, se bude pacient dostávat déle, než z nemoci, jejíž léčba se bez nich obešla.

Prevence

Rozvoji angíny může člověk předcházet konzumací vyvážené stravy i fyzickou aktivitou. Pomůže také omezení stresu a pečlivá osobní hygiena včetně čištění zubů. Při prvotních příznacích, kterými je škrábání v krku, je dobré mandle dezinfikovat například Streptokillem nebo Stpanginem

 • Žádné názory
 • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?