Čepy na mandlích není dobré podceňovat. Mohou značit banální zánět i kapavku

Čepy na mandlích jsou problém, kterým podle statistik trpí zhruba každý čtvrtý člověk. A stejně jako se může jednat o „banální zánět“, který kromě zápachu z úst nezpůsobuje žádný zásadní problém, mohou obtíže poukazovat na závažnější onemocnění. Výskyt potíží si proto vždy žádá návštěvu lékaře.

Abychom pochopili důvod, proč čepy na mandlích vznikají, je nutné si nejprve říct, v čem spočívá funkce tohoto orgánu. Jedná se o lymfatické žlázy, které jsou umístěny v horní části hltanu a hrají podstatnou roli pro imunitu. Fungují totiž jako jakési síto zachycující mikroorganismy. V momentě, kdy se v oblasti mandlí začnou hromadit, vznikají na nich hrudkovité útvary, o kterých lékaři mluví jako o čepech.

Jak se čepy na mandlích projevují?

Čepy na mandlích o sobě obvykle dávají vědět:

O tom, zda se skutečně jedná o čepy, se můžete přesvědčit i tak, že se postavíte před zrcadlo s otevřenými ústy. Když do nich posvítíte a vypláznete jazyk, spatříte v zadní části krku hrudkovité kusy, které se mohou samovolně uvolňovat. Někdy se rovněž ukážou poté, co si na mandli trochu zatlačíte prstem.

Co přítomnost čepů značí?

Kameny na mandlích, jak se čepům rovněž říká, bývají příznakem chronického zánětu mandlí. Pokud se k potížím přidá horečka a bolest v krku při polykání, může být na vině angína. V případě, že se objeví červená nesvědivá vyrážka, může se jednat o spálu. Čepy se rovněž objevují jako jeden z projevů kapavky nebo infekční mononukleózy. V tomto případě bývají doprovázeny ještě:

  • Bolestí v krku
  • Bolestí svalů a kloubů
  • Zvětšením mandlí a podčelistních uzlin
  • Pocitem ucpaného nosu
  • Horečkou
  • Únavou
  • Nechutenstvím

Čepy na mandlích mohou značit také přítomnost kvasinkové či plísňové infekce. To platí hlavně v případě, že jimi člověk trpí dlouhodobě. Ani v takovém případě by pacient neměl otálet a měl by vyhledat lékaře, který mu vatovou tyčinkou provede výtěr krku a odebere krev. Obojí pak pošle na rozbor.

Na druhou stranu nemusí být čepy příznakem žádné ze zmíněných nemocí, ale například jen důsledkem odlučování sliznice, což se děje při boji s běžnými bakteriemi. V momentě, kdy se někde v těle usadí infekce, míří na místo také větší množství bílých krvinek, které se na místě hromadí a poté odumírají.

Léčba

Pokud bílé čepy na mandlích objevíte, vždy vyhledejte lékařskou pomoc. Jak zaznělo výše, může se jednat o příznak vážného onemocnění, které si žádá řádnou a hlavně včasnou léčbu. K té se podle závažnosti užívají antibiotika. Jako podpůrnou léčbu lze rovněž využít bylinná kloktadla anebo například šťávu ze syrových brambor, která čepy pomáhá účinné uvolňovat.

Prevence

Stejně jako u jiných problémů a nemocí, ani v tomto případě stoprocentně účinná prevence neexistuje. Tedy za předpokladu, že nepodstoupíte úplné odstranění krčních mandlí. To se ale doporučuje jen v krajních případech, protože v imunitním systému hrají nezastupitelnou roli.

Do určité míry lze potížím předejít správnou ústní hygienou. Základem je pravidelné čištění zubů, a to minimálně dvakrát denně, ideálně i mezizubními kartáčky. Podstatnou roli hrají v prevenci i návštěvy zubního lékaře.

Čepy na mandlích není dobré podceňovat. Mohou značit banální zánět i kapavku
3.8 (76.25%) 16 hlasování

4 comments

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top