New York -
„Je zajímavé, že počáteční efekt byl velmi pomalý, ale trval velmi dlouho,“ řekl Steven Brannan, jeden z členů vědeckého týmu. „Je to celé odlišné od toho, co jsme zatím mohli vidět.“
Depresí, na kterou nezabírá tradiční léčba, trpí 10 až 20 procent pacientů. Speciálního čipu se však dočkají jen lidé, kteří již absolvovali čtyři tradiční druhy léčby.
Vědci zatím implantovali čip necelým třem stovkám lidí. Jejich reakce na nezvyklý přístup byla údajně dostatečná. „To znamená, že již netrpí sebevražednými sklony, nemusejí být hospitalizováni a mohou se eventuálně vrátit do práce,“ uvedl Brannan. „Během posledních šesti měsíců jsme u sledované skupiny nezaznamenali žádný pokus o sebevraždu a počet pacientů, kteří o sebevraždě uvažují, byl velmi malý,“ doplnil.
Naopak lidem s těžkou depresí, které vědci ve stejném období léčili tradičními způsoby, se příliš neulevilo. Z celkem 134 pacientů bylo jen o 13 z nich možné tvrdit, že léčba zabrala.
Výhodou nové metody je údajně i její cena. Implantát totiž stojí zhruba stejně jako jeden cyklus terapií elektrošoky na některé z amerických klinik.
ČTK