Lidí s nemocemi dýchacích cest za týden mírně ubylo

18. 2. 2019 8:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Lidí s akutními nemocemi dýchacích cest v Česku za uplynulý týden mírně ubylo. Lékaři nahlásili 1684 nových případů na 100.000 obyvatel, což je o 4,2 procenta méně než před týdnem. Vyplývá to z informací Krajské hygienické stanice Libereckého kraje a ministerstva zdravotnictví. Plošná chřipková epidemie byla vyhlášená na začátku února po překročení hranice 1500 nových nemocných na 100.000 obyvatel.


"Pokles je evidován ve všech věkových skupinách kromě dospělých, kde ve věkové skupině nad 60 let věku pozorujeme pokračující nárůst nemocnosti," uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší nemocnost je hlášena z krajů Libereckého, Zlínského, Moravskoslezského a Olomouckého.

Letos už chřipce podlehlo 31 pacientů hospitalizovaných s chřipkou, za šestý kalendářní týden se počet zdvojnásobil. Do nemocnic jich s vážných průběhem nemoci na jednotky intenzivní péče muselo 184. Vyplývá to z informací Národní referenční laboratoře pro chřipku Státního zdravotního ústavu. Minulou sezonu podle statistik zemřelo kvůli chřipce zhruba 260 lidí.

Každoročně dávají lékaři do souvislosti s chřipkou zhruba 1500 až 2000 úmrtí. "Ve vyspělé zemi je chřipka jediným infekčním onemocněním, které se projeví na datech celkové úmrtnosti. Jde rozhodně o předčasná úmrtí," řekl k tomu před začátkem letošní chřipkové sezony vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl.

V Česku se vyhlašuje plošná epidemie, když je přibližně 1500 nemocných na 100.000 obyvatel. Podle odborníků se do statistik všechny případy nedostanou. Je třeba je vynásobit deseti, aby alespoň přibližně popisovaly reálný stav. Ne všichni pacienti s chřipkou jdou k lékaři a ne všichni lékaři chřipku hlásí krajským hygienickým stanicím.

Část nemocnic v Česku uzavřela pro návštěvy lůžková oddělení, zejména plicní nebo léčebny dlouhodobě nemocných. Právě chroničtí pacienti a senioři jsou komplikacemi chřipky podle lékařů nejvíc ohrožení. Hygienici i někteří lékaři ale upozorňují, že opatření není příliš účinné. Nejvíc pacientů se údajně nakazí od nemocných zdravotníků, doporučují proto jejich očkování.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?