Lupy jsou šupiny, které vznikají důsledkem nadměrného olupování svrchní vrstvy kožních buněk na pokožce hlavy. Rozlišujeme dva typy lupů: mastné a suché. Mastné lupy jsou takové, které ulpívají na pokožce, jsou nažloutlé barvy a způsobují svědění. Suché lupy jsou více viditelné, ulpívají po celé délce vlasů a na oblečení.
Příčinou vzniku lupů je negativní reakce na vedlejší produkty, které na kůži zanechávají kvasinky, které se živí kožním mazem. Dalšími příčinami vzniku lupů jsou množení kvasinek mallasezia či sklon k zánětům pokožky, nepravidelné mytí vlasů či používání špatné kosmetiky a nadměrná tvorba kožního mazu, stres a psychické vypětí. Problém s lupy může přejít až do fáze zvané seboroická dermatitida, která postihuje i další oblasti, jako je obočí, okolí nosu, zadní strana uší nebo hrudník. Lupy mohou být i průvodní znak lupénky a mohou být i důsledkem nesprávného jídelníčku s nedostatkem vitamínů a minerálů.
Lupy se objevují nejčastěji v období puberty až do středního věku, a to především u mužů. Souvisí to s hormonální činností. Dále jsou lidé náchylnější k tvorbě lupů v období zimy, jelikož ochranná kožní bariéra je oslabená a do pokožky se tak mohou snáze dostat dráždivé látky.
Příznaky
Hlavním příznakem je výskyt lupů, tedy šupin, na pokožce hlavy, které ulpívají ve vlasech i na ramenou. Doprovodnými příznaky je pak svědění pokožky hlavy, zarudnutí a další příznaky zánětu.
Co pomáhá na lupy
V případě dlouhodobého výskytu lupů (v řádech měsíců a let), je dobré navštívit odborníka – kožního lékaře, který provede vyšetření vlasové pokožky. Je důležité zjistit příčiny vzniku lupů a nastavit správnou léčbu.
Samozřejmě je možné léčbu určenou lékařem podpořit příjmem vitaminu B, který je důležitý pro zdravou funkci pokožky, selenu (jedná se o silný antioxidant) a zinku. Zdravá strava má též vliv na snížení tvorby lupů. Do jídelníčku je vhodné zařadit zeleninu, ryby, vejce, semínka, a další zdroje bohaté na aminokyseliny.
Vhodné je užívání volně dostupných produktů, které slouží k ošetření pokožky a šampónů, které odstraňují lupy a bojují s příčinou jejich vzniku. Jeden takový šampon na lupy je například NIZORAL Šampon.
Nejoblíbenější léky, které pomáhají proti lupům jsou Septonex, Alpecin, Revalid a Nizoral.
Babské rady na lupy
V boji proti lupům je možné využít i tzv. babských rad, které využívají surovin dostupných v každé domácnosti.
Kypřící prášek – vmasírujte si do navlhčených vlasů hrstku kypřícího prášku a následně opláchněte vodou (ne šamponem). Kypřící prášek snižuje aktivitu hub, které mohou způsobovat výskyt lupů.
Sůl - aplikujte trochu soli na suchou pokožku hlavy a následně hlavu promasírujte. Šupinky kůže by měli po chvilce začít odpadávat. Následně vlasy umyjte šamponem.
Ústní voda – Ústní voda zabrání kvasinkám způsobující lupy růst. Po umytí vlasů šamponem naneste ústní vodu s alkoholem a použijte kondicionér.
Olivový olej – Vmasírujte deset kapek olivového oleje do vlasů a nechte přes noc působit. Ráno si hlavu opláchněte. Můžete si vlasy umýt též šampónem, který již olivový olej obsahuje.