Příznaky a léčba lupénky

Lupénka na rukou

Lupénka je vleklé onemocnění kůže, které není života ohrožující, zato velice nepříjemné a někdy i velmi bolestivé. Prevence proti vzniku lupenky zatím nejsou známé, některé léky a masti na lupénku však mohou pomoci lupenku zvládat.

Lupénka, nazývaná odborně psoriáza, je neinfekční kožní onemocnění charakterizované vyvýšenými zanícenými plochami kůže, obvykle pokrytými bělavými nebo stříbřitými šupinkami. Jedná se o nemoc, která se nepravidelně dědí a objevuje se většinou mezi desátým až třicátým rokem života. Lupénkou trpí kolem 7 % osob v Evropě i v USA.

V případě postižení lupénkou se u nemocných kožní buňky určitých částí těla obnovují mnohem rychleji než normálně. Nově vzniklé kožní buňky se u zdravého jedince dostávají na povrch za 28 dní, kde se postupně odlupují. U jedince nemocného lupénkou tento proces trvá pouhých 8 dní a nové buňky se hromadí tak rychle, že nemají čas dozrát. Výsledkem je zarudlá, zanícená kůže překrývaná šupinami.

Příčiny vzniku lupénky

Příčina zrychleného procesu není známá, ale skutečnost, že u jednoho ze tří nemocných má toto onemocnění někdo další v rodině, svědčí pro to, že značnou roli hraje genetika.

Předpokládá se, že i některé zevní podněty, jako stres, alkohol, spálení sluncem, nízké teploty, suchý vzduch, poranění kůže, angína a některé léky, mohou onemocnění zhoršit, nebo dokonce vyvolat.

Lupénkou jsou nejčastěji postiženy tyto části těla:

 • Část hlavy s vlasy,
 • lokty,
 • kolena,
 • bedra,
 • hýždě,
 • nehty na rukou.

Příznaky lupénky

Klasickými příznaky lupénky je zarudlá kůže pokrytá bílými šupinami (občas svědivá nebo bolestivá), drsný, hrbolatý povrch nehtů, které se třepí nebo lámou, vystupující plochy na rukou a na nohou, které mohou praskat nebo se na nich tvoří puchýře naplněné hnisem a ztuhlost a záněty kloubů na prstech na rukou i na nohou.

Lupénka a její léčba

Lupénka je bohužel zatím nevyléčitelná, často je však možné ji udržet pod kontrolou domácí léčbou v kombinaci s lékařskou pomocí. Vyšetření lupénky provádí kožní lékař, který doporučí praktickému lékaři terapeutický postup. Léčbu lupénky můžeme rozdělit na místní a celkovou léčbu. Místní léčba spočívá v promazávání kůže a léčebných koupelích, užívání léků, které tlumí zánět. Celková léčba je určena pro těžké formy lupénky a využívá se při ní klasických léků – cyklosporin A, retinoidy a metrotrexát nebo tzv. Biologika.

Dalšími možnostmi léčby jsou lázeňské léčby a užívání volně dostupných produktů (mastí a krémů). Psychoterapie také hraje důležitou roli v léčbě, jelikož lupénka zhoršuje duševní stav nemocných, čímž dochází i ke zhoršování samotného stavu nemoci.


Nejoblíbenější volně prodejné léky na lupénku jsou: ExcipialIchtoxylInfadolan a Kerasal.


Co ještě můžete udělat

 • Sluňte se denně po dobu 15-30 minut, přičemž používejte ochranný krém s faktorem 15 i více na nepostižená místa,
 • V zimě používejte zvlhčovač vzduchu,
 • Na celé tělo používejte hydratační prostředek – zvláště na postižená místa, aby se zabránilo vysychání kůže a svědění,
 • Jezte tučné ryby, nebo užívejte rybí tuk.
Příznaky a léčba lupénky
3.9 (78.33%) 12 hlasování

2 comments

 • Moje problémy jsou dobře vystiženy na fotografii zde https://vsestihnu.cz/media/lupenka-ve-vlasech
  Můžete mi prosím poradit, co více pomůže na další fázi lupénky ve vlasech?
  Předem děkuji.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Kamilo,

   lupénka je nepříjemné chronické onemocnění, které se u každého pacienta může jinak manisfestovat. O léčbě se proto poraďte se svým dermatologem, který Vám léčbu uzpůsobí přesněji na míru.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top