Jak se zbavit lupů ve vlasech

28. 8. 2018 9:10
1 nový názor
Autor: Redakce
Až polovina populace se za svůj život setká s lupy. Ačkoli se nejedná o nijak závažné onemocnění, je dobré proti němu bojovat. Může totiž vyvolat pocit neatraktivity a snížit tak značně sebevědomí.


Lupy jsou šupiny, které vznikají důsledkem nadměrného olupování svrchní vrstvy kožních buněk na pokožce hlavy. Rozlišujeme dva typy lupů: mastné a suché. Mastné lupy jsou takové, které ulpívají na pokožce, jsou nažloutlé barvy a způsobují svědění. Suché lupy jsou více viditelné, ulpívají po celé délce vlasů a na oblečení.

Příčinou vzniku lupů je negativní reakce na vedlejší produkty, které na kůži zanechávají kvasinky, které se živí kožním mazem. Dalšími příčinami vzniku lupů jsou množení kvasinek mallasezia či sklon k zánětům pokožky, nepravidelné mytí vlasů či používání špatné kosmetiky a nadměrná tvorba kožního mazu, stres a psychické vypětí. Problém s lupy může přejít až do fáze zvané seboroická dermatitida, která postihuje i další oblasti, jako je obočí, okolí nosu, zadní strana uší nebo hrudník. Lupy mohou být i průvodní znak lupénky a mohou být i důsledkem nesprávného jídelníčku s nedostatkem vitamínů a minerálů.

Lupy se objevují nejčastěji v období puberty až do středního věku, a to především u mužů. Souvisí to s hormonální činností. Dále jsou lidé náchylnější k tvorbě lupů v období zimy, jelikož ochranná kožní bariéra je oslabená a do pokožky se tak mohou snáze dostat dráždivé látky.

Příznaky

Hlavním příznakem je výskyt lupů, tedy šupin, na pokožce hlavy, které ulpívají ve vlasech i na ramenou. Doprovodnými příznaky je pak svědění pokožky hlavy, zarudnutí a další příznaky zánětu.

Co pomáhá na lupy

V případě dlouhodobého výskytu lupů (v řádech měsíců a let), je dobré navštívit odborníka – kožního lékaře, který provede vyšetření vlasové pokožky. Je důležité zjistit příčiny vzniku lupů a nastavit správnou léčbu.

Samozřejmě je možné léčbu určenou lékařem podpořit příjmem vitaminu B, který je důležitý pro zdravou funkci pokožky, selenu (jedná se o silný antioxidant) a zinku. Zdravá strava má též vliv na snížení tvorby lupů. Do jídelníčku je vhodné zařadit zeleninu, ryby, vejce, semínka, a další zdroje bohaté na aminokyseliny.

Vhodné je užívání volně dostupných produktů, které slouží k ošetření pokožky a šampónů, které odstraňují lupy a bojují s příčinou jejich vzniku. Jeden takový šampon na lupy je například NIZORAL Šampon.


Nejoblíbenější léky, které pomáhají proti lupům jsou SeptonexAlpecinRevalid a Nizoral.


Babské rady na lupy

V boji proti lupům je možné využít i tzv. babských rad, které využívají surovin dostupných v každé domácnosti.

Kypřící prášek – vmasírujte si do navlhčených vlasů hrstku kypřícího prášku a následně opláchněte vodou (ne šamponem). Kypřící prášek snižuje aktivitu hub, které mohou způsobovat výskyt lupů.

Sůl - aplikujte trochu soli na suchou pokožku hlavy a následně hlavu promasírujte. Šupinky kůže by měli po chvilce začít odpadávat. Následně vlasy umyjte šamponem.  

Ústní voda – Ústní voda zabrání kvasinkám způsobující lupy růst. Po umytí vlasů šamponem naneste ústní vodu s alkoholem a použijte kondicionér.

Olivový olej – Vmasírujte deset kapek olivového oleje do vlasů a nechte přes noc působit. Ráno si hlavu opláchněte. Můžete si vlasy umýt též šampónem, který již olivový olej obsahuje.

Zdeňka Schejbalová (neregistrovaný)
Na lupy je dobrá hrstka soli v troše vody namočit hlavu, promnout a nechat tak pět minut působit, umýt hlavu, nejlépe žitnou moukou. Tu si rozmíchám na kašičku a dvakrát umyji, tu můžete vylepšit trochou medu a kapkou oleje. Myji si touto kaší hlavu každý týden a věřte, že sůl potřebovat nebudete, vlasy jsou zdravé, lesklé a pevné.
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?