Matky stále více kojí déle než půl roku

4. 8. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Mateřské mléko by měli kojenci dostávat podle doporučení Světové zdravotnické organizace do dvou let. U lidí, kteří byli v dětském věku delší dobu plně kojeni, se vyskytuje méně případů kornatění tepen nebo obezity...


Stále více českých matek kojí své děti déle než půl roku. Zatímco před 12 lety bylo více než šest měsíců kojeno devět procent novorozenců, loni to bylo téměř 36 procent.

Podle odborníků je třeba, aby se zvyšoval počet žen, které budou dítě půl roku výhradně kojit a teprve potom začnou s přikrmováním, takových je necelá pětina. Mateřské mléko by měli kojenci podle Světové zdravotnické organizace (WHO) dostávat do dvou let.

Na důležitost kojení a postupné přecházení na rodinnou stravu upozorňuje letošní Světový týden kojení, který připadá na 1. až 7. srpna. Jeho význam připomínají veřejnosti zástupci Laktační ligy a Národního laktačního centra.

Předsedkyně Národního výboru pro kojení Magdalena Paulová uvádí, že loni bylo v České republice po propuštění z nemocnice plně kojeno více než 91 procent novorozenců. Do šesti týdnů dostávalo jen mateřské mléko přes 62 procent dětí, po šesti týdnech už jen necelá polovina, poznamenává.

Ne vždy se matka kojit naučí

Zhruba jedno až dvě procenta matek kojit nemůže, například kvůli těžkému onemocnění. Třetina žen přestává kojit do dvou měsíců proto, že se to dobře nenaučily.

Příčinou může být například horší přístup zdravotnického personálu, který je techniku kojení ještě v porodnici nenaučí. Jinde nemají kvůli vysokému počtu porodů sestry čas na to, aby se matkám s problémy dostatečnou dobu věnovaly, podotýká Magdalena Paulová. Vyskytují se i ženy, které kojit nechtějí.

Kojené děti mají méně potíží

„Kojení je podporováno proto, že přináší četné výhody matce i dítěti. U kojených dětí se méně často vyskytují onemocnění horních cest dýchacích, infekce močových cest, průjmy.

U lidí, kteří byli v dětském věku delší dobu plně kojeni, se vyskytuje méně případů kornatění tepen nebo obezity,“ vysvětluje předsedkyně Laktační ligy Anna Mydlilová.

Přísun mateřského mléka je důležitý i pro děti nedonošené nebo nemocné. Jeho složení je vždy přizpůsobeno potřebám kojence. Díky tomu je možné předejít různým zdravotním komplikacím, které vyžadují hospitalizaci. Kojení je přínosné i pro matky. „Působí jako prevence rakoviny prsu nebo hrdla děložního,“ říká odbornice.

Hospodářské noviny

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?