Minerály a pasti „zdravé“ výživy

20. 9. 2010 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Minerální a stopové prvky v potravě jsou pro lidské tělo stejně nezbytné jako vitaminy. Potřebujeme jich malá množství, ale zato s trvalým přísunem, protože ovlivňují zásadní biochemické pochody.


ilustrační fotografie

Nebezpečím číslo jedna je nyní pro Čechy malé množství železa obsaženého v potravě. Deficit způsobuje nedostatek červených krvinek, které – mimo jiné – dopravují kyslík do plic. Projevy nedostatku železa jsou například ranní únava, nespavost, náhlé závratě, obtížná koncentrace, bolesti hlavy, padání vlasů. Ohroženy jsou především ženy, vegetariáni a vyznavači redukčních diet.
Zdroje v potravě: maso, zejména červené, ořechy, luštěniny.

IQ i pravidelný srdeční rytmus

Buňky našeho těla pro svoji normální funkci potřebují hormony vytvářené štítnou žlázou. Tato malá oblast na krku má svůj podíl i na tom, že srdce bije pravidelně. Špatně fungující štítná žláza dokáže zbrzdit u novorozenců vývoj mozku do té míry, že jejich IQ může být v dospělosti nižší až o 10 bodů, než by bylo při její správné funkci. Pro tvorbu hormonu potřebuje štítná žláza denní dodávku jodu.
Zdroje v potravě: jodizovaná sůl, mořské ryby, mléčné výrobky a vejce (obohacují se jím krmné směsi), špenát, brokolice, třešně a višně. Z minerálek ho obsahuje například Hanácká kyselka a Vincentka. Působení jodu podporuje selen, jehož je hodně v mořských plodech a mase.

Nejprve ubývá v čelistech

Vápník je nejdůležitější stavební materiál našeho těla a je to minerální látka obsažená v něm v největším množství. Nejde jen o kosti a zuby, tato látka je nezbytná také pro svalovou činnost a srážlivost krve. Nastane-li nedostatek vápníku, dochází k jeho odebírání z kostí, v prvním sledu z čelistí. Kromě osteoporózy a parodontózy se jeho deficit může projevit poruchami srdečního rytmu, křečemi a únavou.
Zdroje v potravě: nejen mléko, ale i brokolice, květák a olejnatá semena, ovoce, maso.

Proti volným radikálům

Významný antioxidant je selen. Zvyšuje účinnost imunitního systému, brání stárnutí a vzniku nádorových onemocnění. Jeho obsah v potravinách je bohužel značně proměnlivý. Nedostatkem trpívají vegetariáni a senioři, kteří jedí málo masa. Projevem deficitu selenu může být i některá forma rakoviny, revmatismus, poruchy jaterních funkcí a obecně vysoká vnímavost vůči infekcím.
Zdroje v potravě: maso, ryby, para ořechy.

Únava a slabost svalů

Hořčík je nezbytný pro správnou funkci svalů, pro činnost srdce a oběhový systém, pro imunitní systém. Jeho nedostatek způsobuje nejen únavu a známé křeče v lýtkách – nebezpečí při jeho deficitu hrozí v těhotenství, ale například i při onemocnění diabetem.
Zdroje v potravě: potraviny rostlinného původu obsahující chlorofyl.

Extrémy jako vždy špatně

Důležitá je správná míra. Pokud tělo přijme velmi málo, nebo naopak velmi mnoho minerálů, může na vzniklou nerovnováhu reagovat extrémně. V praxi to znamená, že stejně jako nedostatek některého minerálu může vyvolat onemocnění, předávkování může vyvolat poruchu či dokonce otravu. Například přebytek fluoru je nebezpečnější než jeho nedostatek, může vyvolat nadměrné zvápnění kostí. Průvodním znakem mohou být skvrny na zubní sklovině.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?