Minimalizace rizika pádů pacientů v onkologii

19. 3. 2014 8:44
přidejte názor
Autor: Redakce

Pád je v rámci péče o pacienty v Masarykově onkologickém ústavu (MOÚ) definován jako nezamýšlený nežádoucí incident, při kterém pacient v průběhu chůze nebo jiné aktivity dopadne na podlahu nebo jinou plochu na nižší úrovni, než na které se nacházel před pádem, včetně asistovaného pádu (kde pomáhající osoba vede padajícího pacienta k zemi). MOÚ je zapojen do národního sledování výskytu pádu, tzv. „Pádové studie“. Metodika hodnocení pádu a s tím spojených úrazů je v souladu s touto studií.




Systematické sledování nežádoucích událostí v MOÚ navazuje na Doporučení Rady Evropské unie ze dne 9. června 2009 o bezpečnosti pacientů včetně prevence a kontroly infekcí spojených se zdravotní péčí (2009/C 151/01), zejména na body číslo 3 (Podporovat zavedení nebo posílení nerepresivních systémů podávání zpráv a informací o nežádoucích událostech) a 5 (Zajistit klasifikaci a měření bezpečnosti pacientů na úrovni Společenství) v oddíle Doporučení k obecným otázkám bezpečnosti pacientů (viz literatura 1 a 2). Projekt prevence a minimalizace pádů je podpořen MZ ČR RVO (MOÚ, 00209805).

Systém péče v oblasti prevence pádů u pacientů v MOÚ

Preventivní opatření jsou standardizována. Jsou realizována u všech pacientů s rizikem pádu. Součástí péče je také prevence opakovaného pádu (eskalace preventivní péče po incidentu). V algoritmech je také kladen důraz na identifikaci a prevenci opožděných projevů komplikací spojených s pádem (např. vnitřní krvácení v souvislosti s pádem, které se projeví dodatečně).

Pro stanovení a hodnocení rizika vzniku pádu u hospitalizovaných pacientů v MOÚ se používá skórovací škála podle Conleyové (upraveno Juráskovou, 2006) prostřednictvím modulu v nemocničním informačním systému. Hodnocení probíhá opakovaně, dodržování kritérií a termínu přehodnocení rizik, spolu se záznamem adekvátních preventivních opatření je managementem sledováno v rámci hodnocení péče poskytované NLZP. Výstupů z manažerského modulu (obr. 1) lze využít také např. pro plánování obsazení služeb podle náročnosti a specifických potřeb pacientů v riziku pádu.

Zajištění preventivních opatření u hospitalizovaných pacientů v riziku pádu je standardní součástí poskytované péče. Patří sem chronicky známá opatření, např. úprava prostředí či snížení lůžka do adekvátní výšky, nácvik správné vertikalizace nebo dopomoc při úkonech denních činností. Samozřejmostí je plošné užívání tzv. všeobecných preventivních opatření, jako je používání protiskluzných materiálů či výstražných kuželů v případě kluzké podlahy, a to nejen na lůžkových odděleních, ale i v ambulantní péči. Všeobecná preventivní opatření jsou zavedena bez rozdílu u pacientů v riziku pádu i u nemocných bez rizika.

Z dostupných literárních zdrojů a z analýzy nežádoucích událostí v MOÚ vyplývá, že i přes nastavení preventivních opatření k pádům pacientů dochází. Úkolem managementu a zdravotnického personálu je zajistit prevenci komplikací spojených s pádem (tedy standardizovat péči bezprostředně po pádu) a zabránit opakování pádu. Za tímto účelem byly v minulém roce nakoupeny podložky signalizující opuštění nebo pád z lůžka, jejichž používání se stalo standardním preventivním opatřením opakujícího se pádu (obr. 2).

Účinnost prevence opakujícího se pádu je jasná z porovnání dat analýzy pádu z předchozích dvou let. V roce 2013 se počet opakujících se pádů v MOÚ snížil o 23 % proti roku 2012.

Závěr

Naše úsilí týkající se prevence výskytu pádu jako nežádoucí události je součástí kontinuálního procesu zvyšování kvality a bezpečí poskytované péče. Jako další problém k řešení detekovaný analýzou pádů v roce 2013 je nárůst těžkých poranění v souvislosti s pádem. Snížení počtu těchto zranění je úkolem managementu MOÚ a členů Týmu prevence pádů pro rok 2014.

LITERATURA

1. Metodika sledování nežádoucích událostí ve zdravotnických zařízeních lůžkové péče. Věstník MZ ČR č.10/2010, s. 112.
2. HŘIB, Z.; VYCHYTIL, P. Evidence a řízení nežádoucích událostí při poskytování zdravotních služeb, 2. etapa – analýza shromážděných dat a vytvoření doporučení pro správnou praxi. Závěrečná zpráva II. fáze studie, 2009, s. 9-13. 3. SMITH, I. J. Prevence pádů ve zdravotnickém zařízení, cesta k dokonalosti a zvyšování kvality. Praha: Grada Publishing, 2007. 171 s. ISBN 978-80-247-1715-9.

SOUHRN

Podle údajů v literatuře je ve členských státech Evropské unie 8–12 % hospitalizovaným pacientům způsobena újma v důsledku nežádoucí události během poskytování zdravotní péče. (1) Jednou z nejčastěji se opakujících nežádoucích událostí (NU) je pád. Standardně používaná preventivní opatření však nemusí vždy vést ke snížení rizika pádu. Cílem je minimalizovat zranění v důsledku pádu a zabránit jeho opakování. Klíčová slova: nežádoucí událost, pád, preventivní opatření, analýza dat

O autorovi| Mgr. Tereza Malá, PhDr. Jana Kocourková, MBA, Mgr. Jaromíra Mojžíšová Masarykův onkologický ústav, Brno (tmala@mou.cz, jkocourkova@mou.cz, mojzisova@mou.cz)

Obr. 1: Přehodnocení rizika pádu – výstup v manažerském modulu včetně detekce chybných hodnocení
Obr. 2: Podložka Safebed signalizující opuštění lůžka

1)
R

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?